8.5 C
İstanbul
Salı, Haziran 2, 2020

Tutkunun kadını Frida Kahlo’yu anlatan 5 film

Frida Kahlo; ressamlık, sosyalizm, feminizm, şairlik ve yazarlığın vücut bulmuş halidir. Tutkunun ve yeteneğin kadını bir çok alanı etkilediği gibi, sinema tarihine de hayat öyküsüyle bir...

Bunlara bakmalısınız

Yapay Zeka: Dost Mu, Düşman Mı?

Londra'daki Kraliyet Cemiyeti'nde sıradan bir Haziran'ın bir Cumartesi sabahı. Bilgisayar bilimcileri, halk arasında ünlü isimler ve gazeteciler, onlarca yıldır süregelen bir mücadeleye tanıklık etmek...

Ataerkil bir toplumda 4 maddeyle kadınların giyimine göre takılan isimler

Ataerkil bir zihniyetin hakim olduğu dünyada tahakküm altındaki cins olan kadına da erkeklerin rol biçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ne var ki hayatın her alanında...

Erkeğin dünyasında zincirlerini kırmış 20 kadına adanmış 20 film

Tarihte bazı kadınlar toplum yapısına sirayet etmiş cinsiyet algısını öyle zorladılar ki, bugün onlar sayesinde bir nebzede olsa daha eşit bir dünya oluştu. Bu...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

Erkekler için 7 maddelik “eril düzene katılmama” rehberi

Erkekler karşılarında bir feminist olduğu zaman “Ben kadınları ezmiyorum ki.”, “Bütün erkekler aynı değil” gibi argümanlara sarılabiliyorlar. İlginçtir, kadınların eziliyor olduğu gerçeğini kendilerine kişisel...

Dresden’de Gezilecek 8 Yer

Doğu Almanya’nın mücevheri Dresden, nefes kesici güzelliğiyle şehri çevreleyen Elbe Nehri‘ne nazır nefis bir kent.

‘Parazit’ten ‘Liberté’ye: Filmekimi’nde gösterimi belli olan filmler

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 4-13 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan 18. Filmekimi programında gösterilecek filmler belli olmaya başladı.

Filmekimi bu yıl da saygın festivallere konuk olmuş, ödüller almış, eleştirmen ve seyircilerin beğenisini kazanmış yapımları ağırlayacak.

Bong Jonn-ho’ya Cannes’da Altın Palmiye ödülünü kazandıran “Parazit”, Antonio Banderas’ın Pedro Almodóvar’a hayat verdiği “Acı ve Zafer” ve ahlaki normları reddeden bir grup asilzadenin anlatıldığı “Liberté” etkinliğin dikkat çeken yapımlarından.

‘Parazit’

Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun Cannes’da Altın Palmiye ödülüne değer görülen filmi “Parazit”, Filmekimi kapsamında seyirciyle buluşacak. Güney Kore’de gişe rekorları kıran film, Temmuz’da 10 milyonu aşkın izlendi.

Filmde birbirinden derin farklarla ayrılan Park ve Kim ailelerinin hikâyesini anlatıyor. Neredeyse sefalet içinde yaşayan Kim ailesinin fertleri gerçek kimliklerini saklayarak birer birer, zenginlikleri sınır tanımayan Park ailesinin hizmetine giriyor ve trajikomik olaylar ardı ardına gerçekleşiyor.

‘Acı ve Zafer’

Pedro Almodóvar’ın kendi yaşamından esinlenerek senaryosunu yazdığı filmde Antonio Banderas, Almodóvar’ı canlandırıyor. Bu rolüyle Cannes’da en iyi erkek oyuncu ödülüne değer görülen Banderas’a filmde Penélope Cruz, Cecilia Roth ve Leonardo Sbaraglia eşlik ediyor.

Cannes’da eleştirmen ve seyircilerin övgü dolu eleştirilerde bulunduğu filmde şaşaalı günleri geride kalmış çok ünlü bir yönetmenin 1960’lardan günümüze yaşam öyküsü duygusal ve kişisel bir bakış açısıyla anlatılıyor.

‘Liberté’

İspanyol yönetmen Albert Serra’nın ilkgösterimini Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde yapan filmi “Liberté”, festivalden Jüri Özel Ödülü’yle ayrıldı.

Filmde Fransa Kralı 16. Louis’nin aşırı ahlakçı hükümranlığından kaçan ve ahlaki kural ve baskıların tümünü reddederek Almanya ormanlarında hazzın peşine düşen bir grup asilzadenin yaşadıklarına odaklanılıyor.

‘Jeanne’

Fransız yönetmen Bruno Dumont, 2017’de Jan Dark’ın çocukluğunu anlatan “Jeanette” ile başladığı müzikal söylence dizisine 2019’da “Jeanne” ile nokta koyuyor. Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Özel Mansiyon ödülünü kazanan filmde ergen yaşlardaki Jeanne d’Arc’ın İngilizlere karşı savaştıktan sonra kâfirlik suçlamasıyla yargılanışını anlatıyor.

Filmekimi’nde konser veren Igorrr’un müziklerini bestelediği filmin şarkıları Fransa’nın en önemli müzisyenlerinden Christophe’a ait. Görüntü yönetimiyle öne çıkan filmde Jeanne d’Arc’ı yine Lise Leplat Prudhomme canlandırıyor.

‘And Then We Danced’

Gürcü asıllı İsveçli yönetmen Levan Akin’in imzasını taşıyan film, ilkgösterimini Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yaptı.

1980’lerin dans filmlerinden ilham alan filmde yetenekli dansçı Merab’ın halk dansları ekibine yeni katılan karizmatik bir gençten etkilenmesinin ardından baskıcı bir toplumda hem aşkı hem de kendini ve cinselliğini keşfedişi anlatılıyor.
ABBA’dan Robyn’e ve Gürcü halk melodilerine yer veren filmin Gürcistan’daki çekimleri gizlilikle yürütüldü.

‘Matthias & Maxime’

Xavier Dolan’ın yazıp yönettiği ve Cannes’da yarışan son filmi “Matthias & Maxime”de, Maxime karakterini Dolan canlandırıyor.

Filmde arkadaşlarının çektiği bir kısa filmde, rol icabı öpüşmek zorunda kalan iki çocukluk arkadaşının değişen ilişkileri anlatılıyor.

‘Küçük Joe’

Avusturyalı yönetmen Jessica Hausner’ın bilimkurgu-gerilim ve dram türündeki filmi “Küçük Joe”da genetiğiyle oynanmış, antidepresan salgılayarak insanları mutlu eden ancak onları tuhaf bir şekilde de değiştiren kırmızı çiçekli Küçük Joe adlı deney/bitkiye ışık tutuluyor.

Başrolündeki Emily Beecham’a performansından dolayı Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülüne kazandıran filmde Ben Whishaw, Kit Connor ve Kerry Fox rol alıyor.

‘Güney İstasyonunda Randevu’

“İnce Buz, Kara Kömür” filmiyle 2014’te Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ödülüyle ayrılan Çinli yönetmen Diao Yinan’ın yeni filmi “Güney İstasyonunda Randevu”, Cannes’da Ana Yarışma bölümünde yer alan tek Çin filmi olma niteliğini taşıyor.

“Heyecan verici, şiirsel ve ışıl ışıl, Çin usulü bir kara film” diye övülen filmde, peşine hem rakip çeteler hem de polisin düştüğü bir gangsterin kaçış hikâyesi anlatılıyor.

‘Portrait of a Lady on Fire’

Fransız yönetmen Céline Sciamma’nın dördüncü filmi “Portrait of a Lady on Fire”, Cannes’da En İyi Senaryo ve Kuir Palmiye ödüllerine değer görüldü.

18. yüzyılda bir ressamın modeliyle aşkını anlatan filmde ressam Marianne’ı Noémie Merlant, model Héloïse’i Adèle Haenel canlandırıyor. Cannes’da büyük beğeni toplayan yapım, “A sınıfı bir başyapıt… Bu yıl ilkgösterimini yapan en kusursuz film” sözleriyle övülüyor.

Sciamma’nın yönettiği “Tomboy” ile senaryosunu yazdığı “Kabakçığın Hayatı” adlı filmler de daha önce Filmekimi’nde gösterildi.

Filmekimi biletleri Biletix üzerinden satışa sunulacak. Filmler, program, çizelge ve diğer ayrıntılar da ilerleyen günlerde Filmekimi’nin resmi internet sitesinde yayımlanacak.

Ayrıntılı bilgi için: filmekimi.iksv.org

Filmekimi’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/filmekimi / twitter.com/filmekimi_iksv / instagram.com/filmekimi

#filmekimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Ukraynalı Fotoğrafçı Vadim Stein, drama, heykelcilik ve grafik üzerine yaptığı çalışmalarının ardından dansçıların fotoğraflarını çekmeye karar verir.Fotoğrafçı Vadim Stein'in çalışmalarından küçük bir demeti sizin...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Mutlaka izlemeniz gereken En iyi 18 Uzay Filmi

Yine bir sinema listesiyle karşınızdayız. Yaşadığımız evrenin büyüklüğünü düşünüp hayretler içinde kalmayan insan neredeyse yok.Bu listede de yüzünü evrene dönen sinema yapıtlarından en...

Son haberler

Çetin Ünsalan Yazdı: “Ders alınacak büyüme”

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5’lik bir büyüme yakaladı. Aslında reel sektördeki kısmî hareketlenme bunun sinyallerini veriyordu. Hepsi bir yana, 2020 yılının...

Paylaşımlı elektrikli scooter girişimi Beam, 26 milyon dolar yatırım aldı

Singapur merkezli paylaşımlı elektrikli elektrikli scooter hizmeti veren mikromobilite girişimi Beam,  26 milyon dolar yatırım aldı. Alınan bu yatırım ile Kore, Avustralya, Malezya, Yeni...

Çin’de 16 yeni ‘corona’ vakası bildirildi: Günlük vaka sayısı son üç haftanın zirvesinde

Çin’de corona virüsü vaka sayısı yurt dışından hasta gelenlerin sayısındaki artışla son üç haftanın en yükseğine ulaşarak 16 oldu.Fotoğraf: ReutersÇin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun...

ABD’lilerin yarıdan fazlası, bulunması halinde ‘corona’ aşısına soğuk bakıyor

ABD’deki ankette, Covid-19 salgınına karşı ileride aşı bulunsa bile Amerikalıların yarıdan fazlasının aşıyı kullanma konusunda çekinceli olduğu ortaya çıktı.Fotoğraf: BiontechAA’nın haberine göre, AP-NORC...

‘Normalleşmeye’ başlayan Güney Kore’de vaka sayısında son 50 gündeki en yüksek artış yaşandı

Güney Kore’de Covid-19 vakalarında son 50 gündeki en yüksek artış yaşandı.Fotoğraf: ReutersGüney Kore haber ajansı Yonhap’ın haberine göre, Kore Hastalık Kontrol ve Önleme...