Petrole artık OPEC değil ticaret savaşı gelişmeleri mi yön veriyor?

0


Bu hafta, WTI tipi ham petrolün 50 Dolar’ın ineceği ve Brent’in 60 Dolar destek seviyesini kıracağı hafta mı olacak? sorusunu yanıt veren Reuters emtia piyasası köşe yazarı Barani Krishnan “Eğer bu gerçekleşirse, hem beklenen hem de enteresan bir gelişme olur.” diyor.

Geçtiğimiz hafta hem WTI hem de Brent petrolde görülen geri çekilmelerin ardından bu hafta yeni diplere inişleri görmenin şaşırtıcı olmayacağını belirten Krishnan şöyle devam ediyor:

“Yine de piyasanın böyle bir dibe ulaşması enteresan bir gelişme olur. Çünkü iki aydan daha kısa bir süre önce, WTI 2019’un zirvesi olan 66,60 Dolar’a, Brent ise yıllık zirve olan 75,60 Dolar’a ulaşmıştı. Bu zirvelerin arkasında olan OPEC üretim kesintileri ile ABD’nin Venezuela ve İran petrolüne yönelik yaptırımları ham petrolün yıllık bazda %40 yükselmesini sağlamıştı.

Tabii şimdi ise tüm bu pozitiflik ortadan kayboldu. Yerini ise ABD-Çin ticaret savaşındaki dramatik yükselişin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika’ya yönelik sürpriz gümrük vergilerinin neden olduğu karamsar hava aldı.”

Petrole artık OPEC üretim kesintileri değil ticaret savaşı yön veriyor

Bloomberg köşe yazarı Julian Lee’ye göre OPEC piyasayı yeniden yükselişe geçirmek amacıyla yıl ortası toplantısında üretim kesintilerinin artacağını açıklayabilirse de, kartelin lideri Suudi Arabistan OPEC üyesi olmayan Rusya’yı plana anlamlı bir katkıda bulunmaya ikna etmekte zorlanıyor gibi görünüyor.

Pazartesi günkü yazısında Lee OPEC hakkında şöyle yazdı:

“Grup gerçekten petrol fiyatlarına bir alt limit koymak istiyorsa beceri ve amaç birliği göstermeli. Şu an ise organize olabilmekten çok uzak görünüyorlar.”

Investing.com’da yer alan makalede görüşüne yer verilen New York bazlı Energy Management Institute’tan Dominick Chirichella, küresel ekonomideki potansiyel yavaşlamanın geçtiğimiz ay boyunca OPEC kesintilerini ve jeopolitik riskleri geri plana atarak petrole yön veren faktör haline geldiğini söyledi:

“ABD hisselerinin üst üste beş haftada değer kaybetmesiyle birlikte riskli varlık piyasalarının çoğu önemli darbe aldı ve bu da petrol ve genel emtia piyasası üzerinde olumsuz bir atmosfer yarattı.”

“Mayıs’ta sat ve arkana bakma” sözü hisse piyasasının kanıtlanmış özdeyişlerinden biri olsa da, WTI’ın %16’lık ve Brent’in %11’lik düşüşüne kıyasla S&P 500 geçtiğimiz ay sadece %6 değer kaybetti.

Sadece ticaret savaşı değil talep de zayıf

Petrolü düşüren sadece ticaret savaşları da değil. Ham petrol talebi de etkileyicilikten çok uzakta kaldı.

Goldman Sachs “ABD üretimindeki güçlü büyüme ve artan stoklara yönelik endişeler aşağı yönlü hareketin boyutunu ve hızını daha da yükseltti.” diyor.

Krishnan makalesinin devamında “ABD Enerji Bilgi İdaresi geçen haftaki petrol arz-talep raporunda ABD üretiminin son aylarda yaşadığı düşüşün ardından yeniden günlük 12,3 milyon varillik rekor seviyelere döndüğünü belirtti. Gelecekteki üretim seviyesini yansıtan ABD sondaj kuyusu sayısı da geçen hafta son dört haftanın ilk yükselişini kaydederek üretimin yükseleceğinin sinyalini verdi.

Yine de, görünen o ki herkes petrol hakkında karamsar değil.

Pazartesi günü yayınlanan bir Reuters anketine göre Brent’in “Orta Doğu’daki arz risklerinin artması” sebebiyle yılın geri kalanında 70 Dolar seviyelerinde kalması muhtemel.

43 ekonomist ve analistle yapılan aylık anketin sonuçlarına göre Brent’in 2019 ortalaması 68,84 Dolar olacak. Bir önceki anketin ortalaması da 68,57 Dolar’dı.” diyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here