Notice: Only variables should be passed by reference in /home/presshaber/public_html/wp-content/themes/imagazine/option-tree/ot-loader.php on line 101 Notice: Only variables should be passed by reference in /home/presshaber/public_html/wp-content/themes/imagazine/option-tree/ot-loader.php on line 329 Piyasalarda Bugün… | Press HaberPress Haber
Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/?id=https://www.presshaber.com/piyasalarda-bugun-5-54275.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /home/presshaber/public_html/wp-content/themes/imagazine/single.php on line 8 Notice: Undefined index: whatsapp_paylasim in /home/presshaber/public_html/wp-content/themes/imagazine/single.php on line 15

Bitcoin İnternet Üzerinden Satılabilir mi?

Boğaziçi husumeti tarihinden bir yaprak: Müslüman mahallesindeki salyangoz

Öngörülür acılara, öngörülemez yorumlar

Kara… Kapkara mizah!

Piyasalarda Bugün…

Ekonomi 24 Ağustos, 21:23'de eklendi
Notice: Undefined variable: oturum_id in /home/presshaber/public_html/wp-content/themes/imagazine/inc/single/haber_yeni.php on line 19


Banka ve havacılık hisselerinde küresel yükseliş…

Dünya borsalarında kayıplar ile güne başlıyoruz. Ek mali paket görüşmelerinin tıkanması satışın arkasında olduğu ileri sürülen temel bahane. Bizce asıl neden hızlı çıkış sonrası yatırımcıların karın bir kısmını cebe atmak istemesi.

Salı günkü satışa rağmen küresel risk iştahında önemli bir bozulma görmüyoruz. Altının değer kaybı ve ABD faizlerindeki yükseliş tam ters yönde sinyaller veriyor. ABD Çin kavgası ve ABD seçimleri henüz fiyatlarda önemli bir baskı yapmıyor.

Türkiye varliklari kayıplarını geri almaya çalışıyor. Ankara’nin likiditeyi daraltan ve fonlama maliyetini artıran tedbirlerine piyasalar olumlu tepki verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’’ın ters yönde açıklamalarına rağmen Merkez Bankasının daraltıcı adımlar atması risk iştahını destekliyor. MSCI Türkiye Salı günü %4,5 yükselişle en çok değer kazanan gelişmekte olan borsa endeksi oldu. Havacılık hisseleri ve bankalar açık ara günün yükselen yıldızları konumunda. Her iki sektörün de küresel olarak değer kazanması ve açık pozisyonu olan yatırımcıların kapanması sert yükselişin arkasındaki temel gerekçeler.

ABD ve Asya borsalarındaki satışlar Borsa Istanbul’da hafif satıcılı bir açılışa işaret ediyor. Ancak çok geride kaldığımız için dünya ile aramızdaki korelasyon eskisi kadar güçlü değil. Ankara doğru adımları atmaya devam ederse Türkiye varlıkları yükselişini sürdürebilir. Dün çok güçlü olan havacılık ve banka hisselerinde küresel bir yükseliş görüyoruz. ABD piyasasında kar satışları varken bu iki sektör de yükseldi. Bugün pozitif ayrışmayı sürdürebilirler.

İkinci çeyrek finansalları güçlü gelen Migros ve Coca Cola’nın piyasayı yenmesini bekliyoruz, Sabancı Holding rakamlarında bir sürpriz yok.

Haberler & Makro Ekonomi

Dünya Bankası Türkiye ekonomisinin 2020 yılında %3,8 daralmasını bekliyor

Dünya Bankası’nın dün yayımladığı Türkiye Ekonomik İzleme Raporunda 2020 yılında Türkiye ekonomisinin %3,8 daralacağı tahminine yer veriliyor. Rapor salgın ile mücadelede Türkiye’nin göreli başarısına ve cari hesaplardaki dengesizliklerin yeniden ortaya çıktığına değiniyor.

Rekabet Kurulu bir çok oto şirketlerine soruşturma açtı

Rekabet Kurulu tarafından, birinci el (sıfır) ve ikinci el araç satışı pazarlarında faaliyet gösteren distribütör ve araç kiralama şirketlerinin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak, içlerinde Ford Otosan, Tofaş Fabrika ve Doğuş Otomotiv’in de bulunduğu sektördeki birçok şirket nezdinde soruşturma çalışmaları başlatıldı. ?FROTO, TOASO ve DOAS için potansiyel olumsuz.

Sirket Haberleri

Sabancı Holding

Kapanış (TL) : 7.97 – Hedef Fiyat (TL) : 12 – Piyasa Deg.(TL) : 16262 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 15.86

SAHOL 2Ç20 Finansal Sonuçları: ?Önemli bir sürpriz yok

Sabancı Holding 2Ç20 konsolide finansallarında 1.04 milyar TL net kar açıkladı. Yıllık bazda %17 büyüyen net kar piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti (İş Yatırım: 1.05 milyar TL, Piyasa: 1.04 milyar TL). Sonuçlarda önemli bir sürpriz olmaması ve net aktif değerinin %90’ından fazlasını oluşturan halka açık iştiraklerinin sonuçlarını zaten daha önce açıklamış olmaları nedeniyle finansalların hisse fiyatı üzerinde önemli bir hareket yaratmasını beklemiyoruz. Mevcut hedef değerimiz 12TL’ye %51 getiri potansiyeli sunan hisse için AL tavsiyemizi yineliyoruz. Hisse net aktif değerine %47 gibi oldukça yüksek iskonto ile işlem görüyorken son 3 yıllık ortalama iskontosu %39 seviyesinde yer alıyor. Hisse ayrıca sadece halka açık portföyü ve solo nakit pozisyonundan oluşan net aktif değerine de %39 gibi oldukça yüksek iskonto ile işlem görüyor. Portföyünün %90’ının halka açık iştiraklerden oluşması nedeni ile şeffaflığın yüksek olması, son yıllarda banka dışı portföyün halka arzlar ve varlık satışları ile yapılandırılıyor olması, karlılıktaki artış, serbest nakit akışındaki güçlenme ve borçluluğun azaltılmasına rağmen iskontonun açılıyor olmasını haketmediğini düşünüyoruz.

Pegasus Hava Taşımacılığı

Kapanış (TL) : 48.74 – Hedef Fiyat (TL) : 46.15 – Piyasa Deg.(TL) : 4986 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 34.07

Toplam yolcu sayısı Temmuz’da %64 geriledi

Pegasus Havayolları’nın toplam yolcu trafiği Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemler sonucu Temmuz’da, kapasitedeki (ASK) %64 düşüş ve doluluk oranının yıllık bazdaki yüzde 14.8 puan düşüşle %77.1’e gerilemesiyle yıllık bazda %64 düşüşle 1.04 milyona geriledi. Salgına yönelik seyahat yasaklarının kademeli olarak kaldırılmasıyla toplam yolcu sayısı Haziran ayındaki 0.36 milyon seviyesinden aylık bazda ise iki katından fazla artış gösterdi. Beklendiği üzere Temmuz ayında iç hat yolcu sayısındaki yıllık bazda %42 düşüş dış hat yolcu sayısındaki %85’lik düşüşün altında gerçekleşti. Buna ek olarak Temmuz’da %82 iç hat doluluk oranı (yıllık bazda yüzde 14.4 puan düşüş) %63.3 olarak gerçekleşen dış hat doluluk oranının (yıllık bazda yüzde 24.6 puan düşüş) üzerinde gerçekleşti. Yılın ilk yedi ayında ise toplam yolcu sayısı yıllık bazda %56 düşüşle 7.64 milyona gerilerken, kapasite de (ASK) %56 düştü, toplam doluluk oranında ise yıllık bazda 3.6 düşüşle %84.3’e geriledi. Rusya’dan ve Almanya’dan kısmi uçuşların başlamasıyla Ağustos ayında yolcu sayısının Temmuz ayına kıyasla iyileşme göstermesini bekliyoruz. ?

Coca-Cola İçecek A.Ş

Kapanış (TL) : 43.1 – Hedef Fiyat (TL) : 51.5 – Piyasa Deg.(TL) : 10963 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 7.78

CCOLA 2Ç20 Finansal Sonuçları

?Net kar yatırımlardan elde edilen gelir sayesinde beklentilerin üstünde: Coca-Cola İçecek 2Ç20 finansallarında geçen senenin aynı dönemine benzer, beklentilerin üzerinde 412 milyon TL net kar açıkladı (İş Yatırım: 340 milyon TL, Piyasa: 348 milyon TL). Yatırımlardan elde edilen 63 milyon TL’lik gelir net karın tahminlerimizden sapmasının ana nedeni oldu. Operasyonel sonuçlar beklentilere paralel olmasına rağmen, beklentilerin üstünde gelen net kara hafif olumlu piyasa tepkisi bekliyoruz.

Satışlar yıllık bazda %5,8’lik düşüşle beklentilere paralel şekilde 3,61 milyar TL olarak gerçekleşti (İş Yatırım: 3,70 milyar TL, Piyasa: 3,67 milyar TL). Şirket’in %16,1’lik düşüşle 328 milyon birime (unit case) gerileyen konsolide satış hacmi, COVID-19 sebebiyle kapanan yerinde tüketim kanallarının etkisini yansıttı. Buna karşın Mart ayında yıllık bazda %31’lik hacim düşüşünü takiben Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında sırasıyla yıllık bazda %27, %23 ve %11 şeklinde azalan oranlarda düşen konsolide satış hacmi, operasyonlarda normalleşmeye işaret ediyor. FAVÖK yıllık bazda %6,9’luk düşüşle beklentilere paralel 810 milyon TL olarak gerçekleşti (İş Yatırım: 820 milyon TL, Piyasa: 802 milyon TL). Uluslararası operasyonların FAVÖK’ü yıllık bazda %16,4’lük artışla 522 milyon TL’ye ulaşırken, Türkiye operasyonlarının FAVÖK’ü yıllık bazda %34,9 düşerek 272 milyon TL’ye geriledi. Konsolide FAVÖK marjı yıllık bazda 50 baz puanlık düşüşle %22,6 oldu. Satış hacmindeki düşüşe rağmen düşük hammadde maliyetleri, yüksek fiyatlama ve operasyonel giderlerdeki kesintilerin etkisiyle uluslararası operasyonlardan kaynaklı FAVÖK yıllık bazda yaklaşık 340 baz puanlık artışla %24,5’e yükseldi. Türkiye operasyonlarından kaynaklı FAVÖK marjı yıllık bazda yaklaşık 600 baz puanlık düşüşle %18,4’e geriledi.

AL tavsiyemizi sürdürüyoruz: Operasyonel sonuçların tahminlerimize paralel gelmesi sebebiyle beklentilerimizi korumakla birlikte , Şirket’in bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında model ve tahminlerimizde hafif revizyonlar yapabiliriz. Hisse başına 51,50 TL ile %19 yukarı potansiyele işaret eden hedef fiyatımız ile AL tavsiyemizi sürdürüyoruz. Hisse benzerlerine göre sırasıyla %32 ve %40’lık iskontoya işaret eden 6,5x 2020T düzeltilmiş FD/FAVÖK ve 11,4x F/K çarpanları ile tarihi ortalamalarına yakın işlem görüyor.

Migros

Kapanış (TL) : 43.04 – Hedef Fiyat (TL) : 48 – Piyasa Deg.(TL) : 7793 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 25.93

MGROS 2Q20 Finansal Sonuçları

?Beklentilerden daha yüksek net zarar açıkladı: Migros, 2Ç20 finansallarında tahminlerin hafif altında gelen satış büyümesi ve beklenenden kötü operasyonel marjlar sebebiyle beklentilerden kötü 154 milyon TL’lik net zarar açıkladı (İş Yatırım: 30 milyon TL net zarar, Piyasa: 38 milyon TL net zarar). Satışlar yıllık bazda %20,2’lik büyüme ile 6,98 milyar TL olarak gerçekleşti. Özellikle online satışlardaki kuvvetli büyüme sonucu güçlü gelen benzer mağaza büyümesi, satışlardaki büyümenin ana nedeni oldu. Yönetim, COVID sonrası değişen tüketici davranışları sebebiyle Migros Sanal’daki sipariş sayısının 3 katına, Migros Hemen’deki sipariş sayısının ise 10 katına çıktığını paylaştı. FAVÖK 2Ç20’de yıllık bazda %12,2’lik daralmayla 489 milyon TL oldu. Şirketin kıdem tazminatlarını da katarak hesapladığı FAVÖK rakamı ise 2Ç20’de %11,3’lük daralma ile 520 milyon TL oldu. FAVÖK’teki daralma COVID ile alakalı giderler, online satış kanalına yapılan yatırımlar ve IFRS 15 gereği ticari borçlara ve alacaklara uygulanan faiz oranlarındaki düşüş sebebiyle gerçekleşti. FAVÖK marjı yıllık bazda 260 baz puanlık daralmayla %7,5 oldu. Yönetim, öngörülerinde bu yıl ikinci kez değişikliğe giderek yukarı yönlü revize yaptı. Buna göre 2020 için %19-21 olan satış büyüme belentisi %20-22’ye, yeni mağaza sayısı beklentisi 120’den 160’a, yatırım harcamaları beklentisi ise 400 milyon TL’den 440 milyon TL’ye revize edildi. FAVÖK beklentisi ise %8-8,5 ile aynı kaldı. Şirketin net borcunda ise 1Ç20 sonundaki 1,87 milyar TL’den 2Ç20 sonu itibari ile 1,09 milyar TL’ye geriledi. Borçluluğun euro olan kısmı ise bu çeyrek TL’nin para birimi karşısındaki zayıflığına rağmen önemli ölçüde azalarak 110 milyon euro’luk düşüşle 115 milyon euro’ya geriledi.

Yorum: Operasyonel karlılık ve net karın beklentilerden kötü gelmiş olmasına karşın, satış büyümesi ve yeni mağaza sayısı beklentilerindeki yukarı yönlü revizyon ile euro borçluluktaki önemli ölçüdeki düşüşün etkisiyle 2Ç20 finansallarına olumsuz bir piyasa tepkisi beklemiyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

The post Piyasalarda Bugün… appeared first on ParaAnaliz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Notice: Undefined variable: yorum_1 in /home/presshaber/public_html/wp-content/themes/imagazine/comments.php on line 77

Notice: Undefined variable: user_ID in /home/presshaber/public_html/wp-content/themes/imagazine/comments.php on line 83

Başlıklar: ,
Deprecated: 3.1.0 versionundan beri WP_Query çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/presshaber/public_html/wp-includes/functions.php on line 5143
Trump Savunma Bütçesini Veto Etti

Trump Savunma Bütçesini Veto Etti

0
0
24 Aralık, 12:29

beşiktaş escort - avrupa yakası escort - mecidiyeköy escort

Yol Yardim Ara - yol yardim - oto kurtarma

evden eve nakliyat temizlik şirketleri evden eve nakliyat kartal evden eve nakliyat evden eve nakliyat