Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Pentagon Taliban’ın barış görüşmelerine katılırken yaptığı harcamaları karşılamak için fon istemiş

Dünyadan 17 Mayıs, 11:52'de eklendi


ABD yönetiminin, Taliban’ın sulh görüşmelerine katılmak için yapmış olduğu harcamaları karşılamak için fon istediği sadece ilgili komitenin bu talebi reddettiği ortaya çıktı.

Fotoğraf: Reuters (arşiv)

BBC’deki habere nazaran Indiana Temsilciler Meclisi üyesi Peter Visclosky’nin danışmanı Kevin Spicer, Ekim 2018’den beri Katar’ın başkenti Doha’da altı sulh görüşmesi düzenleyen ABD’nin müdafa bakanlığı Pentagon, Taliban’ın besin, seyahat, konaklama harcamaları için fon talep etti.

Pentagon ABD askerinin Afganistan’dan güvenli bir halde çekilmesinin önünü açacak görüşmeleri sürdürebilmek ve kolaylaştırmak için fon talep ettiğini kabul etti.

Sadece, müdafa bakanlığı bünyesindeki bu tür ödenekleri karara bağlayan ve denetleyen alt komite, Taliban üyelerinin harcamalarını karşılamayı “Teröristlere destek sağlamak anlamına gelir” diyerek reddetti.

Afganistan’da Haziran 2018’de ateşkes diye deklare edildi. Sadece, bir dönem El Kural lideri Usame bin Ladin’i konuk eden Taliban, yabancı güçler Afganistan’dan tamamen çekilene kadar ateşkese uymayacağını deklare etti. Geçen yıl ülkede 3 bin 804 sivil yaşamını yitirdi.

2001’de Afganistan’da El Kural ve Taliban’a yönelik ‘terörle savaşım’ adı altında operasyon başlatan ABD’nin ise bu harpte 2 bin 400’den fazla askerini yitirdi.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.