Paralel evren tek karede

0


Uğur Gallenkuş, güldüren montajlarının yanı sıra harp ve çatışmaları mevzu alan çalışmalarıyla toplumsal medyada tanınan bir sanatçı. Cenk, kıtlık, göç, sığınmacılar benzer biçimde dünyanın birçok yerinde yaşanmış olan ve hafızalarımıza işleyen fotoğrafları kolajlayarak yayımlayan Gallenkuş, tek kare içinde iki değişik dünyayı gösteriyor.

Gallenkuş ile ‘Paralel Evren’ adını verdiği çalışmalarını konuştuk.

• Kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Uğur Gallenkuş. İnternette @ugurgallen kullanıcı adını kullanıyorum. 29 yaşındayım ve İstanbul’da yaşıyorum. Hususi bir firmanın e-ticaret sitesini yönetmekteyim. Hobi olarak 2014 yılından bu yana ‘bobiler.org’ adlı toplumsal içerik platformunda bilhassa politika ağırlıklı olarak montaj emek harcamaları yapmaktayım. Muhakkak yaptığım çalışmalardan birisine denk gelmiştir her web kullanıcısı. Görsel sanatlarla ilgili bir eğitimim ya da iş tecrübem yok. Kendimi dijital görsel sanatçısı olarak tanımlıyorum. Bu çalışmalarda kullanılan görsellerin hiçbiri bana ilişkin değil. Bunu bilhassa belirtmek isterim. Görseller sıkıntılı şartlar altında çalışan harp foto muhabirlerine aittir. Ben bir tek kendilerine ilişkin olan bu görselleri değişik bir yorumlama ve teknikle sunuyorum. Çalışmalarım aslolan sahipleri olan birçok muhabir çalışmalarımı beğendiklerini belirterek kendi hesaplarında paylaşıyor.

Uğur Gallenkuş

• Dünyadaki zıtlıkları montajla tek karede birleştirme fikri ortaya iyi mi çıktı?

Siyasal gündemle oldukça haşir neşir birisiyim. Bazı sorunları dile getirmek ya da kara mizahını yapmak için montaj işleri yapıyorum. ‘Paralel Evren’ adını verdiğim bu çalışmalarım bu şekilde ortaya çıktı. Bu seriye ilişkin ilk çalışmam Aylan bebeğin dünya kamuoyunda şok tesiri yaratan o görselini görmemle başladı. Haberleride denk geldiğim ve gene Ege denizi’ni geçmeye çalışan bir grup sığınmacı kafilesi içindeki evlatların gözlerindeki korku ve çaresizlikleri görünce bu biçim emekler halletmeye karar verdim. ‘Paralel evren’ serisinin ilk çalışmalarını 2016’da yaptım. 2018 sonunda evrensel bir içerik sitesinde bu çalışmalarımı paylaştım. Bu emek harcamaları bir farkındalık oluşması için yapıyorum. Sanatın toplumları belirli problemler, vakalar ya da gelişmeler için farkındalık ya da bilince ulaştırmak için kullanılan bir vasıta bulunduğunu düşünüyorum. Bu emekler yardımıyla insanların belirli sorunları görmelerini, düşünmelerini ve empati kurmalarını sağlamayı amaçladım. Ve bunu da başardığımı düşünüyorum.

• Çalışmalarınız birçok ülkede yankı uyandırdı, kullanıcılar tarafınca paylaşıldı. Gelen tepkiler iyi mi?

Dünyanın her yerinden çalışmalarıma yoğun bir ilgi ve destek mevcut. Bilhassa Meksika, Brezilya, Fransa, İspanya, Hindistan, İran ve Rusya’dan oldukça yoğun bir etkileşim söz mevzusu. Saçma, gereksiz bulanlar ve görseller üstünde kullandığım simgeleri ya da ihtiva ettiği mesajı anlamış olmayan insanoğlu da oluyor. Genel anlamda pozitif ve destekleyici yorumlar alıyorum. Bir tek bayağı kullanıcılardan değil; değişik ülkelerden yazar, sanatçı, politikacılar çalışmalarda yer edinen mesajı paylaşıyor. Aldığım mesajlardan birisi 1980’lerde İran-Irak savaşı esnasında Türkiye’ye sığınmacı olarak sığınan ve İstanbul üstünde de Birleşik Devletlere sığınan bir hanımdan gelmişti. Kendisi çalışmalarımı gördüğünde ağladığını ve savaşı yaşamayan kişilerin bu sorunları anlayamayacağını iletmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here