escort kuşadası

34.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Parisliler kurşun kirliliğinden endişeli: Notre Dame’ın üzeri örtülsün
[ad_1]

Çevreciler, Fransa’nın başkentinde 15 Nisan’da çıkan yangınla küle dönen ve neredeyse tamamı yanan Notre Dame Katedrali’nin kurşun kirliliği nedeniyle üzerinin sızdırmaz şekilde örtülmesi ve tam arındırma çalışmalarının yapılmasını talep etti.

France 24’te yer alan habere göre Fransa’nın önde gelen işçi sendikalarından CGT, çevre sağlığı inisiyatifi Henri Pézerat Derneği ve Kurşun Zehirlenmesi Kurbanlarının Aileleri Derneği, katedralin yangından bu yana zehirli toz yaydığını belirtti.


‘Tamamı hava geçirmez plastikle kapatılsın’

Fotoğraf: Reuters

Notre-Dame Katedrali’nin çan kulesi ve çatısı yangında tamamen yanarak erimiş, tonlarca kurşun, zehirli gaz olarak şehrin atmosferine karışmıştı.

Sendika, çevreciler ve Paris vatandaşları, ikonik iki kule de dahil tüm katedralin hava geçirmez plastikle kapatılmasını ve uzmanların katedralin içinde tam arındırma çalışması yapmasını talep ediyor.

Aynı tekniğin Notre-Dame yakınlarındaki Sorbonne Üniversitesi kampsünü asbestten arındırırken de kullanıldığı belirtildi.

Tüm Fransa’nın yıllık kurşun emisyonunun dört katı

Henri Pézerat Derneği araştırmacısı ve sözcüsü Annie Thébaud-Mony “Notre-Dame yangınında 440 ton kurşun dumanla havaya karıştı. Bu tüm Fransa’nın bir yılda atmosfere yaydığı kurşun emisyonun dört katından da fazla” diye konuştu.

Özellikle çocuklar için çok tehlikeli

Fotoğraf: Reuters

15 Nisan’da meydana gelen yangının ardından katedral çevresindeki bazı okullar kurşun kirliliği nedeniyle kapatılmıştı. Metrekarede 7 bin mikrogramın üzerinde kurşun görülmesi üzerine, çocukların sinir sistemine zarar gelmemesi için bu karar alınmıştı. Metrekareye 70 mikrogram kurşun önlem alınması gereken alt sınır. Uzmanlar bir nörotoksin olan kurşunla temas için güvenli bir seviye olmadığını, özellikle sinir sistemleri gelişmekte olan çocukların kurşuna karşı çok daha kırılgan olduğunu belirtiyor.

Notre Dame’ın çatısındaki 200 bin arı yangından kurtulmuş

Notre Dame için 48 saat geçmeden 1 milyar avro toplandı

Savcılıktan ilk açıklama: Notre Dame yangını kısa devre nedeniyle çıkmış olabilir

Fransız din adamının önerisi: Notre Dame’ın yerine geçici ahşap katedral inşa edilsin

Notre Dame için 48 saat geçmeden 1 milyar avro toplandı

Çanlar Notre Dame için çaldı

Notre Dame yangını: İsa’nın dikenli tacı ve 9’uncu Louis’nin tüniği kurtarıldı

Macron, Notre Dame’ı yeniden inşa etme sözü verdi; iş dünyası kayıtsız kalmadı

Reuters kareleriyle: Notre-Dame Katedrali’nde yangın

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler