PKK terör örgütü listesinden çıkıyor!

0

Fransa Ulusal Parlamentosu ve Senatosu’nda düzenlenen bir tartışma sırasında Komünist Parti, Yeşiller ve Sol Cephe PKK ve YPG güçlerine destek verilmesini isterken, vekillerle görüşen Kürt ve Fransız bir heyet de aynı talepte bulundu. Tartışma sonrasında konuşan vekiller ve heyet üyeleri, PKK’nin “terörist örgütler” listesinden çıkarılmasını istedi.

 

Fransa Parlamentosu ve Senatosu’nda 24 Eylül günü oylamasız tartışmalar yürütüldü.  Parlamentoda vekillerin karşısına çıkan Başbakan Manuel Valls, “Sözkonusu olan fanatizme karşı uzun vadeli bir mücadedir” dedi. Valls, Irak’ya yardım etmenin Fransa’ya yardım etmek olduğunu belirterek, “ne kadar zaman gerekliyse” bu mücadelenin devam edeceğini ifade etti. Valls, “Bu Ortadoğu’ya karşı Batı değil, bir haçlı seferi değil” diye ekledi. Merkez sağdaki muhalefet partisi UMP’den François Fillon, hükümetten stratejisini netleştirmesini isteyerek, “Hiçbir şey yarım müdahaleden kötü değildir” dedi. Valls, Irak’ta hava saldırılarına katılan Fransa’nın Suriye’de de hava salıdrısı düzenlemesinin sözkonusu olmayacağını vurgularken, “IŞİD’e karşı mücadelede Esad’ın hiçbir şekilde ortak olmayacağını” kaydetti.

Sol Cephe: ‘IŞİD Batı politikasının ürünüdür.’ dedi.

Sol Cephe (Front de Gauche) milletvekili ve François Asensi, IŞİD’in nasıl ortaya çıktığını sorgularken, Irak ve Afganistan müdahalelerine dikkat çekerek, “IŞİD, bölgedeki neokolonyalist batı politikasının bir ürünüdür” dedi.  2003’te Irak işgaline katılmayı reddeden Fransa’nın “mevcut kaosun sorumluları tarafından yürütülen bir koalisyona bugün katılmasının” anlamsız olduğunu belirten Asensi, “Hayır Fransa, ABD’nin satış sonrası hizmetini yapmamalı. Kendi sesini bulmalı ve tarihinin güçlü sayfalarında olduğu gibi halkların özgürlüğünü savunmalı” şeklinde diye konuştu.

Kürtlerin IŞİD’a karşı mücadelesine değinen Asensi, “Kürt halkı iki yıldan beridir, cihatçıların saldırılarına karşı cesur bir şekilde direniyor ve yardıma çağırıyor. Bizim diplomasimiz,  bu halkın ulusal talaplerini bastıran Türkiye’nin baskısı altında, aklı selime gelmeden önce aylarca ona sırtını döndü. Sözde bazı ittifaklarımızın muğlak olmanın da ötesinde oynadığı oyun üzerine sorgulamada bulunmanın zamanı geldi” diye belirtti. Sol Cephe milletvekilleri olarak Fransız diplomasinden atılgan girişimler beklediklerini ifade eden Asensi,  bunun Irak Devleti’nin yeniden inşasından ve IŞİD’i destekleyen ve finanse eden devlet veya gruplara karşı zayıflık göstermeden mücadele etmekten geçtiğini kaydetti.

MAMERE: PKK Listeden çıkarılmalı.

Heyet ile vekilleri ayaküstü görüşmesi sırasında Noel Mamere, PYD temsilcisine dönerek “Siz Türkiye’nin muğlaklığının mağdurusunuz” şeklinde konuşurken, Xalid İsa Türkiye’nin tren içerisinde IŞİD’e silah ve tank gönderdiğini anlattı. İsa, Fransa’nın da Suriyeli gruplara yoğun silah yardımında bulunduğunu ancak Kürtlerin hiçbir şekilde yardım görmediğini kaydetti. Noel Mamere, bir çok kez PKK’nin “terörist örgütler” listesinden çıkarılmasını istediklerine dikkat çekerek, “PKK’nin listede kalması paradokstur” dedi. Mamere, bugün IŞİD’e karşı tek savaşan gücün PKK olduğunun altını çizdi.

JAN: PYD ciddi bir muhattap olarak kabul edilmeli.

ANF’ye konuşan Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği Başkanı Sylvie Jan, “Bizim rolümüz insani duyarlılık oluşturmaktır” dedikten sonra, Fransız hükümetinin sorumluluklarına sahip çıkması gerektiğini söyledi. Jan, “Fransa, başta YPG olmak üzere Kürt güçlerinin çağrısına cevap vermeli ve cihatçılara karşı mücadele eden Kürt güçlerini desteklemeli” vurgusunda bulundu. “Fransa PYD’yi ciddi ve önemli bir muhatap olarak kabul etmeli” çağrısında bulunan Jan, ayrıca PKK’nin “terör” listesinden çıkarılmasını ve derhal Rojava’ya insani yardım gönderilmesini istedi. Jan, “Cihatçıları destekleyen ülkelere de yaptırım uygulanmalı” diye eklerken özellikle Türkiye’ye işaret etti.

XALİD İSA: Hava saldırıları YPG ile koordinasyon halinde olmalı.

PYD temsilcisi Xalid İsa ise YPG’nin iki yılı aşkın bir süredir “teröristlerle” savaştığını ifade ederek, bu mücadelede bugüne kadar hiç kimseden yardım almadıklarının altını çizdi.  Suriye’de IŞİD’e yönelik hava saldırılarını da “memnuniyetle” karşıladıklarını belirten İsa,  “Ama eğer hava saldırıların başarılı olması isteniyorsa Koalisyon’un YPG güçleri ile koordinasyon halinde olması gerekiyor” dedi. Mevcut saldırıların yetersiz ve etkisiz olduğunu söyleyen İsa, “YPG’ye başta tanklara karşı olmak üzere savunma olanakları sunulmalı, ayrıca Kürtlerin kendi topraklarında yaşamlarını sürdürmeleri için insani yardımlar yapılmalı” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here