Ana Sayfa Haberler Tüm Haberler Özgecan Aslan’ın öldürüldüğü yol hala güvenli değil

Özgecan Aslan’ın öldürüldüğü yol hala güvenli değil

0

Mersin Üniversitesi’nde okuyan kadınlar öncülüğünde yüzlerce öğrenci Özgecan Aslan için adalet ve erkek şiddetinin sonlanması için yürüdü.

 

Bianet’te yer alan habere göre, Çağ Üniversitesi psikoloji bölümü öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesiyle ilgili yurt genelinde protestolar sürerken bugün Mersin Üniversitesi’nde okuyan kadın öğrenciler üniversitede yürüyüş gerçekleştirdi.

Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan kadın öğrencilerin eylemine erkek öğrenciler, üniversite çalışanları ve akademisyenlerde katıldı. Eylemde Özgecan Aslan’ın katillerinin gerçek yargılanmaya tabi tutulması istenirken, erkek şiddeti ve kadın cinayetlerinin politik olduğu vurgusu yapıldı.

Fen-Edebiyat Fakültesi önünde başlayan yürüyüşe basın açıklamasının yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’ na gelinceye kadar yüzlerce kişi katılmaya devam etti. 

Yürüyüşte sık sık “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Jin, jiyan,azadi”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” “Tecavüzcülerden hesabı kadınlar soracak”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganları atıldı. Öğrenciler Özgecan Aslan ve erkek şiddeti mağduru kadınlar için saygı duruşunda bulundu.

“Özgecan ne ilk ne de son olacaktır”

Öğrenciler adına yapılan basın açıklamasını okuyan Manolya Sayın,  “ Her gün onlarca kadının tacize, tecavüze uğradığı, şiddet gördüğü, katledildiği ülkemizde erkek egemen sistemin son kurbanı Özgecan Aslan oldu” dedi.

Erkek egemen sisteme vurgu yapan Sayın  “Erkek egemen söylemlerle, devletin kendi ‘erk zihniyetini’ günbegün daha da güçlendirdiği ve  bu zihniyetle kadın katliamlarının meşrulaştırıp kadın katliamlarının yolunu açıldığı sistem her geçen gün çarklarını daha da vahşice döndürmektedir. Bu sisteme müdahale edilmediği sürece Özgecan ne ilk ne de son olacaktır” diye konuştu.

“Can güvenliğimiz sağlansın”

Sayın siyasilerin açtığı tartışmalara da değindi:

“Kısa etek boyu, kızlı erkekli öğrenciler, kadınların fıtratında var gibi birçok tartışmayla kadınlarımızı sokakta dahi yürüyemez hale getiren bu zihniyet tecavüz ve tacizcileri cesaretlendirerek sokağa salmaktadır. Bu zihniyet yıkılmaya mahkumdur. Özgecan’ ı  da kadına yönelik şiddeti kutsallaştıran politikalar öldürmüştür.”

Başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm ilerici kesimlerini mücadeleye çağıran Sayın, Özgecan’ Aslan’ın öldürüldüğü yolun hala güvenilir olmadığına, öğrencilerin ulaşımlarını aynı şekilde sürdürdüğüne dikkat çekerek; “Bir an önce arkadaşlarımızın can güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından on dakikalık saygı duruşu yapan öğrenciler Çarşamba günü Çağ Üniversitesi öğrencilerinin yapacağı eyleme destek olacaklarını söyledi ve her perşembe Kadın Platformu’nun yaptığı eylemlere katılım çağrısında bulundu.

Bianet

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version