Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Putin ve Kim Jong-un ilk kez görüştü: K. Kore’den ABD’ye ‘Sen yoksan Rusya var’ mesajı

Dünyadan 26 Nisan, 07:19'de eklendi


Şimal Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilk kez bir araya geldi. Görüşme, ABD Başkanı Donald Trump’la nükleer mevzusunda anlaşamayan Kim Jong-un’un Rusya’dan destek arayışı olarak yorumlanıyor.

Fotoğraf: Reuters

BBC’deki habere gore Putin misafirini karşıladıktan sonrasında yapmış olduğu açıklamada, iki ülkenin geçmişten gelen bağlarına dikkat çekerek, Kore Yarımadası’ndaki tansiyonun düşmesine destek olmak istediğini söylemiş oldu. Rusya lideri, “Rusya’ya ziyaretinizin Kore Yarımadası’ndaki sorunları iyi mi çözebileceğimizi daha iyi anlamamıza katkı sağlayacağından inanırım” dedi.

Kim Jong-un ise bu buluşmanın uzun süreden beri dost olan iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendireceğini umduğunu söylemiş oldu.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Kremlin’in Şimal Kore’nin nükleer programı ve ABD’nin yaptırımlarına ilişkin meselenin askıya alınmış altılı görüşmelerle çözülebileceğini düşündüğünü söylemiş oldu. 2003’te başlamış olan görüşmelere Şimal ve Cenup Kore, Çin, Japonya, Rusya ve ABD katılıyordu.

Şubatta, ülkesinin nükleer programını sonlandırması karşılığında ABD’nin yaptırımları kaldırması mevzusunda Trump’la görüşmelerinden netice alamayan Kim Jong-un’un, Rusya’ya, yaptırımların kalkması mevzusunda destek için baskı yapması planlanıyor.

Analistler, ek olarak, Kim Jong-un’un, ülkesinin ekonomik geleceğinin bir tek ABD’nin eline olmadığı mesajını vermek istediğine işaret ediyor. Görüşme yardımıyla Rusya cephesi için ise ‘Kore Yarımadası söz mevzusu olduğunda mühim bir oyuncu’ olduğu mesajını verme şansı doğuyor.

Trump’tan sonrasında: Şimal Kore lideri bu kez Putin’le buluşuyor

Şimal Kore lideri Trump’la anlaşamadı, Putin’le buluşacakYorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.