11.5 C
İstanbul
Pazar, Ocak 24, 2021

QNB Finansbank: Hazine’den uzun vadeli tahvil ve dövizde son durum
Hazine 10 yıllık tahvil ihraç ediyor

Hazine yarın 7 yıllık FRN ve 10 yıllık sabit kuponlu tahvil ihaleleri düzenleyecek. Özellikle 10 yıllık tahvile gelecek talep miktarı, yabancı yatırımcı ilgisi açısından gösterge olacak.

TCMB’nin geçen hafta faiz artırımı sonrasında uzun vadeli enflasyon beklentilerinin iyileşmesi, ihaleye talebi desteklemesini bekliyoruz. Hazine 10 yıllık sabit kuponlu tahvili en son 2018 yılında ihraç etmiş, sonrasında ihalelerde kısa vadeleri tercih etmişti. Bu doğrultuda Hazine’nin iç borç stokunun ortalama vadesi Ağustos 2018’deki 4.2 yıldan, bu sene Eylül’de 2.8 yıla kadar gerilemişti ki bu da 2012 yılından beri en düşüktü.

Hazine’nin önümüzdeki dönemde daha uzun vadeli tahvillere yönelmesi ile iç borç stokunun vadesinin tekrar artışa geçmesini bekliyoruz. Ancak kısa vadeli iç borçlanma baskısının azalması zaman alacaktır.

Piyasalarda bugün

ABD’de koronavirüs vaka sayıları artmayı sürdürürken, aşı çalışmalarına dair olumlu haber akışı bunu dengeliyor. Haftasonu çıkan haberler ABD’de aşı uygulamasına kısa süre içinde başlanabileceğini bildirdi. Öncesinde S&P 500 endeksi Cuma günü %0.7 oranında düştü. Oynaklık göstergesi VIX endeksi 23.7’ye çıktı. 10 yıllık ABD tahvil faizi %0.82 seviyelerinde kalırken, EUR/USD sınırlı bir değişimle bu sabah 1.1870 seviyesi civarında başladı. Brent petrol fiyatı 45 dolar seviyesine yükseldi. Asya hisse senedi endeksleri de aşı çalışmalarına dair gelişmelerin desteğiyle haftaya yükselişle başladı.

 
TCMB geçen hafta politika faizini 475 baz puan arttırarak %15.0 yaptıktan sonra, 1 haftalık swap ihalelerinin faizini de bu seviyeye yükselterek, bütün fonlamayı tek faize indirgemiş oldu. Böylece, PPK toplantısı öncesindeki %14.8’lik ortalama repo fonlama faizine göre faiz artışı sınırlı olmasına karşın, politika duruşu açısından sadeleşme ve şeffaflık yoluyla Merkez Bankası, para politikasının iletişimini güçlendirmiş oldu.

TCMB’nin faiz artırım kararı sonrası sert şekilde gerileyen USD/TL daha sonra kademeli olarak yükselerek bu sabah 7.67 seviyelerine geldi. 5 yıllık Türkiye CDS’i 2 baz puan artarak 377 baz puan oldu. 2 yıllık tahvil faizi ise 6 baz puan yükselerek %13.88’e geldi.

 

Makro-ekonomi gündemi: İmalat sektörü verileri ve finansal istikrar raporu

 

FÖŞ anlattı: TL Nasıl Değer Kazanır?

 

Fitch: TCMB uzun ince bir yolda

 

Cüneyt Akman-Meliha Okur: Uçurumun Kenarından Döndük! Artık Sıcak Soğuk Fark Etmez!

 

 
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,301BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler