13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Ovinot: Serbest meslek sahipleri ve küçük işletmelerin e-SMM süreçlerini yönetmelerine yardımcı olan yerli çözüm
Ovinot, serbest meslek sahipleri ve küçük şirket/işletme sahiplerinin işleriyle ilgili para ve belge süreçlerini uçtan uca güvenle rahatça yönetebilmeleri, takip ve kontrol edebilmeleri için kullanıcı deneyimi öncelikli tasarlanmış mobil uyumlu, web tabanlı yenilikçi bir e-iş uygulamasıdır.

Yüksel Samast tarafından Ekim 2019’da kurulan girişim çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor. Yaklaşık 20 kişilik bir ekibi var.

E-Makbuz ve e-fatura gibi ticari e-belgelerin gönderilmesi ve alınması süreçleri ile kesilen fatura veya makbuzların kredi kartı veya banka hesabıyla online tahsilatı ve tüm ödeme işlemlerinin ve tüm bankalardaki hesap hareketlerinin dijital ortamda kolay, hızlı ve güvenli şekilde yasal geçerli olarak yürütülmesi için, işin sahipleri (patronlar) tarafından tercih edilen uygulama ve kullanıcı deneyim markası olma hedefiyle hayata geçirilen Ovinot’un, fikir, ihtiyaç ve piyasa analizi, marka belirleme, yazılım geliştirme ve servis altyapısını hazırlama çalışmaları aktif olarak 1 yılı aşkındır yürütülüyor.

Serbest meslek sahiplerinin, makbuzlarını yasal geçerli şekilde elektronik serbest meslek makbuzu (e-SMM) olarak hızlı ve kolay kesip müşterilerine gönderebilmelerini, bu ilettikleri e-makbuzlarını müşterilerinden hemen kredi kartıyla veya banka hesabıyla online tahsil edebilmelerini (e-tahsilat) ve para durumlarını takip edebilmelerini sağlayan Ovinot’un ilk sürümü kullanıma açılmış bulunmaktadır. Küçük şirketlerin ve mikro işletmelerin sahiplerinin kullanacağı, e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu, e-Gider Pusulası, e-Dekont, vd. tüm ticari belgelerini e-belge olarak yasal geçerli olarak kesip müşterilerine gönderebilecekleri, kredi kartı ve banka hesabıyla online tahsil edebilmelerini, alacaklarını ve müşteri hesaplarını, gelir gider durumları ve nakit akışlarını takip edebilmelerini, tüm banka hesaplarını tek ekrandan kontrol edebilmelerini sağlayacak versiyonunun geliştirmeleri de tamamlanmak üzeredir.
Ovinot, pandemi sürecinde tamamen uzaktan dijital olarak kurulan, tüm iş akışlarını, belgelerini, yazışmalarını, toplantılarını tamamen dijital olarak yürüten Türkiye’nin ilk markasıdır. Çalışanlarının tümünü e-İmza ve KEP sahibi yapan Ovinot, İK süreçlerini de dijital olarak yapılandırmıştır.

Girişimin kurucusu Samast’a tam olarak hangi soruna çözüm üretiyorsunuz diye sorduğumuzda; “İşini insan olarak bizzat kendisi yönetmek/yürütmek zorunda olan serbest meslek mensuplarının ve mikro işletme / küçük şirket sahiplerinin, iş hayatındaki yasal olarak yönetmek zorunda oldukları ticari belgeleri elektronik ortamda oluşturabilme, gönderebilme, saklayabilme ile para akış süreçlerini (online tahsilat, alacak takibi, mutabakat, banka hesaplarını takip, müşteri ve tedarikçi hesaplarını kontrol, vd) yönetebilecek kullanıcı deneyimini ön planda tutan tek uygulama olmayışı Ovinot’un çözmeye çalıştığı bir sorun, gideermeye çalıştığı önemli bir ihtiyaçtır. Ovinot, işin bizzat sahibi için geliştirilmiş bir patron uygulamasıdır.” açıklamasını yaptı.

Ovinot’un temel değer önerisi; ticari/iş hayatındaki belgelerle parayı bütünleşik ve otomatik olarak tek uygulamadan tek deneyimle telefon, tablet, taşınabilir veya masaüstü bilgisayar ile rahatça yönetebilmeyi, takip ve kontrol edebilmeyi; böylece üyesinin her an her yerden işine hakim olmasını sağlamasıdır. Böylece birkaç uygulama, bir kaç servis sağlayıcı, ayrı ayrı süreçler ve sözleşmeler, yetersiz müşteri hizmetleri ve destekler, farklı farklı deneyimlerle zahmetli ve pahalı edinilebilen hizmetleri tek deneyim ve tek uygulama ile edinebilme ve kullanabilme imkanı sağlamasıdır.

Ovinot nasıl kullanılıyor?

Ovinot SaaS modelinde, doğrudan internet sitesi veya satış ortakları üzerinden aylık veya yıllık üyelik paketlerinden biri satın alınarak kullanılıyor. E-İmza sahibi olanlar Ovinot üyelik sözleşmesi ve eklerini online olarak imzalayarak, tamamen uygulama içinden GİB e-makbuz/e-fatura hesabını ve sanal pos hesabını hemen aktifleştirerek, banka hesaplarını entegre ettirerek eğitim gerektirmeden rahatça kullanmaya başlayabiliyorlar. E-İmza sahibi olmayan serbest meslek sahiplerine Ovinot yıllık üyelik karşılığında e-imza hediye ediyor.

Yatırım almadan çalışmalarına başlayan girişim, Yüksek Samast’ın kendi öz sermayesi ile kuruldu.


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler