Warning: file_put_contents(): Failed to write 189 bytes to /home/presshaber/public_html/wp-content/debug.log in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 81 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 102 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 80 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Piyasalara Genel Bakış: Trump-Erdoğan Görüşmesi Sonrası TL Varlıklardaki Değişim Takip Edilecek… | Press Haber
8.5 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 1, 2020

Vietnam ve fotoğraf

Vietnam'ı merak edenler için Vietnam merkez kıyısında bulunan Hoi An antik kenti ve Tra Que  köyünde  Réhahn Photography tarafından çekilen harika ötesi fotoğraflar   Bui Thi...

Bunlara bakmalısınız

Gabriel García Márquez Nobel Konuşması: Latin Amerika’nın Yalnızlığı

Gabriel García Márquez'in Nobel Konuşmasında okuduğu Latin Amerika'nın Yalnızlığı adlı metini sizlerle paylaşıyoruz. Antonio Pigafetta, Macellan’ın dünya çevresinde yaptığı ilk seyahate katılan Floransa’lı denizci, Amerika’nın...

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Mohsen Namjoo Meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü. Edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başlamıştı. okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol...

20 şiiriyle Ülkü Tamer

1937 senesinde Antep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de yaşamını devam ettirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti. İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Zygmunt Bauman: Sosyal medya çok kullanışlı ve keyifli bir tuzak

Zygmunt Bauman yakınlarda 90. doğum gününü kutladı ve Leeds’deki evinden İspanya’nın kuzeyindeki Burgos’taki bir etkinliğe gitmek için iki kez uçağa bindi. Söyleşiye başlarken yorgun...

Piyasalara Genel Bakış: Trump-Erdoğan Görüşmesi Sonrası TL Varlıklardaki Değişim Takip Edilecek…

Yurtiçi piyasaların merakla beklediği Erdoğan-Trump görüşmesi dün gerçekleşti. Görüşmeden çıkan ilk detaylarda Trump’ın “Erdoğan’ın burada olması büyük bir mutluluk, çok iyi arkadaşız, Türkiye’nin problemlerini anlıyoruz ve ticaret hacmi kolaylıkla 100 milyar Dolar’a çıkabilir” ifadelerini kullanması toplantının beklendiği şekilde olumlu bir havada gerçekleştiğini gösterdi. Basın toplantısında da karşılıklı iyi niyet ve işbirliği açıklamalarının gelmeye devam ettiği gözlendi. Bu gelişmeler sonrası kurda kısmi de olsa aşağı yönlü hareketlerin 5.73’lü seviyelere doğru oluştuğu gözlendi. Yeni günde bu toplantıdan gerilimi artıracak bir sonucun çıkmaması TL varlıklardaki pozitif havanın sürmesine olanak verebilir.

Günün bir diğer beklenen gelişmesi olan  konuşması da yakından talip edildi. Powell konuşmasında “Ekonomi bizim beklentilerimizle uyumlu kaldıkça, büyüme ılımlı, istihdam piyasası güçlü, enflasyon % 2’lik hedefimizle simetrik oldukça şu anki para politikası duruşunun uygun olduğu görüşündeyiz” değerlendirmesini yaptı. Powell ekonomik görünüm olumlu olsa da hali hazırda kayda değer risklerin sürdüğünü söyledi. Powell küresel anlamda yavaş büyüme ve ticaret politikalarının risk oluşturduğunu ifade etti. Powell konuşmasında ayrıca istihdam piyasasının güçlü olduğunu, gelirlerin ve tüketici güveninin arttığını belirtti. Aldıkları politika aksiyonlarının etkilerini takip edeceklerini söyleyen Powell enflasyonun hedefin altında kalıcı olmasının uzun vadeli enflasyon beklentilerini de düşürebileceğini belirtti.

Dün Avrupa borsaları ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinde beklenen imzanın atılmasına yönelik iyimserliğin azalması ile beraber düşüşlerle günü tamamladı. İyimserliğin azalmasındaki etken bilindiği üzere Trump’ın Çin gümrük vergilerinin kaldırılması konusunu kabul etmediğini belirtmesi ve birinci faz anlaşmanın imzalanması aşamasına gelindiğini belirtmesine rağmen anlaşma olmazsa vergileri artırırız ifadelerini kullanması iyimserliğin azalmasından etken oldu. Bu gelişmelerle ilişkili olarak ABD endekslerinde de zayıf da olsa satış ağırlıklı bir seyrin yaşandığı izlendi.

Dün ABD’de tüketici fiyat endeksi hane halkının enerji, sağlık ve gıdaya daha fazla harcamasıyla Ekim’de aylık %0.4 arttı. Bu, Mart’tan beri en büyük artış olarak kayda geçti. Eylül’de % 1.7 artan yıllık  % 1.8 ile beklentinin hafif üzerinde arttı.

Beklenti aylık % 0.3, yıllık % 1.7 artıştı. Gıda ve enerji hariç TÜFE % 0.2 ile beklentiye paralel arttı. Yıllık bazda da artış % 2.4’ten % 2.3’e gerileyerek %2.4 olan beklentinin altında kaldı.

