Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Özgürlük Anıtı nerede!

Kültür Sanat, Tüm Haberler 26 Ekim, 10:48'de eklendi

 

 

Ressam ve heykeltıraş Gencay Kasapçı’nın 1994’te yaptığı Mersin Adnan Menderes Bulvarı Göçmen Kavşağı’nda bulunan 270 santim çapındaki Özgürlük Anıtı, Büyükşehir        Belediyesi’nin yaptığı peyzajdüzenlemesinin ardından yok oldu. Seramik kuşların söküldüğünü yerine Türk bayrağı boyandığını gören 81 yaşındaki sanatçı, kendisinden habersiz yapılan müdahaleye tepki gösterdi.

Kasapçı anıtın yapılışını ve anıtın karşılaştığı zorlukları şöyle anlatıyor:

“Deprem düşünülerek kaide 9 şiddetine dayanıklı yapıldı. Ama gösterdiğim özen gösterilmedi. Haberim olmaksızın kuşların tümünün söküldüğünü gördüm. Önceki belediye Portakal Anıtı heykelimi kaldırdı. Bu belediye de Özgürlük Anıtı’nı yok etti. İlk defa duyuyorum. Bilseydim müdahale ederdim. Hoca Hanım kabul ederse heykeli yeniden yaptırmak isteriz. Anıta bir araç çarpmış, arkadaşlar da onu kaldırmışlar. Hatta bayrak koymuşlar. Ben ‘Burada şey yok mu’ dediğimde ‘Araç çarptı’ dediler.”

Sanatçı Gencay Kaptan’la görüşmek istediğini söyleyen Mersin Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz şunları anlattı: “Beni Tarsus’ta iken ‘heykelci başkan’ ilan ediyorlardı. Sanata benden duyarlı kimse olamaz. Bugün bunu duyunca, arkadaşlara da bir sürü fırça attım yani. Bu heykel gidip gelirken gördüğümde benim çok da hoşuma giderdi. Çok dagüzel bir heykel, kuşların, martıların serbestçe koştuğu, uçtuğu bir gör

üntü”.Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hamit Küçükbatır da “Söz konusu kavşakta bir süre önce anıta bir motosiklet çarptı, bu nedenle yeni düzenlemeye gidildi” dedi. (Hürriyet)

fft81_mf2517168

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.