Paul Doany: ‘Yeni dönemde üretime ve istihdama katılımları arttırmayı hedefliyoruz’

0


Türk Telekom CEO’su Paul Doany, “Yaşam Kolay projesini başarıyla tamamlamamızın peşinden yeni döneminde bayanların informasyon ve kontakt teknolojilerini kullanım kapasitelerini yeni projelerle geliştirip zenginleştirerek üretime ve istihdama katılımlarını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türk Telekom, düzenlemiş olduğu basın toplantısında ‘İnternetle Yaşam Kolay’ projesi kapsamındaki informasyon verdi. Meydana getirilen açıklamada; firmanın kurumsal toplumsal mesuliyet projesi, İnternetle Yaşam Kolay 2014’ten bu yana süregelen 5 senelik ilk fazında, 300’den fazla gönüllü ile bir çok hanım olmak suretiyle 50 bin katılımcıya web okuryazarlığını öğrettiği kaydedilirken, iştirakçilerin aldıkları eğitimler sonrasında Japonya’dan, ABD’ya ürettikleri el işi ürünlerini satan birer başarı örneği oldukları açıklandı.

İnternetle ‘Yaşam Kolay’da sıra yeni projelerde 

Türk Telekom CEO’su Paul Doany, web kullanımı oranlarının artmasında ve farkındalık sağlanmasında Türk Telekom’un da kurumsal toplumsal mesuliyet projesi olan İnternetle Yaşam Kolay benzer biçimde çalışmaların büyük ehemmiyet taşıdığına değinerek, “Türkiye’nin doğusu ile batısı, kentsel bölgeleri ile kırsal bölgeleri içinde gözlemlenen dijital uçurumun bayanların işgücüne katılım oranlarında da kendini gösterdiğine dikkat çekti” ifadelerini kullandı.

“Yeni dönemde üretime ve istihdama katılımları arttırmayı hedefliyoruz” 

“Projenin beş senelik sürecinden de bahseden Doany, “Türkiye’nin dijital dönüşümü kapsamında ülkenin informasyon toplumuna geçiş sürecine, elde etmiş olduğu büyük başarılar elde ettiğini ve mühim seviyede katkı elde eden İnternetle Yaşam Kolay projesinin yeni döneminde de hanımefendilere olan desteğini sürdüreceğini açıklamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyorum. İnternetle Yaşam Kolay projesini başarıyla tamamlamamızın peşinden yeni döneminde bayanların informasyon ve kontakt teknolojilerini kullanım kapasitelerini yeni projelerle geliştirip zenginleştirerek üretime ve istihdama katılımlarını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

“Köyümüzdeki emekleri artık toplumsal medya üstünden paylaşıyoruz” 

Ardahan’ın Posof ilçesi Baykent Köyü Muhtarı olan Özgül Önder, etkinlikte yapmış olduğu konuşmasında, “Köyümüzdeki emekleri artık toplumsal medya üstünden paylaşıyoruz. Köyümüzdeki caminin fotoğraflarını paylaşarak bakım ve onarım gereksinimlerini köy sakinleri ile beraber gidererek ve vatandaşların problemlerine e-devlet üstünden çözüm getiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Hiçbir şey imkânsız değil bir amaca ulaşmak için yalnız birazcık emeğe ihtiyacımız var” 

Habitat Derneği’nin gönüllü eğitmeni Ezgi Güler, yapmış olduğu emek verme ile ilgili şunları söylemiş oldu: “Habitat hikâyem bundan 5 yıl ilkin başladı. Edirne’de okurken Habitat Derneğinin tüm eğitimlerini yerelimde yaygınlaştırıyordum. ‘Yaşam Kolay Projesi’ benim için oldukca daha özeldi. Bundan dolayı dezavantajlı gruplara bir an ilkin ulaşmam gerekiyordu. Edirne’de bir mahallede eğitim vermeyi oldukca istiyordum. Oradaki hanımefendilere ulaşmayı oldukca istiyordum sadece oradaki bayanların bunun için ilkin eşlerinden izin almaları gerekiyordu. Bende mahallenin ileri gelen bir beyefendisi ile tanıştım ve ondan beni mahalleye götürmesini istedim. Ondan sonra mahalle kahvesinde beraber çay içtik. Kahvedeki erkeklerle söyleşi etmeye çalıştık. Fakat ilk gittiğimiz vakit bunların burada ne işi var bakışlarıyla karşı karşıya kaldık. Yılmadık bir, iki, üç, dört arka arkaya devamlı kahvehaneye gittik ve onlarda bizi benimsemeye başladılar. Evet bunlar güzel işler yapacaklar ki buraya geliyorlar demeye başladılar. Her gittiğimizde netin ne kadar mühim bulunduğunu ve bu tarz şeyleri hem erkelerin hem bayanların öğrenmesi icap ettiğini söyledik. Onlara ve içlerinden en sonunda bir tanesi dedi ki “Kardeşim ya gelin benim evimde eğitim verin”. Bu hakikaten büyük bir vaka, sonrasında o abinin evinde hanımefendilere eğitim verdik. Ortalama 10 kişilik bir karı grubu vardı ve eğitimi aldıktan sonrasında hanımefendiler o denli özgüvenleri yerine geldi. Artık eğitim almak için bile izin aldıkları eşlerinden habersiz bir şey öğrenecekler, onlara danışmadan onlara sormadan, kendi başlarına internetten araştırma yapabilecekler. Buradan şunu anlamamız gerekiyor, hiçbir şey imkânsız değil bir amaca ulaşmak için yalnız birazcık emeğe ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. (İHA)CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here