(Özel Çeviri) Berlin Duvarı’nın Yıkılışının 25.Yıldönümü!

0

Çeviri/ Günel Abdullayeva Tekcan

9 Kasım’da Almanya, yıllarca iki cepheye, 2 ülkeye ayıran Berlin Duvarı’nın yıkılmasının 25. Yıl dönümünü karşılayacak. Bu muhteşem gün şerefine her Berlinli için bu olayın ne anlama geldiği ve bu duvarın nerelerden geçtiğinin belli olması sebebiyle, şehirde 15 km’lik “Işık sınırı” yaratılacak.

 

9kasım 1989 da 28 sene şehri 2 parçaya ayıran duvar yıkıldı. O andan itibaren Almanlar için artık engel kalmamıştı. Ama fiziki olarak bu duvar hala şehirde kalıyordu. Duvar 1990’da yıkıldı.

Duvar sınırlarının hatırlatılması için uzaydan görülen ”Işık Sınırı”

Buna rağmen duvarın parçaları şu an da mevcut: En büyük ve meşhur parça: East Side Gallery. 1990 yılının ilkbaharında Berlin’e 1989 olaylarını tanıtmak amaçlı 21 ülkeden toplam 118 ressam katıldı. Bununla Berlin duvarı açık hava müzesine dönüştü. Komünist rejiminin sonunun simgesi olan Berlin duvarının yıkılması yıllarca süren zıt ideolojik ve politik görüşlere son verdi. Bir zamanlar duvarın tam olarak nereden geçtiğini şuan bilen var mı? Bu olayın hatırlatılması için “Işık sınırı”nın yapılmasına karar verildi. 07-09 kasım arası 8000 tane balon havaya uçurulacak. Projeyi düzenleyenler bu balonların uzaydan da gözükeceğine eminler.

“Işık sınırı” Almanya tarihinde önemli olayı sembolize edip, balonlar ise insanların 1989 yılında kurtuluş simgesi gibi taşıdıkları mumları hatırlatacak. Aynı zamanda herkese bu duvarın nereden geçtiği bilgisini vermiş olacak. Çünkü günümüzde yerli Berlinlilerin çoğu, bir zamanlar bu duvarın nereden geçtiğini bilmemekte.

Berlin Duvarını Singeleyen Işık Sınırı Uzaydan görülebilecek

duvar

Duvar’ın yıkılışı için Kasım etkinlikleri

Kasım töreninde Jendarmamerkt konser salonunda Avrupa Parlamentosu Başkanı konuşma yapacak. Törene M.Gorbaçev ve Eski Polonya Cumhurbaşkanı Lex Valensin’in gelmesi bekleniyor.

Kutlamadan başka çok sayıda seminer ve görüşlerin yapılacağı da bekleniyor. Yapımcıların söylediklerine göre balonlar doğal maddelerden üretilmiş. Berlin için bu konunun önemi çok büyük , çünkü her geçen yıl Berlin doğa severleri kendine çekiyor. Ayrıca Airberlin hava şirketi özel bir kampanya hazırlıyor. 8 Kasım akşamı Berlin Duvarı’nın geçtiği sınırın tanıtımı amaçlı uçuşlar ayarlanacak. 1000 metre yükseklikten yolcular ışık sınırını görme şansı elde edecekler. Uçuşlar 17.30 ve 20.30 arası Berlin Tegel havalimanından 76 kişilik kapasiteye sahip Bombardier Dash Q400 uçağı ile yapılacak. Uçuş no: AB1989; AB 1990; AB 1991 tesadüfen seçilmemiştir: uçuş numaraları Berlin duvarının yıkımı, Almanya’nın birleşmesi ve Airberlin hava şirketinin yerli Alman hava şirketi olma yıllarını simgeliyor.

Presshaber.com

Kaynak: http://www.euromag.ru/events/39969.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here