2 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Piyasalarda Fed’in uzun gölgesi
Borsalar ve Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) başta, “riskli mali varlıklar” Fed FOMC açıklamasından sonra bir türlü kendine gelemedi. Geçen haftanın son işlem gününde Amerika endekslerinde teknoloji firmaları gün içerisinde öne çıktı. Yaklaşık 1 aydır var olan düşüş eğilimi Cuma da devam etti ve Dow Jones, S&P 500, Nasdaq günü sırasıyla %0,88 , %1,12, %1,07 değer kaybıyla sonlandırdı. Bu sabah Asya’da Japonya kapalı, diğer büyük borsalarda ise trendsiz seyir gözleniyor. Dolar Endeksi de yatay.

Risk iştahı niye aniden geriledi?  Nordea Araştırmaya göre Fed’in uzun gölgesi ve ikinci dalgasını başlatan Covid-19 yatırımcıların moralini bozuyor. Bu hafta Powell, Brainard ve Clarida konuşmaları var. Bunların Fed’in niyetlerine açıklık getirmesi gerekir ki, riskli varlıklar yeniden ralli evresine geçsin.

 

Fed FOMC faizleri çok uzun süre sıfırda tutacağı ve ancak enflasyon kalıcı şekilde %2’nin üstüne çıkarsa faiz artırımını gözden geçireceğini açıkladı. Nordea Araştırmaya göre, bu açıklamanın içi dolmadı. Piyasalar halen %1.6’da seyreden çekirdek PCE (çekirdek Tüketici Harcamaları Deflatörü) %2.4’e dayandığında Fed’in faiz artırması olasılığından korkuyor. ABD’de endeksin %23’nü teşkil eden sağlık harcamalarının 2021’de yükselişini sürdürerek, çekirdek PCE’yi %2’ni üstüne taşıması olasılığı yüksek. Bu durumda Fed 2021 yılında faiz artışını masaya yatıracak ki, bu ABD dolarının değer kazanmasına ve DİBS getirilerinin yükselmesine neden olur.

Nordea’ya göre, riskli varlıkları sıkan ikinci gelişme ise ABD ve Avrupa’da yeniden azan Covid-19 salgınının sık frekanslı ekonomik göstergelerde duraksamaya yol açması. Bu durumda, anılan ekonomiler 4Ç2020’de yeniden patinaj yapabilir.  Özellikle, kışın “içeriye taşınan” hizmet sektörü müşteri bulmakta zorlanabilir.

Bu hafta Powell Kongre’de sunum yaparken, niyetlerini somutlaştırması istenecek. Eğer FOMC’de faizlerin hangi şartlarda yükseltileceğine dair konsensus varsa, Fed takribi de olsa bir zaman aralığı verebilir. Yine Brainard ve Clarida da Fed’in piyasalarda sözü geçen üyeleri, onlar da “forward guidance“ı şeffaflığa kavuşturabilir  (Fed’in piyasalara rehberlik etmesi, yol göstermesi). Bir alternatif, Fed’in son zamanlarda yavaşlattığı TIPS DIBS (Enflasyon telafili devlet tahvilleri) alımını hızlandırarak piyasalara para politikasının gevşek kalacağı mesajını vermesi olur.
 

Cuma CDS ve Eurotahviller’de hava nasıldı?

İş Yatırım’a göre, Eurotahvil Piyasaları Haftanın son işlem gününde hem Avrupa hem de ABD 10 yıllıkları az da olsa satıcılı işlem gördüler. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 0.3 baz puan yükselişle 0.69 seviyesinden işlem görürken işlem hacimlerinde de FED kararı sonrasında gerileme devam ediyor. Bir sonraki toplantının da başkanlık seçimlerinden sonra olması düşük volatilitenin devamını getirebilir. Avrupa tarafında da 10 yıllık tahvil getirileri ABD ile paralel olarak ortalama 1 baz puan yükselirken İngiltere 10 yıllık tahvili yatay seyir halindeydi.

Türkiye tarafında ise satış baskısı kısmen de olsa devam etti. 5 yıllık CDS 529 seviyelerine yükselirken 2030 vade Hazine kıymetinde yaklaşık 40c kayıplar izlendi ve getirisi %6.65 seviyesindeydi. Daha uzun vadelerde ise kayıplar 75c seviyelerindeydi. Şirket kıymetlerine ise local taraftan gelen alışların da etkisiyle satış baskısı çok hissedilmedi. Vakıf Bank 2022 vade sub kıymeti hafif kayıpla %7.10 getiri seviyelerinden işlem görürken 2030 vadeli İş Bankası sub kıymeti de yine yatay hareketle %9 getiri seviyesinde seyretti.

 

FÖŞ anlattı (yenileme):  OECD’nin Yeni Tahminleri Ne Anlama Geliyor?

Artunç Kocabalkan-FÖŞ :  Ekonomileri zor kararlar bekliyor

 

FÖŞ:  Fed Kafa Karıştırdı, TCMB’nin İşini Zorlaştırdı

 

Kıbrıs İktisat Bankası: ‘FED piyasaları tatmin edemedi’
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,294BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler