Ana SayfaHaberlerBilim(Özel Çeviri) İskoç eteğinin...

(Özel Çeviri) İskoç eteğinin bilinmeyen tarihi!

Çeviri/Günel Abdullayeva Tekcan

Kilt kelimesinin altında ne saklı

Kilt İskoçyalılar için yöresel kıyafetten ziyade mitolojiye dayalı bir tarihtir. Şuan kimsenin İskoçyalı birine “etekli erkek” diye hitap etmek aklına gelmez. Eski dönemlerde bu kıyafeti giymiş insanları görüpte gülmeyen kimse olmazdı. Bazıları bu kıyafetin sadece garip bir kıyafet olduğunu düşünüyorlardı. İskoçyalılara mahsus bir deyim mevcut: “ Kilt is called kilt, because a lot of people got killed, when they called it skirt” (“kıyafetin bu isimle adlandırılmasının sebebi çok kişinin bu kıyafeti etek adlandırması sonucunda öldürülmeleri olmuştur” ).

Gerçekten kilt’i etek diye adlandırmak yanlış bir tutumdur, çünkü bu sadece bele sarılı, arkada toplanmış, önden düz ve kemerlerle bağlanmış bir kumaş parçasıdır. Bu kıyafeti genellikle ona özel çantayla “Sporran” giyerler. Bu çanta kilt kıyafetini ani rüzgardan korur. Aşağı kısmı özel iğne ile bağlanıyor (kilt pin). Sebebi etek kısmının birleşmesi değil, kıyafetin ağırlaşmasıdır.

Modern kiltin atalarından farkı daha hafif olmasıdır. Eski kiltler daha ağır ve büyük ölçüde yapılıyordu.Uzunluğu 8 metre, ağırlığı 5 kgye ulaşıyordu. Bu kıyafetin bir tarafı kemerle bağlanırken diğer tarafı omuzlara atılıp gece örtü gibi kullanılabiliyordu.

Savaşta İskoçyalılar düşmanlarını kilti çıkararak yeni doğmuş gibi (kıyafetsiz) saldırarak şaşırtıyorlardı.

kilt2

Her İskoçya Kabilesi’nin lendine has tartan’ı

Gerçek İskoçya kitlinde önemli olan detaylardır. Adete göre kilt yün ve özel ekoseli tartan isimli kumaştan üretiliyor. Her İskoçya kabilesinin kendine has tartan’ı vardır. Bu sahibinin gücünü ve statüsünü göstermekte.

Mor ve mavi rengi sadece kral ve ailesi taşıyabilirdi. Bu kuraldan yola çıkarak kişinin kimin soyundan geldiği belli oluyordu. Çünkü ayrıca bu kumaşlara rengi yerli bitkiler verdiği sebebiyle ilgili rengin hangi soya ve ya mezhebe ait olduğu açık aşikardı. Ayrıca kumaşta reng çoğunluğu bu kıyafeti taşıyan kişinin maddi durumunu da belirliyordu. Mesela bir renkli kıyafetse hizmetçi, çoksa sahip.

Tüm mezhep ve soyların taşıyabilecekleri bir “tartan” mevcut. İsmi “Kaledoniya” diye geçiyor.

Günlük hayatımızda 700 den çok tipi mevcut ve bu sayı gittikçe çoğalıyor.

Burberry markası kendi brendini 1920de Tanıttı ve kayıtlara sadece 1985te düştü. Kadınların da sevdiği bir kumaş tarzına çevrilen kilt özellikle erkek giyimidir.

 

36 yıl yasak

İngiltere’de Yakobit ayaklanmasından sonra İngiliz hükümeti tartan kumaşından olan tüm kıyafetleri yasakladı. Yasak tam 36 sene sürdü. Kilt Britanya ordusunda, başka Britanya adı altında yaşayan bazı ülke ordularındaki gibi şu ana kadar askeri geçitlerde kullanılan bir kıyafettir. En son kilt 1940 dövüşlerinde kullanılmıştır. Bu sebepten dolayı Naziler Queens Own Cameron Highlanders Britanya piyade alayına “cehennem kadınları” adını vermişlerdi.

Kitlin altına ne giyilmeli sorusu her zaman güncel kalmıştır. İç çamaşırsız kilt giyme tarzı orduda yaransa da gerçek İskoçyalı kiltin altına iç çamaşırı giymez.

Kraliçe Vikroriya kilt kıyafetli bir askeri geçit zamanı bir İskoçyalıya sormuş: “kitlin altında hiçbir şeyin olmadığı doğru mu ?” İskoçyalı şöyle demiş: “Yüce majesteleri,emin olun ki orada her şey var”.

İskoçya Muhafazakar Parti üyesi ve aynı zamanda kültür meseleleri ile ilgilenen Cemi Magregor demiştir: “Gerçek bir İskoçyalının bu kıyafetinin altında neyin saklanması sırrı Nesi canavarının gizemi gibidir.”

  1. Dünya Savaşı döneminde bazı baş çavkilt3uşlar golf deyeneğinin aşağı kısmına ayna bağlayarak bununla askeri geçitte kilt kıyafetlerini kontrol ediyorlardı.

2. 1997’de İskoçya kral alayının taburu Honkong’da gerçekleşen tören zamanı rüzgarlı hava sebebiyle orada bulunan tüm medya mensuplarının dikkat merkezinde idiler.

Yöresel İskoçya dansının ifacılarının bu dansı sergiledikleri zaman koyu iç çamaşırı giymek zorunlulukları mevcut.

İskoçya aristokrasisi arasında kilt kıyafeti 19. yüzyılın ortalarında popüler olmaya başladı. Günümüzde İskoçyalılar arasında bu kıyafet daha çok özel günlerde giyilecek kıyafet haline gelmiştir. Buna rağmen kilt hala İskoçya kültürünün vazgeçilmez ve olmazsa olmaz denilecek sembolü halini taşımakta.

Kaynak www.euromag.ru/specprojects/scotland/39221.html

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Avrupa’nın En Ucuz 10 Şehri

10. Varşova-POLONYA Polonya’nın başkenti olan Varşova, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri....

2017’nin en iyi 13 filmi

2017 yılında vizyona giren ve en çok beğenilen filmleri listeledik. 2017'de...

En iyi 18 felsefi film!

Sinematopya'nın derlediği en iyi 18 felsefi filmi sizlere sunmak istedik.   1. Rope...

Koalisyon hükümetlerle yönetilen 14 ülke

Türkiye siyaseti 7 Haziran seçimleriyle birlikte yeni bir sürece girdi ve...

Tartışı-Yorum

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika...

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hasan

Hz Ali, Harici İbni Mülcem tarafından şehit edildiğinde, ikinci İmam Hasan otuz yedi yaşındaydı. Al Müctaba (seçkin, seçilmiş) sıfatın erişmişti ve Ehlibeyt’in başına geçmişti.İmam Hasan, babası Hz. Ali’nin defin işlemlerini yaptıktan sonra,  bütün halkı topladı. Ramazan ayının 21....

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp...