Ana SayfaHaberlerDünyadanParis belediyesine, ‘fazla’ kadın...

Paris belediyesine, ‘fazla’ kadın yönetici çalıştırdığı için para cezası

[ad_1]

Fransa’nın başkenti Paris’in belediyesine, ‘çok fazla kadın yöneticiye iş verildiği’ gerekçesiyle para cezası geldi.

Paris belediyesine ‘fazla kadin yonetici calistirdigi icin para cezasi
2014’te seçilen Hidalgo, Paris’in ilk kadın belediye başkanı. (Fotoğraf: Reuters)

Kamu hizmeti bakanlığı 2018 yılında, belediyede yasayla belirlenen üst düzey kadın çalışan oranının aşıldığını belirterek 90 bin avro (852 bin lira) cezanın ödenmesini talep etti.

Bakanlığın çıkış noktası, 2013’te yürürlüğe giren, yönetici koltuğundaki kadın ya da erkeklerin sayısının yüzde 60’ı geçemeyeceğini öngören yasa.

2018 yılında, belediyedeki üst düzey görevlere 11 kadın beş erkek yönetici getirildi. Başka deyişle göreve gelenlerin yüzde 69’u kadındı.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, cezanın, ‘saçma, adaletsiz ve tehlikeli’ olduğunu savunarak, kadınların ön planda olmasının gerekliliğinin altını çizdi.

Hidalgo, bakanlığa cezayı bizzat kendisinin götüreceğini söyleyerek, “Çeki ben, başkan yardımcılarım ve bizim çalışan tüm kadınlar birlikte götüreceğiz” dedi.

Kamu Hizmeti Bakanı Amélie de Montchalin ise Hidalgo’nun eleştirisine Twitter hesabından yaptığı paylaşımla yanıt verdi.

Montchalin, cezanın 2018’deki atamalar nedeniyle verildiğini anımsatarak sonrasında ilgili maddenin kaldırıldığını ifade etti.

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

2014’ün internette en çok izlenen 10 dizisi

İnternet bu kadar yaygınlaşırken film ve dizilerin internette izlenmesi de yaygınlaştı....

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Cristiano Ronaldo ünsüz olsaydı

Cristiano Ronaldo gibi bir yıldız olup da sokakta dolaşmak, sevenlerinin ilgisi...

Tüm zamanların en şahane kitapları 125 yazar tarafından seçildi!

125 yazar tarafından İngiliz ve Amerikan Çağdaş Edebiyatı'nın 10 şahane kitabı...

Tartışı-Yorum

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde “oluk oluk kan akacak” diyenlerin ve aslında onların sahiplerinin, yüzlerce km ötede güya “kendi ülkelerinde” akıttıkları kanın kokusuyla...

Şufa Hak(sızlığı) yasal peki adil mi!

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya Hisseli tarla ve arsa alanlar dikkat! Tarla veya arsa vasıflı hisseli taşınmaz alımlarında satış bedellerini gerçek bedellerden göstermeyen alıcılar mağdur oluyor. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen paydaşlar, sonradan alım yapan hissedarlara şufa (önalım)hakkı davası açıyor. Şufa hakkı ; Hisseli taşınmazların alım–satım işlemlerinde önceliği hissedara veren...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e benzetmesi üzerine bir yazı kaleme alan Diken yazarı Murat Sevinç, "Memleketin asıl sorunu, milyonlarca insana ‘şarjör’ diyen zihniyet....