izmir escort
Ana SayfaHaberlerEkonomiPiyasa gündemi: Trump “vaka”,...

Piyasa gündemi: Trump “vaka”, Türkiye “arıza”

Google News presshaber.com

[ad_1]

Piyasalara Bakış

Eylül ayını genel olarak iyimser geçiren BIST-100 endeksi Ekim ayına da iyi başladı ancak gün içinde dalgalanarak günü %0.15 düşüşle 1,143 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 20.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 46 hisse değer kazandı, 53 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL 7.63 seviyelerini test etmiş olsa da global koşullar ile sabah saatlerinde 7.75 seviyesinden işlem görüyor. Yurtdışı vadeli piyasalar da ise negatif bir hava hakim.

Dün Asya’da tatil sebebiyle çoğu piyasa işlem görmezken, ABD endekslerinde teşvik paketi beklentileriyle yükseliş izlendi. ABD’de Temsilciler Meclisi, Demokratların hazırladığı 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini onayladı. Ancak paketin Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’dan geçip geçmeyeceği belirsizliğini koruyor. Avrupa ve ABD’de dün açıklanan PMI verilerinde yavaşlama dikkat çekerken, bugün açıklanacak olan istihdam verileri önemli olacak. Sabah saatlerinde Twitter hesabından Covid pozitif olduğunu açıklayan ABD Başkanı Trump’ın durumu piyasalar tarafından negatif fiyatlanıyor. Hafta içinde ilk açık oturumun gerçekleşmesi oturuma katılanlar açısından da risk oluşturacağından piyasada baskının arttığını görebiliriz. Öte
yandan dün gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesinden çıkan mesajlar “karışık” şekilde nitelendirilebilir. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye’ye yönelik çift yönlü bir strateji izlediklerini, yapıcı bir siyasi diyalog istediklerini, bunun olmaması halinde ise tüm seçeneklerin masada olduğunu belirtti. Daha önceki ifadelerin aksine, Türkiye’ye bir yaptırım kararı çıkmadı.
Yunanistan’ın net şekilde arkasında olduğunu belirten AB, Aralık ayında bu konu üzerine yeniden toplanacak. Bugün özellikle ABD’den gelecek olan ekonomik veriler ve haber akışı yakın izlenecektir.

BIST-100 endeksinin güne hafif satıcılı başlamasını bekliyoruz. Küresel risk algısının bozulmasıyla yurtdışı piyasalara paralel olarak kar satışları görülebilir. 1,140-1,125 destek seviyeleri iken 1,155-1,160 ve 1,200 seviyelerini direnç olarak izlemeye devam ediyoruz. 1,125 kısa vadede zarar-kes seviyesi olarak takip edilmelidir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

İstanbul’da perakende fiyatlar aylık %1,47 yükseldi

İmalat PMI endeksi Eylül’de 52,8’e geriledi

TCMB, PPK toplantı özetini açıkladı

İstanbul’da perakende fiyatlar aylık %1,47 yükseldi

İTO tarafından açıklanan perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme indeksi, Eylül ayında aylık %1,47, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları indeksi ise %2,62 oranında yükseliş gösterdi. Perakende fiyatlardaki artış yıllık %11,66 düzeyinde gerçekleşti.

TÜİK ise eylül ayı enflasyon verisini 5 Ekim tarihinde açıklayacak olup, piyasa beklentisi enflasyonun aylık %1,3, yıllık ise %12,10 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde bulunuyor.

İmalat PMI endeksi Eylül’de 52,8’e geriledi

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit anket verilerine göre imalat sanayi PMI endeksi ağustos ayında 54,3 iken, eylül ayında 52,8 seviyesine gerilerken, bir önceki aya göre sektörün faaliyet koşullarında güçlü iyileşmenin sürdüğüne işaret etti. Ana metal ile kimyasal, plastik ve kauçuk sektörleri büyümede öncü olurken, gıda ürünleri ile giyim ve deri ürünleri gibi sektörlerde faaliyet koşullarının yavaşladığı görülmektedir.

Eylül’de firmalar artan siparişler doğrultusunda, Şubat 2018’den beri en yüksek oranda istihdam artışını gerçekleştirdi. Ayrıca TL’deki değer kaybının yansıması olarak hem girdi maliyetleri hem de nihai ürün fiyatları enflasyonunun daha da hızlandığı gözlemlendi.

COVID-19 salgınında en kötünün geride kalmasının ardından normale dönüş sürecinin devam etmesinin, talebin Eylül ayında da iyileşmesini sağladı. Bunun sonucunda, üretim ve yeni siparişlerdeki büyüme sürerken, her iki alt endeks de üst üste dördüncü ay yükseldi.

TCMB, PPK toplantı özetini açıkladı

Açıklanan özette, ağustos ayında yıllık enflasyon yatay seyrederek %11,77 olduğu ve temel mal, enerji, gıda gruplarında yıllık enflasyon yükselirken, hizmet grubunda yatay seyrettiği hatırlatıldı. Bu dönemde, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonları ve eğilimleri artış kaydettiği belirtildi. Ağustos’ta enerji fiyatlarının %1,29 arttığı, grup yıllık enflasyonunun 1,02 puan artış ile %9,59 yükseldiği vurgulandı. Döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki artışlara paralel olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin enerji grubu enflasyonunu yukarıya çektiği ifade edilirken, şebeke suyu fiyatları ağustos ayında da artarak grup enflasyonunu olumsuz etkileyen bir diğer unsur olduğu belirtildi.

Eğitim hizmetlerinde uygulanmaya başlanan KDV indiriminin önümüzdeki dönemde hizmet grubu enflasyonunu olumlu etkileyeceğinin değerlendirildiği vurgulandı.

Parasal, finansal ve mali tedbirlerin yanı sıra kamu bankalarının öncülüğünde ivme kazanan kredi genişlemesinin, reel sektöre kredi akışının kesintisiz devamına ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine önemli katkı sağladığı belirtilirken, ekonomideki toparlanma ve bunun makro dengelere yansımaları sonucunda salgın dönemine özgü destekleyici makro politika adımlarının ağustos ayından itibaren kademeli olarak geri alınmasına karar verildiği vurgulandı.

Özette, anket göstergeleri ve yüksek frekanslı verilerin, iktisadi faaliyetin ağustos ve eylül aylarında güç kazandığına işaret ettiği belirtildi. Ciro endeksleri toparlanmanın sektörel yayılımının artmaya devam ettiğini gösterirken, turizm ve ihracat imkanlarının sınırladığı bazı faaliyet kollarında görece zayıf seyrin korunduğu ifade edildi.

Yabancı yatırımcılar 25 Eylül haftasında net 102 mn $ hisse satışı gerçekleştirdi

TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi portföyü, 25 Eylül ile sona eren haftada piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında 102 mn $ net satış olarak gerçekleşirken, aynı dönemde Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) portföyü ise, net 116 mn $ artış gösterdi.

Yurt dışında yerleşik kişilerin yılbaşından bugüne hisse satışları nette 5,71 mlr $ seviyesinde gerçekleşirken, DIBS tarafında nette 7,70 mlr $ satış gerçekleşmiş oldu.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Vakıf Yatırım[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Öğrencilere burs veremiyor ama lüks araç alabiliyoruz!

Hacettepe üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer; "Öğrenciye burs veremiyoruz ama...

ABD’de Obama ile Cumhuriyetçiler arasında Netanyahu krizi!

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı İsrail Başbakanı Netanyahu’yu Barack Obama'ya haber vermeden...

ABD’li şirketler isyan etti: Çin ile sıkıntıları çözün

Business Insider’ın haberine göre, Beyaz Saray’a ortak bir mektup yazan...

ABD: PYD’yi terörist örgüt olarak görmüyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby basın toplantısında yöneltilen bir soru...

Tartışı-Yorum

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir korku ve sindirme politikası uyguladı. Hayatın bir parçası haline gelen bu uygulamalarda kaybedilenlerin çoğunu; öğrenciler, öğretmenler, sendikacılar (örgütlü...

Ölümü öldürmek, sonsuz bir umudun baharıdır…

“Evîn Biharek e…”* - Arjen Arî Bir acılar sarmalıdır sancı, zamanın derinliklerinde gezinen ve hayatın kıyılarına vurur hafızalarının unutulmayacak sesleri. “Lal bû zimanê xwezayê, Girî herikî, jan bû banî” (“Dilsizdi doğanın dili, gözyaşı aktı, acı köprü oldu…”) dizeleri ile anlatıyor şair Semra Çelebî, ‘Birîn’ adlı şiir kitabında, gerçeğin...

