Peşmerge Kobanê’ye Türkiye’den geçecek!

0
Barzani yönetimine yakınlığıyla bilinen Rûdaw internet sitesi, Türkiye’nin, peşmerge güçlerinin Kobani kentine gitmesine izin verdiğini öne sürdü.

 

Türkiye’nin, IŞİD saldırıları altındaki Rojava’nın Kobani kentine peşmerge güçlerinin gitmesine izin verdiği iddia edildi.
Barzani yönetimine yakınlığıyla bilinen Rûdaw haber portalında yer alan habere göre, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Türkiye’den, peşmergenin ve yardımların Kobani’ye ulaştırılmasına izin vermesi için talepte bulundu. Rûdaw’a göre Türkiye, bu talebe olumlu yanıt verdi.
Haberde, Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir’in de bu konuyla ilgili olarak, son iki gündür PYD ve YPG’yle irtibatta bulunduğu belirtildi.
PYD Eşbaşkanı Salih Müslim ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkan Mesut Barzani, geçtiğimiz hafta basına kapalı iki toplantı gerçekleştirmişti.
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından Türkiye saati ile bu sabaha karşı saatlerinde yapılan açıklamada ise ABD uçaklarının Kobani’deki Kürt savaşçılarına silah ve mühimmat yardımı yaptığını resmen açıklamıştı. Türkiye’nin peşmerge güçlerinin geçişine izin verdiği yönündeki iddiaların, ABD’nin bu açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekti. 

 

Kaynak: Radikal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here