Pera Film’de ‘Başkasının Eli’ serisinin üçüncü filmi: ‘Kasanova Geni’

0


Pera Film, Fol işbirliğiyle gerçekleşen “Başkasının Eli” başlıklı seri, üçüncü film olarak “Casanova Gene” (Kasanova Geni) adlı filme ev sahipliği yapıyor.

“Başkasının Eli” serisi, mesafelerin azaldığı, imkânların çoğaldığı toplumlarda yaşayan insanların arasındaki mesafelerin sorgulandığı, yenilikçi dilleriyle konvansiyonel beyaz perdeye karşı duran filmleri merkezine alıyor.

Film serisiyle günümüz sinemasının Türkiye’de gösterilme fırsatı yakalayamamış örneklerinin yanı sıra geçmişte çekilip fazlaca azca insana ulaşabilmiş filmlerin seyirciyle buluşması amaçlanıyor.

Serinin üçüncü filmi olan “Kasanova Geni”, 24 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da Pera Film’de gösterilecek. Gösterimin peşinden saat 20.15’te, filmin yönetmeni Luise Donschen ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

‘Kasanova Geni’

“Film, ikonografik yönden kışkırtıcı derecede mütevazi bir halde açılıyor. Arka planda Campanile di San Marco manzarasının önünden geçen gondollarıyla, Venedik’i görüyoruz. Tüylerle bezeli bir karnaval figürü, arka planın önünde poz veriyor.

Adı adam cazibesiyle beraber anılan Giacomo Casanova’nın doğum yerinden, ispinozlar üstünde yaptıkları çalışmalarla Kazanova geninin varlığını kanıtlamaya çalışan biyologlara geçiyoruz. Eğer dedikleri doğruysa, kısaca dişilerde fazlaca eşliliğin evrimsel açıdan bir pozitif yanları bulunmuyorsa, doğada halen görülebiliyor olması için bu özelliğin babadan kıza aktarılıyor olması lüzumlu.

Kazanova rolünü canlandıran erkek oyuncu, gosteri sonrasında sahne arkasındaki soyunma odasında söyleşi verdikten sonrasında, yine John Malkovich’e dönüşüyor. Bir dominatrix müşterisini kabul ediyor; çocuklar ormanda oyunlar oynuyorlar. Filmin kurgusu; tabiat ve kültür, toplumsal cinsiyet rolleri, arzu, cinsellik, gövde ve bedenleşmeye ilişkin unsurları ustalıkla birbirlerine örüyor.

16mm olarak çekilen ve sahnelerle belgesel bölümlerini bir araya getiren film, gerçek ve kurgu içinde, karmaşık bağlantılar kurulmasına müsaade eden boşluklar bırakıyor. Tematik bağdaşımlara görsel bağlantılar eşlik ederken, doğayı simgeleyen orman, saksı bitkileri ve yağlıboya tablolar, tüyler, pırıltılı ayakkabılar ve kırmızı bir etek, göze olmasıyla birlikte zihne de hitap eden ayrıntılar sunuyor.

Kasanova Geni, cezbetmeyi bilen bir film”

Luise Donschen hakkında:

1982 senesinde Berlin’de doğan Luise Donschen, Hamburg ve Belgrad’da insanbilim, Alman filolojisi ve film eğitimi aldı.

2012 senesinde HFBK Hamburg Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun oldu.

Mezuniyet filmi “Bana Kusursuz Hafızamı Geri Ver!”, internasyonal film festivallerinde yayınlandı.

“Kasanova Geni” ilk uzun metrajlı filmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here