Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerÖzgecan Aslan'ın öldürüldüğü yol...

Özgecan Aslan’ın öldürüldüğü yol hala güvenli değil

Mersin Üniversitesi’nde okuyan kadınlar öncülüğünde yüzlerce öğrenci Özgecan Aslan için adalet ve erkek şiddetinin sonlanması için yürüdü.

 

Bianet’te yer alan habere göre, Çağ Üniversitesi psikoloji bölümü öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesiyle ilgili yurt genelinde protestolar sürerken bugün Mersin Üniversitesi’nde okuyan kadın öğrenciler üniversitede yürüyüş gerçekleştirdi.

mersinüni

Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan kadın öğrencilerin eylemine erkek öğrenciler, üniversite çalışanları ve akademisyenlerde katıldı. Eylemde Özgecan Aslan’ın katillerinin gerçek yargılanmaya tabi tutulması istenirken, erkek şiddeti ve kadın cinayetlerinin politik olduğu vurgusu yapıldı.

Fen-Edebiyat Fakültesi önünde başlayan yürüyüşe basın açıklamasının yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’ na gelinceye kadar yüzlerce kişi katılmaya devam etti. 

Yürüyüşte sık sık “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Jin, jiyan,azadi”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” “Tecavüzcülerden hesabı kadınlar soracak”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganları atıldı. Öğrenciler Özgecan Aslan ve erkek şiddeti mağduru kadınlar için saygı duruşunda bulundu.

“Özgecan ne ilk ne de son olacaktır”

375

Öğrenciler adına yapılan basın açıklamasını okuyan Manolya Sayın,  “ Her gün onlarca kadının tacize, tecavüze uğradığı, şiddet gördüğü, katledildiği ülkemizde erkek egemen sistemin son kurbanı Özgecan Aslan oldu” dedi.

Erkek egemen sisteme vurgu yapan Sayın  “Erkek egemen söylemlerle, devletin kendi ‘erk zihniyetini’ günbegün daha da güçlendirdiği ve  bu zihniyetle kadın katliamlarının meşrulaştırıp kadın katliamlarının yolunu açıldığı sistem her geçen gün çarklarını daha da vahşice döndürmektedir. Bu sisteme müdahale edilmediği sürece Özgecan ne ilk ne de son olacaktır” diye konuştu.

“Can güvenliğimiz sağlansın”

375

Sayın siyasilerin açtığı tartışmalara da değindi:

“Kısa etek boyu, kızlı erkekli öğrenciler, kadınların fıtratında var gibi birçok tartışmayla kadınlarımızı sokakta dahi yürüyemez hale getiren bu zihniyet tecavüz ve tacizcileri cesaretlendirerek sokağa salmaktadır. Bu zihniyet yıkılmaya mahkumdur. Özgecan’ ı  da kadına yönelik şiddeti kutsallaştıran politikalar öldürmüştür.”

Başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm ilerici kesimlerini mücadeleye çağıran Sayın, Özgecan’ Aslan’ın öldürüldüğü yolun hala güvenilir olmadığına, öğrencilerin ulaşımlarını aynı şekilde sürdürdüğüne dikkat çekerek; “Bir an önce arkadaşlarımızın can güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından on dakikalık saygı duruşu yapan öğrenciler Çarşamba günü Çağ Üniversitesi öğrencilerinin yapacağı eyleme destek olacaklarını söyledi ve her perşembe Kadın Platformu’nun yaptığı eylemlere katılım çağrısında bulundu.

Bianet

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Kayahan’ın herkesin bildiği ve en çok sevdiği 10 şarkısı

Öncelikle yaşadığı rahatsızlık sonrasında, defalarca tedavi sürecine girmesine rağmen 3 Nisan...

Başarılı kişilerin 9 sabah alışkanlığı!

İş hayatında başarılı olmuş üst düzey yöneticilerin, günün ilk saatlerinde gerçekleştirdikleri...

Stephen Hawking Hakkında 9 Bilinmeyen Bilgi

1. Okulda Kötü Notlar AlırdıGünümüzde Hawking’i parlak bir zeka ile...

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru öksürüğe sigara, alerjik maddeler, mide asitleri ve soğuk algınlığı...

Tartışı-Yorum

“Bize Her Yer İnönü”

  Kadir Gürhan “Bize her yer Trabzon” cümlesi Trabzonsporlularca özellikle deplasman tribünlerde yapılan yaygın bir tezahürattır. Yıllarca Trabzonspor taraftarı bize bu tezahüratla her deplasmanın birer Avni Aker olduğunu gösterdi. 2014-15 sezonu (Süleyman Seba sezonu) Beşiktaş takımı ve taraftarı için bir deplasman sezonudur. Bu sezon “Bize her yer Trabzon” tezahüratının “bize...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey görmedik henüz… “Derin bir ah” çekiyoruz, çünkü şu kelimeler sayfaya değerken Hurşit Külter hala kayıp. Ve “ah vicdan”...

“Nasıl Olacak?” 25 Kasım’da sahneleniyor!

İki genç yönetmen, Ümit Anaç ve Berke Yüksel'in genç bir kadroyla hayat verdiği Tiyatro 8 ANKARA, sekizinci yaşına giriyor. Yeni sezona çok farklı tarzda kurgulanmış bir oyunla başlayan ekip, tek perdelik "Nasıl Olacak?" adlı 70 dakikalık komediyle, şimdiden çok konuşulacağa benziyor. Ümit Anaç'ın yazdığı ve geçmiş oyunlardaki...