Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Özel okullarda maaş problemi büyüyor: Öğretmenler derse girmiyor

Eğitim 13 Mayıs, 10:55'de eklendi


Canada Koleji’nin İstanbul Moda kampüsündeki öğretmenler maaşlarını alamadıkları sebebi öne sürülerek derslere girmiyor. Velilerin iddiasına gore Canada Koleji’ndeki öğretmenler maaşlarını alamadıkları için dersleri boykot ediyor.

Yedi gün derslere girip yedi gün girmeyen öğretmenler, hak arayışı içinde. Öğrenciler ve veliler ise mağduriyet yaşadıklarını aktarıyor. Mevzuya ilişkin BirGün’e konuşan veliler, “Bir bakıyoruz birinci ve ikinci sınıfları birleştiriyorlar. Tüm gün aktivite yapılıyor. Hali hazırda gelmeyen yabancı dil öğretmenlerimiz var. Derslerde okulun öteki öğretmenlerini organize ederek bu boşluk dolduruluyor” diyor.

Birinci derslik öğrencilerinden birinin velisi olan Meliz Yokuva, aralık ayından bu yana belli dönemler mağduriyet yaşadıklarını söylemiş oldu. Yokuva, süreci şu şekilde söyledi: “Öğretmenlerimizin maaşları ödenmediği için derslere girmiyorlar. Aralık ayında bir boykot yaptılar ödeme düzensizliklerinden dolayı. Yedi gün kadar ders yapılmadı. Öğretmenlerimizin yarısı kadar bir miktarı yoktu. Birer hafta arayla bu devam ediyor. Okul tarafınca verilen hiçbir söz tutulmuyor. Aralık ayında yedi gün ders aksatma, bir tam gün okula gelmeme, mayıs ayında da gene aylardır ödenmeyen maaş alacaklarını boykot amaçlı yedi gün aksatıp bigün okula gelmeme durumu vardı. Eski müdürümüz bu öğretmen eksiklerini kendisi dersleri doldurarak bizlere elinden geldiğince yansıtmamaya çalıştı.”

PARA MAKİNESİ OLARAK BAKIYORLAR

Okulun kendilerine verdikleri sözü tutmadıklarını dile getiren Yokuva, velilerin ‘para makinesi’ olarak görüldüğünü kaydetti. Yokuva, okula büyük bir hayalle kaydolduklarını belirterek, “Yabancı öğretmenlerimizin birçoğu asla okula gelmemeye başladı. İki dilde eğitim sözü verilmişti bu da tutulmadı. Okul bizi para makinesi olarak görüyor. Müdürümüzle de konuştuğumuzda yeni kayıt yapılmadığından dolayı öğretmenlerin ödemesinin yapılmadığını söylüyor. Esasen okul müdürümüz de işten ayrıldı. Muhtemelen ayrılmak mecburiyetinde bırakıldı. Okulda acaip garip bir durum var. Öğretmenlerimiz tamamen ilköğretim olduğundan hoşgörü gösteriyor. Benim kızım hemen hemen birinci sınıfta. Büyük bir hayalle bu okula başvurmuştuk” diye konuştu.

HEM MADDİ HEM MANEVİ ZARAR

Bir öteki veli olan Ersin Çelik ise, bu vakadan dolayı işlerini dikkatsizlik ettiklerini kaydetti: “Okula ilk kayıt yaptırdığımızda vaatlerde bulunulmuş oldu. Okulun Kanada okulu olduğu söylendi fakat Kanada hükümetiyle herhangi bir bağları yokmuş. Süreç içinde oldukça sorun yaşadık ilk olarak. Maaşlar muntazam ödenmediği için öğretmenler boykot halletmeye başladı. Bir bakıyoruz ikinci ve birinci sınıfları birleştiriyorlar, tüm gün aktivite yapıyorlar. Bu çocuklar doğru muntazam ders yapamıyor. Bu süre içinde tamamımız çalışıyorduk fakat tamamımız işi gücü bıraktık. Benim en kıymetli şeyim çocuğum. İşimizden gücümüzden ettiler. Hem maddi hem içsel zarara uğradık.”

Okulu aradığımızda ise bu şekilde bir durumun olmadığı, öğretmenlerin maaşlarını tertipli olarak aldıkları açıklandı. Derslerde ise herhangi bir aksaklık yaşanmadığı söylendi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.