Politikalar çiftçiyi ekimden vazgeçirdi, buğday da alarm veriyor!

0


Ziraat sektörü alarm vermeye, üreticiler uyarılarda bulunurken, AKP hükümeti tarafı da öteki yana bakmaya devam ediyor.  Ziraat Bakanı Pakdemirli’nin Mayıs başlangıcında açıklayacağ ziraat reformunun dev sektörü {özel sektör} yönetimine bırakma planları ortaya çıkınca oluşan tepkiler sebebiyle geri çekilmesi, sorunların çözümsüz kalmaya devam edeceğinin habercisi. Sektör temsilcileri, önlem alınmadığı takdirde patates ve soğanda yaşanmış olan arz talep problemininin, buğdayda da yaşanmaya başlamış olacağı uyarısında bulunmuş oldu.

Dünya gazetesinden Hilal Sönmez’in aktardığına bakılırsa, Türkiye’de hububat ekiminde yaşanmış olan gerilememeye bağlı oluşacak riskler ve alınması ihtiyaç duyulan önlemler, Kayseri’de masaya yatırıldı. Görüşmede konuşan Kayseri Tecim Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, uygulanan politikaların ziraatçıyı buğday ekiminden vazgeçirdiğini söylemiş oldu.

Türkiye’de hububat ekiminde yaşanmış olan gerilememeye bağlı oluşacak riskler ve alınması ihtiyaç duyulan önlemler, Kayseri’de masaya yatırıldı. Görüşmede konuşan Kayseri Tecim Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, uygulanan politikaların ziraatçıyı buğday ekiminden vazgeçirdiğini söylemiş oldu.

Türkiye’de 2000 senesinde 92 milyon, 2017 senesinde ise 77 milyon dekar alanda buğday ekildiğini dile getiren Bağlamış, 2018’de buğday ekim alanının 72 milyon dekara düştüğünü ve üretimin de 20 milyon tona gerilediğini söylemiş oldu. Türkiye’nin buğday veriminin de dünyadaki standartların altında bulunduğunu kaydeden Recep Bağlamış, “Türkiye’nin hububat ihraç eder duruma gelmesi için oldukça fazla üretim yapması gerekiyor. Bilhassa sulanmayan alanların sulu tarıma açılması ile üretimin artacağına inanıyoruz. Hububat ve özelinde buğdaydaki bu düzensiz gerilemelerde iklim değişikliği etkili oldu sadece ekim alanlarında süreklileşen gerilemenin nedenini girdi maliyetlerindeki yükselme” dedi.

“Kayseri’de buğdayın kalitesi düştü”

Geçmiş yıllarda Kayseri’nin kaliteli buğdaylara haiz bulunduğunu, sadece hem iklim değişikliği hem de zararı dokunan böceklerin ortaya çıkmasıyla Kayseri’de buğdayın kalitesinin düştüğünü belirten Bağlamış, “Buğday yemlik olarak satılarak hem çiftçinin zarar etmesine hem de un üreticilerinin ekmeklik buğday bulmasını zorlaştırdı. Kayseri genelinde 2017 senesinde buğday üretimi 366 bin ton gerçekleşirken 2018’de ise 303 bin tona geriledi. Türkiye’de ve Kayseri’de hububat standardını ve rekoltesini artıracak her projeye desteğe hazırız” dedi.

“Buğdayda yeterlilikte sınır değerlere ulaşmış durumdayız”

Ulusal Hububat Konseyi Araştırma ve Danışma Kurul Üyesi Prof. Dr. Süleyman Asil, Türkiye’deki tarımsal ürünlerin yeterliliğinin ciddi sorgulama mevzusu bulunduğunu ve buğdayda da artık kendi kendimize yeterlilikte sınır değerlere ulaşıldığını belirterek, şu değerlendirmede bulunmuş oldu: “Eleştiri eşik değerde olduğumuz buğday, önümüzdeki süreçte önlem alınmazsa patates ve soğanda yaşanmış olan sorunları yaşamaya adım atar. Türkiye’de başta buğday olmak suretiyle hububat ürünleri ziraat alanlarımızın neredeyse %75’ini oluşturuyor. Dolayısıyla buğday tehlikeli sonuç bir halka ve veriler ciddi sorunları önümüze koyuyor. Kayseri ve Konya’nın içinde bulunmuş olduğu İç Anadolu, Türkiye’de hububat üretiminin yüzde 33’ünü sağlıyor ve oldukça stratejik bir öneme haiz. Bu bölgede alınacak tedbirler bu yüzden oldukça mühim. Türkiye’de bilhassa un, makarna ve ekmek üretiminde kullanılan kaliteli buğdayda mesele yaşandığı için sanayiciler yurtdışından ithal ediyor. Ziraatçi kazanmazsa ekim yapmıyor ve üretimden uzaklaştığı vakit geri dönmüyor. Bu oldukça ciddi bir sorun.”

“Türkiye 2080 senesinde bugünkünden yüzde 15 daha azca üretebilecek”

Bahri Bağdaş Internasyonal Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Nebat Islahı ve Genetiği Bölüm Başkanı Enes Yakışır ise değişen iklim şartlarının tarımsal üretimdeki tesirleri ve çözüm önerilerine yönelik açıklamalarda bulunmuş oldu. Yeryüzündeki tatlı su miktarının yalnızca yüzde 5’inin tarımsal alanlarda kullanılabildiğini paylaşan Yakışır, iklim değişikliğinin 2080 yılındaki etkilerine yönelik öngörülerin yer almış olduğu bir tablo üstünden yapmış olduğu sonumda, “Türkiye 2080 senesinde bugün ürettiğinden yüzde 15 daha azca üretebilecek” dedi. Yakışır, programa katılan üreticilere ve sanayicilere değişen iklim şartlarında yapılabilecekler mevzusunda açıklamalarda bulunmuş oldu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here