27.4 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 18, 2021

Popülüzmin kitabını yazan akademisyen: Popülistler seçim kaybetmez
[ad_1]

Princeton Üniversitesi Politika Kısmı’nde öğretim üyesi Jan-Werner Müller, Türkiye’deki mahalli seçim süreci üstünden dünyada ön plana çıkan popülizm dalgasını mercek altına aldı.

Fotoğraf: Princeton.edu

‘Popülizm Nedir?’ adlı kitabı Türkiye’de de gösterilen Müller, mahalli seçimlerin yenilenmesi kararının ‘anti-demokratik’ bir adım bulunduğunu belirterek, ‘Erdoğan’ın partisi ve hatta yakın aile üyelerinin, yalnızca Türkiye’nin iş merkezi İstanbul’da iktidarda olan kişilerin erişebileceği kaynaklara bel bağladığını’ söylemiş oldu.

Müller’in The New York Times’daki yazısının özeti şu şekilde:

”Recep Tayyip Erdoğan benzer biçimde siyasetçiler ‘halk’ı yalnızca kendilerinin temsil etmiş olduğu iddiasıyla ön plana çıkarlar. Seçimleri sadece liberal seçkinler hile yapmışsa kaybedeceklerini söylerler. Günümüzde, Macaristan Başbakanı Victor Orban ve ABD Başkanı Donald Trump da dahil, dünya genelinde Erdoğan benzer biçimde oldukca önder var.

Genel kanının aksine, seçkinleri eleştirmek popülistlere özgü değildir. Erk sahiplerini eleştirmekte yanlış bir şey yok. Hatta bu minvalde eleştiriler demokrasilerde sağlıklıdır. Popülistleri ötekilerden ayıran aslolan kalite, ‘halk’ diye hitap ettikleri kesimi yalnızca kendilerinin temsil ettikleri iddiasıdır. Burada yalnızca iktidar yarışındaki öteki adayların gayrimeşru ve yozlaşmış olduğu değil, hem de popülistlere destek vermeyenlerin ‘halk’ın bir parçası olmadığı ima edilmektedir. Erdoğan 2014’te bir parti kurultayında kendisinden ve destekçilerinden söz ederken açıkça ‘Halk biziz’ dedikten sonrasında, diğeri adaylara ‘Siz kimsiniz’ diye sormuştu.

Fotoğraf: Reuters

Eğer bu mantığa bakılırsa sessiz çoğunluğu bir tek popülistler temsil ediyorsa, o süre tarif itibarıyla, çoğunluğa konuşma hakkı verildiği sürece seçimleri devamlı onlar kazanacaktır. Popülistler sandıkta başarısız olduklarında, öteki siyasetçiler benzer biçimde ‘Bir sonraki seçime daha iyi hazırlanacağız’ diyerek işin içinden çıkamazlar. Bunun yerine temsil ettikleri çoğunluğun sessiz değil ‘susturulmuş’ bulunduğunu iddia ederek, birilerinin halkı aslolan temsilcilerini seçmekten alıkoymak için perde arkasında bazı işler çevirdiklerini öne sürerler. Popülizmin seçim hilesi ve daha geniş kapsamlı komplo teorileriyle ilişkisi de bu şekilde kurulmaktadır.Bir seçim sistemini hile yapıldığı yada ‘kara para’ ile sonuçların manipüle edilmiş olduğu benzer biçimde belgelerle doğrulanabilir sebeplerden yola çıkarak eleştirmek ile ‘Seçimi kaybettim, kati usulsüzlük yapılmış oldu’ diye yakınarak eleştirmek içinde ciddi fark var. Popülistlerin bir kez iktidara ulaştıktan sonra ‘kurulu seviye’i eleştirmekten vazgeçeceğine dair naif görüşün aksine, seçim kaybeden popülistler ya ‘müphem internasyonal seçkinler’i ya da neticeleri manipüle eden kuvvetli ‘dış mihraklar’ı suçlarlar.

Peki yapabileceğimiz hiçbir şey yok mu? En aşikar yollardan biri, hile iddialarının abartılı görünmesini sağlayacak şekilde popülistleri ezici farkla yenilgiye uğratmak. Başka bir yol da internasyonal gözlemcilerin seçimleri daha yakından izlemesini sağlamak. Fakat bu da popülistlerin sonucu kabul edeceklerini garantilemiyor.

Daha kuşkucu fakat kim bilir lüzumlu bir seçenek ise, popülistlere bir seçimi kaybettiklerinde her şeylerini kaybetmeyecekleri bir çıkış yolu sunmak. Başkanlık sarayı ile hapishane haricinde seçenekleri kalmadığını hisseden kleptokratlar için seçim yenilgisi varoluşsal bir tehlikeye dönüşebilir. Popülistlerin -en azından paralarının bir kısmı ve geniş siyasal aileleriyle birlikte- yakalarını kurtarmalarına göz yummak son aşama rahatsız edici bir seçenek. Fakat bu, kimi zaman de demokrasiyi tekrardan tesis etmek ya da korumak için ödenmeye kıymet bir karşılık olabilir.”

Haaretz yazarı: İstanbul’u yitirmek Erdoğan’ın sisteminin sütunlarını yıktı

’23 Haziran, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminin provası olabilir’[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,077TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler