Özyeğin öğrencileri pahalılıktan şikâyetçi

0


Özyeğin Üniversitesi öğrencileri okuldaki yurt ve ulaşım ücretlerine itiraz ediyor. Toplumsal medya hesaplarından açıklamalar icra eden öğrenciler “Ne OzU (Özyeğin Üniversitesi) şirket ne biz alan kişi, Burası üniversite, biz öğrenciyiz!” dedi.

Öğrencilerin açıklaması şöyleki: “Yurtlardan başlamış olalım. Önümüzdeki yıl, şu demek oluyor ki 2019-2020 yılı için senelik yurt ücretleri 7.300 TL ile 26.000 TL içinde değişiyor. Yol ve yemeğin dahil olmadığı bir yurt odasında 2 dönem konaklamak için 26.000 TL isteniyor üniversite tarafınca. 9 ay için 26.000 TL. Sözgelişi gelecek yıl için 7.300 TL olarak belirlenen ve tutarı en düşük oda olan 4 kişilik banyosuz odalar bu yıl 5.400 TL idi. En ucuz odaya dahi 1.900 TL zam geldi. Nişantepe/Çekmeköy’de bulunan kampüsümüze oldukça oldukça azca sayıda İETT giriş yapıyor ve Üsküdar-Çekmeköy Metrosu bitmesine karşın Çekmeköy Metro ve kampüs içinde tertipli ve sık İETT seferleri yapılmıyor. Bu yapılmadığından öğrenciler Gürsel firmasının servislerine mahkum oluyor. Bu da Gürsel’in oldukça yüksek ücretler istemesine niçin oluyor.

Öğrencilerin yoğun olarak yaşamış olduğu, kampüsün yakınındaki Taşdelen’e gitmek için kartla 2.60, nakitle 4 TL ödemek zorunda kalıyoruz. Bu ücretler tek yön.Tuzla/Pendik/Kartal rotasında oturuyorsanız yandınız şu sebeple bu servisin tutarı kartla 15.50, nakitle 19 TL. Kampüse gelip sonrasında dönmek için minimum 31 TL ödüyorsunuz.

Bölme için de bu ücret geçerli. En ucuz yurdun aylık tutarı 811 TL, Altunizade-Özyeğin aylık ulaşım gideri 220 TL, 3 öğün yemekhane ücretini 20 iş günü ile çarptığımızda karşımıza çıkan ise 795 TL.

Yurtta kalıp Altunizade’ye 20 kez çıkıp günde 3 öğün yiyecek yerseniz minimum 1826 TL ödemek zorunda kalıyorsunuz. Seneler ilkin arkadaşlarımızın da söylediği şeklinde, “Ne OzU şirket ne biz alan kişi burası üniversite, biz öğrenciyiz!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here