Ana SayfaKültür SanatSinemaPolanski tartışması: César Akademisi’nin...

Polanski tartışması: César Akademisi’nin tüm üyeleri istifa etti

Fransa’nın Oscar’ları olarak bilinen ve ülkenin en prestijli sinema ödüllerini dağıtan César Akademisi, Polonyalı yönetmen Roman Polanski’nin yeni filmini birçok kategoride aday göstermesinin ardından gelen eleştirilerin üzerine istifa etti.

ABD tarafından 13 yaşındaki bir kıza tecavüzle suçlandığı dava yüzünden aranan bir isim olan Polanski’nin yeni filmi “An Officer and a Spy” (J’Accuse) César Akademisi tarafından en çok aday gösterilen yapımlardan biri oldu.

Bunun üzerine Fransa’da akademiyi ve ödülleri boykot çağrıları yapıldı ve yüzlerce sinema sektörü emektarı akademinin reforma gitmesi gerektiğini söyledi.

Geçen hafta yayımlanan bir açık mektupta César Akademisi’nin artık işlemez hale geldiği ve yönetiminin şeffaflık taleplerine uyması gerektiği belirtildi.

Perşembe gecesi akademi tarafından yapılan açıklamada, akademinin oy çokluğuyla, “2019 yılında sinemanın gerçekleşmesini sağlayan kadın ve erkekleri onore etmek ve film festivalinin sadece bir festival olarak kalması için” istifa kararı aldığı belirtildi.

Bu kararın ardından akademinin üyeleri yenilenecek.

Bu ay düzenlenecek törenin ardından yeni bir kurul seçilecek, bu kurul da akademinin nasıl reforme edilmesi gerektiğine karar verecek.

Fransa Kültür Bakanı Franck Riester de yaptığı açıklamada akademinin demokratik bir şekilde davranması gerektiğini, şeffaflığa ve çeşitliliğe önem vermesi gerektiğini aktardı.

Yeni filmi adalet ile ilgili

Roman Polanski, 1977 yılında 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüzle suçlandığı dava sürerken ABD’den kaçmıştı.

Polanski 13 yaşındaki çocukla “yasa dışı şekilde cinsel ilişkiye girdiğini” itiraf etmiş, bu suçlamadan hüküm giymişti.

Polanski o zamandan beri Fransa’da yaşıyor.

86 yaşındaki Fransa’da yaşayan yönetmenin yeni filmi “J’Accuse”, 19. yüzyılda yanlış yere casuslukla suçlanan Yahudi asıllı Fransız asker Alfred Dreyfus’un davasıyla ilgili.

En az üç kadın 18 yaşından daha küçük oldukları 1970 ve 1980’li yıllarda Polanski tarafından cinsel tacize uğradıklarını söylemişti.

En son olarak Fransız oyuncu ve eski model Valentine Monnier de Polanski’yi 1975 yılında kendisine tecavüz etmekle suçladı.

Le Parisien gazetesine konuşan Monnier, 18 yaşında olduğu sırada yönetmenin İsviçre’nin Gstaad kasabasında bulunan evinde olayın gerçekleştiğini anlattı.

‘Şoke oldum’

Polanski’nin yeni filminin César Akademisi tarafından 12 dalda aday gösterilmesi ise ülkede büyük tepki çekmişti.

Ülkenin feminist organizasyonlarından Osez le Féminisme’in sözcüsü Céline Piques, “400 sinema profesyonelinin Polanski’yi 12 dalda aday göstermesi ve alkışlaması yüzünden şoke uğramış durumdayım, 12 aynı zamanda Polanski’yi tecavüzle suçlayan kadınların sayısı” dedi.

Ülkenin eşitlik bakanı ve eleştirmenler de bu kararı eleştirdi.

César Akademisi ise adaylıkları savunarak “adaylıkların ahlaki değerler üzerinden verilmemesi gerektiğini” söyledi.

2017 yılında da Polanski jüri başkanı olarak seçilmiş, tepkilerin üzerine geri çekilmek zorunda kalmıştı.

 

Kaynak: BBC Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Sağlıklı bir gebelik için 9 öneri

Gebelik dönemi çoğu kadın için zorlu bir süreçtir. Gebelikte en çok karşılaşılan sorunların başında ruh sağlığı bozukluğu ve stres geliyor. Bu dönemi en az hasarla atlatmak ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almak için gebelik öncesinde ve gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken pek çok şey var.

Makyöz Laura Jenkinson’dan akıllara ziyan 30 yüz boyama çalışma

Dünyada sanat yolculuğuna çıktığımızdan beri anlıyoruz ki bu gezinin ucu bucağı...

Dahi olmak için hasta olmanın şart olduğunu kanıtlayan 17 şahsiyet

Dahi olmak bazen deli olmaktan geçer. Ya da hayatın büyük bir...

Türkiye’nin ilk kadın stüdyo fotoğrafçısı Maryam Şahinyan

Türkiye'de birçok alanda olduğu gibi fotoğrafçılık sanatında da kadının adına pek...

Tartışı-Yorum

Türkiye’de katliamlar hangi kültürden besleniyor?

Bugün Kürt illerinde yaşanan katliamlar hangi kültürel gelenekten besleniyor ve yaşananlara sessiz kalan vicdansızlık referanslarını nereden alıyor? Sendika.org yazarı Önder Özdemir, tarihten verdiği birkaç örnekle yaşadığımız güne kadarki katliamlar...

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e Veda

Muharrem ayının 10.  Gününde (10 Ekim 680) şafakla birlikte saldırı başladı. Bir tarafta 5 bine yakın Halife Yezid’in ordusu, diğer tarafta 72 savaşçı. Adil olmayan, eşit şartlarda gerçekleşmeyen bir...

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine...