Pedro Almodóvar, ilk İngilizce filmini çekmeye hazırlanıyor

0


Bu yıl “Acı ve Zafer” (Dolor y gloria) ile adından övgüyle söz ettiren usta yönetmen Pedro Almodóvar; biri kısa, biri orta, biri de uzun metraj olmak üzere üç yeni film üzerinde çalıştığını açıkladı. Bunlardan biri, yönetmenin ilk İngilizce filmi olacak.

“Konuş Onunla” (Hable con ella), “Annem Hakkında Her Şey” (Todo sobre mi madre) ve “Volver” gibi unutulmaz filmleri sinema dünyasına kazandıran usta yönetmen Pedro Almodóvar, şimdiden üç yeni proje üzerinde çalışmaya başlamış durumda. İlk İngilizce filmini çekmeyi planladığını açıklayan yönetmen, Amerikalı bir yazarın beş kısa hikâyesinden uyarladığı senaryonun tamamlanmak üzere olduğunu belirtirken, hikâyenin Texas, Oakland ve Meksika’da geçeceğini aktardı.

FilmLoverss’ın IndieWire’dan aktardığına göre, aynı zamanda daha kısa olacak iki farklı proje üzerinde de çalıştığını söyleyen yönetmen, bunlardan birinin yaklaşık bir saatlik bir orta metrajlı, diğerinin ise 20 dakikalık bir kısa metrajlı olacağını açıkladı. Yönetmen bu kısa filmi, önümüzdeki bir sonraki uzun metrajlısına geçmeden önce çekmeyi planlıyor.

Kısa ve orta metraj projeleri hakkında bazı detaylar paylaşan Almodóvar, bu filmlerin ton ve tema açısından yeni filmi “Acı ve Zafer”den bir hayli farklı olacağını açıkladı ve bunlardan birinin gerçeküstü bir komedi olacağını ifade etti.

Kariyerinde yeni bir devrin başladığını hissettiğini söyleyen yönetmen, bu devrin belki de bir öncekinden bile daha cüretkâr olacağını belirtti.

“Acı ve Zafer”in önceki filmlerine kıyasla izleyici üzerinde daha direk bir etkisi olduğunu söyleyen yönetmen, bu bağlamda bir sonraki filminde de benzer bir yol izlemenin doğal olacağını ama kendisinin doğal tepkisinin tam tersini yapmak olduğunu ifade etti.

‘Acı ve Zafer’

Pedro Almodóvar imzalı “Acı ve Zafer”in başrollerini Penelope Cruz ve Antonio Banderas üstlenirken, filmin oyuncu kadrosunda Asier Etxeandia, Leonardo Sbaraglia, Nora Navas, Julieta Serrano, Cesar Vicente ve Asier Flores gibi oyuncular yer alıyor.

Almodóvar’ın hayatından izler taşıyan bir yönetmenin yaşlılıkla, uyuşturucu bağımlılığıyla ve varoluşsal krizlerle başa çıkma çabasını anlatan film, sinemaseverlerin beğeniyle karşılandı ve usta yönetmenin son yıllardaki en iyi işi olarak değerlendirildi.

Film, gerek sinema dünyasındaki yarattığı etki, gerek ele aldığı konuyla Almodóvar’ın muhteşem kariyerini noktalamaya yaraşır bir film olarak değerlendirilse de yönetmenin yakın zamanda emekli olma gibi bir planı bulunmuyor.

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir röportajda konu hakkında konuşan yönetmen, filmde veda ettiğini düşündüren bazı şeyler olduğunu kabul ederken, böyle bir niyeti olmadığını ifade etti ve ekledi: “Yarın en olacağını bilemezsiniz ama kesinlikle film çekmeye devam etmek istiyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here