Kalbi atan ölü bedenler

Bazı anlar vardır zihinlerimizde çocukluğumuza dair. Hayal mi gerçek mi olduklarını ömrü billah çözemeyiz. Bize anlatılanları, oradan buradan duyduklarımızı kurgulayarak bir görüntü yaratmış da olabiliriz, bizzat gözlerimizle tanık olduğumuz bu anlar zihnimizde mıh gibi tüm gerçekliğiyle çakılı da olabilir. Dediğim gibi hangisinin doğru olduğunu sınamak mümkün değil.Zihnimde...

Kuzguni Gömüt

Siyah kuzguni elbisesi içinde dilinde tek bir Arapça cümle ile Aisha Faris, sadece ağlıyordu. Bizim bilmediğimiz bir dilde, İç’inde kopan çığlıkların gümbürtüsü, siyah elbisesinde kara kara dalgalanıyordu. Aynı Arapça cümleyi tekrarlayarak Engin dertlerine bir de çağlayanlar ekliyordu. Gözyaşları bakışımızın değdiği her yerdeydi. Kara elbisesi; pul parlaklığını, onun...

Direniş Suflesi: Hayır

‘Oku’ diye başlıyor olmasına rağmen kutsal sayılan kelam; ilk maraza mevzunun başında ortaya çıkıyor.Taraflaşmanın daha kolay belirlendiği, hudutların keskin olduğu süreçler elbette yaşandı. Her konuya dair yaklaşımlar farklı idi ve tariflenen alandan hangi konuya nasıl yaklaşılması gerektiği de kendiliğinden açığa çıkıyordu. Karışık ama bence kesinlikle böyleydi.İnsanın yaşadığı...

Üşüyor bir coğrafyanın yüreği

'Eylül Mayıs'a dönüşecek...'Geo Milev Üşüyor bir şehrin yüreği,  geceler buzdan karanlık. Yan yana dizilmiş çadırlar kanıyor. Üşüyor yeryüzü ve şehrin sokaklarında geziyor soğuk. Bir çocuk gözlerinde acının izlerini taşıyor. Bir bahar var ve gelecek mutlaka çocuk. Umudun ışığını taşıyor, geleceğimiz umudumuz çocuk. En amansız fırtınalar diner çocuk, savrulur...

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep terden söküktü.Daha O Boy’uyla karar vermişti ev yapmaya. Bir evin temelini attı. Atış o atış..Seni inşaat işçisi; fayans...

Sınırlar ve rahatça uyunamayan ülkeye dair: Ordu, yeniden…

Levent Ünsaldı Devlet ve milletin yüksek çıkarlarını ait olduğu kurumun çıkarlarıyla eş gören, dolayısıyla bunları yorumlama tekelini de kendisine veren Türk subayı, kışladaki eriyle kurduğu paternalist ilişkisini (“oğlum” ifadesiyle çağrılan er) milletin geneliyle olan ilişkisine de kolayca yansıtabilmiştir. Aktarılan bu hususi ethos (değerler sistemi), subayın tüm yaşamını geçirdiği...

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp ve ama ‘devletin de bir bildiği vardır’ fikriyatının serin sularında kol gezmeye devam ediyorlar. Hükümet ile ‘paralel’ devlet...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey görmedik henüz… “Derin bir ah” çekiyoruz, çünkü şu kelimeler sayfaya değerken Hurşit Külter hala kayıp. Ve “ah vicdan”...

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor unvanlar. Erlerle tanımlayıp erlerle var ediyorlar kendilerini. Erleri çekin rütbeliler gelsin çığlığını bir iyi niyet olarak okumak gerekiyor en başta....

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki:“Ey sağduyulu!Ana vatanında kalman,Saygınlığını korur.Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör.Saç, başta oldukça değerlidir.Olmadığında, küçümsenir ve ayaklar altına alınır”Bundan tam 6766 yıl önce (MÖ 4750) Asur ve Babil kaynaklarına göre, tarihte...