16 C
İstanbul
Salı, Mayıs 11, 2021
spot_img

Piyasalar: Salgın kimin umurunda, herkes mutlu
[ad_1]

Wall Street  başta riskli varlıklar bindiler bir alamete, gidiyorlar kıyamete.  Bir günlük sarsıntıdan sonra, Wall Street’te  S&P500 gecelik %1, haftalık ise  %4.1 prim yaparak tarihi bir rekora daha imza attı.  Gelişmekte Olan Piyasalar hisseleri ortalamada %0.68, Latin Amerika %0.86 prim yaparken, aşıda sıranın onlara gelmeyeceğinin kavranması etkili   oldu.  Fon yöneticileri bir kez daha aşının çok az sayıda üretileceği ve AB’nin ardından ABD’nin de eve kapanmaya başladığını göz ardı ediyorlar. Kış aylarında global resesyon kapıya dayanmışken, mezarlıkta ıslık çalma sendromu çok yaygın.

 

TL ve Türk menkul kıymetleri ise GOP’tan pozitif anlamda ayrışıyorlar, fakat bu mantıklı. Türkiye’den o kadar çok sıcak para kaçtı, yabancı fonlarda o kadar az Türkiye pozisyonu var ki, getiri üretmek için bu fırsata saldırmak zorundalar.

 

Ama dünyanın geri kalanı?   Turkish Yatırım’dan dinleyelim:    ABD’de koronavirüs bulaşan kişi sayısı 11 milyona yaklaştı. Vaka sayılarındaki hızlı artış ekonomideki toparlanmaya ilişkin endişeleri artırıyor. Aşı onaylansa bile kullanılması zaman alacağı beklentisiyle küresel piyasalar geriledi.

FED Başkanı Powell, dün yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakalarındaki artışın ekonomik toparlanma için risk oluşturduğunu belirterek, “Virüs yayılırken, gelecek birkaç ay zorlu olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

  • Petrol fiyatları, koronavirüs aşı çalışmalarından gelen olumlu haberlerin etkisiyle hafta içinde 44 dolar seviyelerine yükselse de vaka sayılarının artmaya devam etmesi ve ABD’de stok verisinde yaşanan artışın etkisiyle bugün %1,45 gerileyerek 43 dolarda işlem görüyor.
  • Altın fiyatları, aşı haberleri sonrası sert düştükten sonra koronavirüs vakalarının artmasıyla beraber yatay seyretmeye devam ediyor. Altın bu sabah itibarıyla %0,1 artışla 1.878 dolar seviyesinde işlem görüyor.
  • ABD’de işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı ise geçen hafta 48 bin kişi azalarak 709 bine geriledi. Beklentilerin üzerinde düşüş kaydeden başvurular, Kovid-19 salgınının etkili olmaya başladığı mart ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

 

Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (13 Kasım)

İş Yatırım’a göre, Türkiye’de hafta sonunda yaşanan politik gelişmeler sonrası piyasada normalleşme adına oluşan güçlü beklenti Türk eurotahvil kıymetlerinde oldukça güçlü alımlara etki etti. Yabancıların uzun süredir eurotahvil tarafında düşüş gösteren ağırlıkları, açıklamalar sonrası oluşan iyimserlikle güçlü talebe dönüşürken, lokal taraf daha çok satış tarafında aktif oldu.

 

Hazine eurotahvilleri hafta başında TL’de yaşanan toparlanma ile alıcılı açılış yaptı. İyimserliğin, gelen açıklamalar sonrası kuvvetlenmesi ile alımlar güçlendi. Geçtiğimiz hafta kapanışından bu güne hazine kıymeti getirileri 100-125 baz puan arası daralma kaydederken, beş yıl vadeli kıymet 5% getirinin altına çekildi, on yıl vadeli kıymet ise 5,70% seviyesinde kapanış yaptı. Uzun tarafta getiri 6,50% bölgesine daralırken, beş yıllık ülke risk primi dün 400 baz puanın altına çekilerek geçtiğimiz hafta kapanışına göre yaklaşık 140 baz puan geriledi ve Mart ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Şirket kıymetleri ise, hafta başında hazine tahvillerini geriden takip ederken, Salı günü başlayan alımların ardından finansallarda 70-100 baz puan arası daralma gösterdi, uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde de zayıf likiditenin de etkisiyle daralma daha kuvvetli oldu. İş Bankası 2024 vade kıymet geçtiğimiz hafta 7% seviyesinin üzerinde olup, bu hafta 6% seviyesine kadar daralırken, Akbank 2028 vadeye göre 130 baz puan kadar daralma yaşadı.

 

ABD hazine tahvilleri, Demokrat zaferine rağmen, “Mavi Dalga”nın gerçekleşmemesi ile fiyatlandı. Bir yandan da aşıya dair gelişmeler risk iştahını artırarak güvenli liman kıymetlerden çıkışa etki ederken, on yıl vadeli kıymet geçtiğimiz haftaya göre 15 baz puan genişleyerek 0,96% seviyesine kadar yükseldi. Büyüme ve enflasyon beklentileri de getiri eğrisinde dikleşmeye etki ederken, vadeler arası getiri makası artış gösterdi. Alman on yıllıkları hafta başına göre yaklaşık 20 baz puan genişledikten sonra, gelen alımlarla -0,53% seviyesinde işlem görürken, Avrupa tarafında göze çarpan gelişme, Yunan iki yıl vadeli kıymetinin de eksi getiriye geçmesi oldu.

 

Piyasalar faiz kararını abartıyor mu? | Atilla Yeşilada

 

Can İlker: “Sonun başlangıcı mı” yoksa “başa mı sardık”?

 

Societe Generale: TL için dönüm noktası; hedef TL/USD 6.92

 

Fed’den piyasalarda balon uyarısı[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler