Petrol piyasası Venezuela krizine tepki veriyor

0


Askeri aktivite ve protestoların Venezuela’nın petrol üretim bölgesini etkilediğine dair bir kanıt olmasa da, potansiyel bir darbenin yayılmaya yeltendiği haberleri ile petrol tutarları Salı günü terfi etti. Argus’a gore, Venezuela’nın başat petrol terminalindeki aktiviteler düzgüsel şekilde devam ediyor.

Enerji piyasası uzmanı Dr. Ellen Wald ise petrol üretiminin daha ağır bir şekilde gelişmelerden etkilenmesinin an meselesi bulunduğunu iletiyor.

Investing.com’da gösterilen makalesinde Wald, “Guaido destekçileri, Venezuela’nın petrol sahaları yada petrol taşıma tesisleri üstünde denetim elde etmeye çalışmadı sadece Caracas’ta ilerleme eğer olmazsa, Guaido’nun tarafı için stratejik ikincil hedefler olma ihtimalleri var. Hatta PdVSA yetkilileri, petrol üretim bölgesinin çatışma tarafınca daha ağır bir halde etkilenmesinin an meselesi olduğuna inanıyor.” diyor.

Venezuela’nın son zamanlarda ne kadar petrol ürettiğini mevzusunda oldukca fazla kafa karışıklığı var. OPEC’in bilgisine gore, Venezuela Mart ayında günlük yalnızca 732.000 varil üretim yapmış oldu. Sadece bağımsız pek oldukca seyretme şirketi, Venezuela’nın Mart ayında günlük 830.000 varil üretim yaptığını söylüyor. Bu farklılıklar Nisan Ayı de ilgilendiriyor. Reuters’a gore, Nisan ayında üretim günlük 100.000 varil düşüş yaşadı. Argus Venezuela üretiminin Nisan ayında 800.000 varile yükseldiğini, Platts ise 955.000 varile ulaştığını raporluyor.

ABD’nin Venezuela petrolü üstündeki yaptırımlarına karşın, ülkenin ihraç etmeye devam etmiş olduğu petrolü yalnızca bazı müşteriler almayı bıraktı. Hindistan’ın Reliance rafinerisi Venezuela ham petrol alımının çoğunu azalttı ve ek olarak Venezuela’ya ağır petrolü için ihtiyaç duyulan seyrelticileri tedarik etmeyi bıraktı. Sadece kısmen Rus çıkarlarına ilişik olan Hindistan Naraya rafinerisi, bir kısmı petrol destekli borçların ödemesi olmak suretiyle, Venezuela ham petrol sevkiyatlarını hala kabul ediyor.

Borçların ödemesi olarak Çin de Venezuela petrolü ithal etmeye devam ediyor. ABD rafinerileri de Nisan ayı sonunda Venezuela’dan bir miktar ham petrol satın aldı sadece bunun bir çok ödemesi çoktan yapılmış olan petroldü. ABD ithalatı yaptırımları ihlal etmedi zira şirketlerin Venezuela’dan petrol sevkiyatlarını azaltmaları için 28 Nisan’a kadar süresi vardı.

Venezuela’nın mevcut petrol üretimine yönelik en büyük tehdidin ABD yaptırımları değil, gene Venezuela’nın kendisi olduğu anlaşılıyor. Güç kaybı ve seyrelticilerin eksikliği, ihracat ve üretimin azalmasında temel nedenler olmaya devam ediyor. Venezuela elektriğini çalışır halde tutabilir ve seyreltici almaya devam edebilirse, yatırımcılar o vakit Venezuela’nın 800.000 ve 1 milyon varil içinde ihracat hayata geçirmeye devam etmesini beklemeli.

ABD Venezuela ithalatını düşürmesi için Hindistan rafinerilerine yapmış olduğu baskıda başarı göstermiş olabilir sadece Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) muhtemelen bu varilleri toplayacak ve o ham petrolü piyasada tekrardan satacaktır. Sadece çatışma yükselir ya da petrol bölgelerine doğru ilerlerse, o vakit piyasalar PdVSA’nın daha büyük miktarlarda ve daha uzun kesintilerini görebilir.

Brent petrolün varil fiyatı dün yükselerek $70’ın üstünde çıkmıştı bu sabah Asya seansında yükseliş gösterdi sadece haberi hazırlamış olduğumuz esnada bir nebze geri çekilme ile dengelenme çabasında gene $70’ın üstündeki seyrini sürdürüyor.

İLGİLİ HABERVenezuela'daki siyasi krizin sonuçları Trump için neden önemli?Venezuela’daki siyasal krizin neticeleri Trump için niçin mühim?

İLGİLİ HABERDarbe girişiminin ardından Venezuela'da son durum: Petrol fiyatlarını nasıl etkiler?Darbe girişiminin arkasından Venezuela’da son durum: Petrol fiyatlarını iyi mi etkisinde bırakır?

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here