Dün ayrıca İngiltere’de enflasyon son üç yılın en düşük seviyesine geriledi. Tüketici fiyatları endeksi Ekim ayında, enerji fiyatlarına yeni sınırlamanın uygulamaya koyulması ile birlikte geçen yılın aynı dönemine göre % 1.5 ile Kasım 2016’dan bu yana en düşük artışını gerçekleştirdi. Euro Bölgesi’nde ise sanayi üretimi Eylül ayında art arda ikinci kez artış kaydederek ekonominin üçüncü çeyreğinin sonundaki yavaşlamadan toparlanmaya başladığının sinyalini verdi. Sanayi üretimi Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 0.4’lük artış kaydetmesinin ardından Eylül’de yüzde 0.1 arttı. Beklenti yüzde 0.2 azalması yönündeydi.

XU100 endeksi önceki işlem gününü %0.82 değer artışıyla 104.828 seviyesinde tamamladı. 9. milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %1.36, sanayi endeksi ise %0.36 yükseliş yaşadı.

Hafta ortasına geldiğimiz önceki işlem gününde yurtiçi piyasalar Erdoğan-Trump görüşmesine odaklı şekilde ve bu görüşmeye ilişkin iyimser beklentilerle hareket etti. Bu iyimser beklenti görünümü endekse alımların hacimli şekilde sürmesine olanak verdi. Dün akşam gerçekleşen görüşme sonunda gelen açıklamalar tahmin edildiği gibi iyimser bir görüşme geçtiğine yönelik görüntü verdi. Trump görüşme sonrası açıklamalarında “Erdoğan’ın burada olması büyük bir mutluluk, çok iyi arkadaşız, Türkiye’nin problemlerini anlıyoruz ve ticaret hacmi kolaylıkla 100 milyar Dolar’a çıkabilir” ifadelerini kullandığı gözlendi. Bu görüşmenin olumlu şekilde geride kalmasının ardından bugün piyasalarda alıcılı seyrin devam etmesini bekliyoruz.

Önceki gün endekste alıcı hareketlerin devamıyla 103.000 desteği üzeri hareketlerin sürdüğü ve 105.000 seviyesinin test edildiği gözlendi. Devam eden alıcılı seyirde gün sonunda 103.500-102.500 bölgesinin üzerinde tutunma devam ediyor. Bugün ise 103.500 ana desteği üzerinde kalınabildiği sürece gelmesini bekleyeceğimiz tepkilerle 105.400 ve 106.300 direnç seviyeleri takip edilecek. 103.500 desteği altına olası geçiş halinde 102.500 seviyesi yeniden test edilebilir.

Destekler: 103.000 / 102.300 / 101.500

Dirençler: 105.400 / 106.300 / 107.500

VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Aralık vadeli endeks 30 kontratı önceki işlem gününü %0.92 yükselişle 131.550 seviyesinde tamamladı.

Hafta ortasında yurtiçinde gözler Erdoğan-Trump görüşmesindeydi. Bu görüşmeden negatif bir sonuç çıkmayacağına dair inancın yüksek olduğu gözlenen piyasalarda risk iştahı yüksek kalmaya devam etti. Endekste 105.000 seviyesi test edilirken kontratta da kapanış günün en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Görüşme sonrası gelen olumlu mesajlar ardından bugün TL varlıklarda alıcılı seyrin sürmesi beklenebilir.
Aralık ayı vadeli kontrat haftanın üçüncü işlem gününde riskli varlıklardaki alıcılı seyrin etkisiyle gün içerisinde Fibo. 38.2 direnci bu defa geçildi ve bu seviye yakınlarında günü tamamladı. Haftanın dördüncü işlem gününde 130.500 olan bu seviye üzerinde tutunma oluşursa 132.500 ve 133.800 seviyeleri yeni hedefler olabilir. Gün içerisinde risk iştahının olası düşük kalması durumunda yaşanacak geri çekilmelerde 130.500 ilk desteği takibimizde olacak. Bu seviye altına geçilirse 129.300 ve 128.500 destek seviyeleri izlenecek.

Destekler: 130.500 / 129.300 / 128.500

Dirençler: 132.500 / 133.800 / 135.800

 VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

USDTRY kontratı önceki işlem gününü %0.42 düşüşle 5,7770 seviyesinde tamamladı.

Dün güne 5.7952 seviyelerinde hafif düşüşle başlayan Kasım ayı kontratı Erdoğan-Trump arasındaki görüşmeye odaklı şekilde hareket etti. Bu görüşmeden iyi bir sonuç çıkacağına dair görüşün daha ağır bastığı gözlenen TL fiyatlamaları ile spot kur gün içinde kısmi yükseliş yaşasa da devamında geri çekildi. Bu bağlamda kontratta da 5.7721 seviyesine kadar düşüşler meydana geldi. Yeni günde kurda son gelişmelere göre gerilim oluşmamasından kaynaklı olarak aşağı yönde hareketin devamı gözlenebilir. Bu bağlamda kontratta da düşüş eğilimi gözlenebilir.

USDTRY kontratının dün de 50 günlük h.o altında kalmayı sürdürürken aynı zamanda Fibo. 23.6 ve 200 günlük hareketli ortalama üzerinde de destek buluğu gözleniyor. Yeni günde iki destek üzerinde hareketler devam ederse yükselişin devamında 50 günlük ortalama 5.8150 ilk direnci takibimizde olacak. Bu seviye üzerinde 5.85 ve 5.88 seviyeleri hedeflenebilir. Geri çekilmelerin devamında 5.75 desteği altına geçiş yaşanırsa 5.72 ve 5.69 seviyelerine doğru düşüşlerin devamı gelebilir.

Destekler: 5.7500 / 5.7200 / 5.6900

Dirençler: 5.8150 / 5.8500 / 5.8800

ONS ALTIN VADEİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Aralık ayı vadeli Altın kontratı, geçen işlem gününü %0.64 yükselişle 1468.90 seviyesinde tamamladı.

Spot ons Altın, haftanın üçüncü işlem gününde bu hafta başında üç aydan daha uzun bir sürenin en düşük seviyelerine kadar geriledikten sonra tepki verme çabasını ikinci güne taşıdı. ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmeleri konusunda Trump’tan gelen mesajlar şu an için bir anlaşma imzalanması konusundaki iyimserliğin korunmasına engel oluyor. Bu bağlamda dün ons Altın kontratı da yükseliş eğilimi devam etti. Piyasalarda bugün ABD ÜFE, AB 3.çeyrek büyüme verileri yakından izlenmeye devam edilecek. ABD verileri beklenti altında kalacak olursa tepki alımları devam edebilir. Ayrıca FED başkanı Powell’ın bugün de bir konuşması olacak.

Ons Altın kontratında Mayıs ve Ekim’den bu yana oluşan yükseliş trendinin altında hareketler halen sürüyor. 1495 Fibo. 23.6 direnç seviyesi altında düşüş eğilimi devam ediyor. Bugün 1453 Fibo. 38.2 ana desteği yükselişlerin devamı için izlenecek. 1453 üzerinde kalınabilirse 1473 ve 1485 hedeflenebilir. 1485 seviyesi üzerinde tutunma devam ederse yükseliş hareketi hızlanarak 1495 seviyesinin test edilmesine neden olabilir. Kontratta ara destek seviyesi ise 1459 seviyesinde.

Destekler: 1459 / 1453 / 1445

Dirençler: 1473 / 1485 / 1495

HABERLER

: 14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin koordinasyonunda Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak olan Design Week Turkey 2019 Etkinliğinin ajans hizmetine ilişkin, 2.890.000.-TL+KDV tutarlı hizmet sözleşmesi imzalanmıştır.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

investing

Barış Ürkün

 

 

 
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanan ‘Baş Yapıtlar’

Derleme/Günel Abdullayeva Tekcan Her zaman sevdiğimiz kitapları defalarca okumak hoşumuza gidiyor ama bu kitapların film versiyonları da bir o kadar heyecanlı olmuyor değil. Hele bu...

Erkeğin dünyasında zincirlerini kırmış 20 kadına adanmış 20 film

Tarihte bazı kadınlar toplum yapısına sirayet etmiş cinsiyet algısını öyle zorladılar ki, bugün onlar sayesinde bir nebzede olsa daha eşit bir dünya oluştu. Bu...

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Zygmunt Bauman: Sosyal medya çok kullanışlı ve keyifli bir tuzak

Zygmunt Bauman yakınlarda 90. doğum gününü kutladı ve Leeds’deki evinden İspanya’nın kuzeyindeki Burgos’taki bir etkinliğe gitmek için iki kez uçağa bindi. Söyleşiye başlarken yorgun...

Son haberler

Ülker, gıda israfına karşı harekete geçti…

Ülker, Dünya Kaynak Enstitüsü tarafından yönetilen “10x20x30″ girişimine destek olacak. Ülker CEO’su Mete Buyurgan, “2019 yılında toplam atıklarımızın yüzde 91’ini geri dönüştürdük”-“Sıfır kayıp...

Taylor Swift, Whitney Houston’ın 33 yıllık rekorunu kırdı

Taylor Swift, sekiz yıl önce hayata veda eden Whitney Houston’ın Billboard 200 listesinde ‘en uzun süre zirvede kalan kadın sanatçı’ olma rekorunu kırdı. ABD’li...

Cem Özay’ın ‘Af’ filmi ilkgösterimini Tokyo’da yapacak

Cem Özay’ın ilk uzun metraj filmi “Af”ın ilkgösterimi 33. Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde yapılacak. Yönetmen Özay’ın Tuğçe Öztabak’la birlikte senaryosunu yazdığı “Af” filmi festivale...

SAMEKS Bileşik Endeski Geriledi

2020 yılı Eylül ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 50,2 değerine geriledi. Endekste gözlenen...
Warning: file_put_contents(): Only 0 of 75 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 180 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 79 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 103 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 152 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174