8.5 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 30, 2020

40 çalışmasıyla İngiliz grafiti sanatçısı Banksy

Banksy Erdoğan grafitisini Londra duvarlarına işledikten sonra Türkiye'de Twitter'da gündem oldu. Yıllardır birçok ülkede kapitalizm eleştirisini düşündürücü ve göze görünür bir şekilde duvarlara resmeden...

Bunlara bakmalısınız

Modern hayatlar, suni mutluluklar, senkronize yalnızlıklar

Yapmak isteyip de yapamayacağımız şeylerle doldu taştı dünya. İzlenecek tonla film, dizi, okunacak kitap, gidilecek, görülecek, gezilecek yerler ve ortalama 70 yıl ömür var...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Mutlaka izlemeniz gereken En iyi 18 Uzay Filmi

Yine bir sinema listesiyle karşınızdayız. Yaşadığımız evrenin büyüklüğünü düşünüp hayretler içinde kalmayan insan neredeyse yok.Bu listede de yüzünü evrene dönen sinema yapıtlarından en...

Yapay Zeka: Dost Mu, Düşman Mı?

Londra'daki Kraliyet Cemiyeti'nde sıradan bir Haziran'ın bir Cumartesi sabahı. Bilgisayar bilimcileri, halk arasında ünlü isimler ve gazeteciler, onlarca yıldır süregelen bir mücadeleye tanıklık etmek...

Yaşar Kemal: Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne

Siz ne derseniz deyin, ben bıktım. Nah burama geldi. Neredeyse öfkeden, çaresizlikten boğulacağım. Kendimi kandırmaya çalışıyorum. İyi olacak, iyi olacak! Başkalarını da kendimle birlikte...

QNB Finansbank: TCMB faiz kararı ve SWAP anlaşmasının yankıları

PPK kararları bugün açıklanacak. TCMB’nin %8.75 olan politika  faizinde 50 baz puanlık bir indirim daha yapmasını bekliyoruz. Ancak  son dönemde kurlardaki baskının azalması, 100 baz puanlık indirim  olasılığını da arttırdı. TCMB dün, Katar Merkez Bankası ile 5  milyar dolar olan swap hattının 15 milyar dolara çıkarılmasına karar  verildiğini duyurdu.  ? Tüketici güven endeksi Mayıs ayında 3.6 puan (%8.4) artarak 59.5 oldu. Endeks dip noktasından uzaklaşsa da zayıf  olan ana eğiliminde değişiklik olmadı.

Konut Fiyatları Endeksi Mart ayında, önceki aya göre %1.4, yıllık bazda da %15.0 artış  gösterdi. Bizim hesapladığımız amortisman süresi de geçen sene Ekim  ayında 28.7 yıl seviyesinde dip yaptıktan sonra, Mart ayında 29.7 yıla  kadar yükselmiştir.

PPK kararları bugün açıklanacak.  Para Politikası Kurulu (PPK)  kararları bugün 14:00’da açıklanacak. Son Enflasyon Raporu’nda çıktı  açığının artması ve enflasyon tahminlerinin aşağı çekilmesi ile TCMB’nin %8.75 olan politika faizinde 50 baz puanlık bir indirim daha  yapmasını bekliyoruz. Foreks anketinde de medyan beklenti benzer  büyüklükte bir indirim yönündeydi. Ancak Cuma günü yayınlanan Beklenti Anketinde piyasanın enflasyon beklentilerindeki iyileşmeyi ve Katar  ile yapılan swap anlaşması ile kurlarda son günlerdeki düşüşü dikkate  alarak 100 baz puanlık daha yüksek bir indirim ihtimalinin de  arttığını düşünüyoruz. Hatırlanacağı gibi TCMB aylık beklenti  anketinde 12 ay sonrası için enflasyon beklentisi 0.5 yüzde puan  azalarak %9.2 olurken, 24 sonrası için beklenti de 0.3 yüzde puan  düşüşle %8.3 olmuştu.

Katar Merkez Bankası ile ek swap anlaşması TCMB dün Katar Merkez Bankası ile mevcut durumda 5 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası  ve Katar riyalinden swap anlaşmasının tutarının, 15 milyar ABD doları  karşılığına yükseltildiğini açıkladı. Swap işlemlerinin tutarı hem  brüt hem de net döviz rezervlerini etkilemektedir. Analitik bilanço  verilerinden yaptığımız hesaplamaya göre 15 Mayıs tarihinde 84.4  milyar dolar olan brüt rezervin ve 25.9 milyar dolar olan net rezervin  işlem gerçekleştiğinde, 10 milyar dolar artması beklenir.

Hatırlanacağı gibi brüt ve net rezerv 2019 sonunda 106.3 ve 41.1  milyar dolar düzeyindeydi. AA muhabirine konuya ilişkin bilgi veren Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri diğer ülkelerle swap  anlaşmaları için görüşmelerin sürdüğünü, diğer swap anlaşmalarının da  imzalandıkça kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti. TCMB’nin Katar’ın  yanında Çin Merkez Bankası ile de 1 milyar dolar karşılığı swap  anlaşması bulunuyor.

Tüketici güveni Mayıs’ta arttı Tüketici Güven Endeksi (TGE) Mayıs  ayında önceki aya göre 3.6 puan (%8.4) artarak 59.5 oldu. Endeks  koronavirüs salgını sebebiyle Nisan ayında 2004’teki başlangıcından  beri en düşük seviyeye inmişti. Mayıs değeri ise Kasım ayından bu yana  en yüksek seviyeye işaret etmektedir. Hatırlanacağı gibi 2018 Ağustos  ayından sonra sert şekilde gerileyen endeks, o tarihten beri düşük  seviyelerde yataya yakın bir eksen civarında dalgalanıyordu. Dolayısıyla, bu eğilimde değişik olmadığı görülüyor. Üretim tarafında, imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve reel  sektör (imalat sanayi) güven endeksiyle imalat dışı sektörel güven  endeksleri Cuma günü, imalat sanayi PMI ay başında açıklanacak.

Bunların kısa vadede ekonomik aktivitenin durumu için daha iyi  gösterge olacağını düşünüyoruz. Hatırlanacağı gibi geçen ay sektörler  genelinde yaşanan sert düşüş sonucu ekonomik güven endeksi 2008 kriz  döneminin de altına inmişti. Salgın hastalığın gerilemesiyle birlikte  yüksek frekanslı verilerde dipten dönüş başladı. Sanayi üretiminin  öncü göstergesi olan elektrik tüketimi son haftalarda yavaş da olsa  yükseliyor. (Grafik 2) Ayrıca finansal koşulların iyileşmesiyle kredi  büyüme hızları da ivmeleniyor. Bu gelişmelerin Mayıs göstergelerine ne  derece yansıyacağı toparlanmanın zamanlaması açısından önemli olacak. Salgının kalıcı olarak baskılanması durumunda yılın ikinci yarısından  toparlanmanın hızlanmasını bekleriz. 2020 yılında GSYH’de %0.5  oranında daralma beklemeye devam ediyoruz.
Konut fiyatları toparlıyor Konut Fiyatları Endeksi Mart ayında,  önceki aya göre %1.4, yıllık bazda da %15.0 artış gösterdi. Yeni  konutlarda fiyat artışı % 18.8 ile daha yüksek olurken, ikinci el  konutlarda ise %14.2 ile biraz daha düşüktü. (Grafik 3) Toplam  endeksteki yıllık artış oranı 2016 başından beri en yüksek seviyede  olmakla birlikte, geçtiğimiz sene gayrimenkul sektöründeki olumsuz  görünümün yarattığı baz etkisi de oranın yüksek olmasında etkiliydi. Ancak son dönemde kredi faizlerindeki düşüşün etkisi ile gayrimenkul  sektörünün genelinde bir canlanma olduğu açıkça gözleniyor.  TÜİK  ortalama metrekare fiyatının Türkiye genelinde yıllık %15.1 artışla 3,104 TL olduğunu açıkladı. Daha önceden TÜFE içerisinde açıklanan  fiyat verilerine göre de Türkiye’deki ortalama kira Mart ayında 1,046 TL’dir. Bu iki veriyi kullanarak ve ortalama bir evin 120 metrekare  olduğunu varsayarak, Türkiye’deki ortalama amortisman süresini 29.7  yıl olarak hesaplıyoruz. Geçen sene Ekim ayında 28.7 yıl ile yakın  dönemdeki dip noktasını gören amortisman süresi, son dönemde yükselişe  geçmiştir. Öncesinde ise  amortisman süresi Ağustos 2016’da 32.9 yıl  ile tepe noktasına ulaşmış, sonrasında ise özellikle 2019 başından  itibaren düşüş yaşanmıştı. (Grafik 4) Konut satışları, koronavirüs  salgınının etkisi ile Nisan ayında, yıllık %55.5 düşüş göstermişti.

Bunun etkisi ile konut fiyatlarındaki artışın da bir süre için  yavaşlaması beklenebilir. Ancak finansal koşulların oldukça  destekleyici bir görünüm sergilemesi, gayrimenkul sektöründeki  canlanmanın orta vadede devam etmesini getireceğini düşünüyoruz.

Piyasalarda bugün Politika faizinin %0-0.25 aralığında sabit tutulduğu  son Fed toplantısının tutanaklarında, koronavirüs salgınının kısa ve  orta vadeli ekonomik görünümde kayda değer riskler oluşturduğu ve  ekonomik gerilemenin devam etmesi halinde daha fazla mali destek  gerekebileceği belirtildi. Para politikası konusunda ise Fed üyeleri, ABD ekonomisini destekleyerek tam istihdam ve fiyat istikrarı  hedeflerini sağlamak için ellerindeki tüm araçlarını kullanmaya  kararlı oldukları mesajını verdi. Üyeler ayrıca, ekonominin son  olayları atlattığından ve hedeflere ulaşma yoluna girdiğinden emin  olana kadar faizleri mevcut düşük seviyede tutmanın uygun olacağını  belirtti. Petrol arzının gerilemesi ve salgın sonrası ekonomik  aktivitedeki toparlanma beklentileriyle Brent petrol fiyatı dün 36  dolar seviyelerine çıktı. Risk iştahındaki toparlanmayla birlikte  yükselişini sürdüren S&P 500 endeksi Mart başından bu yana en yüksek  seviyelere geldi. VIX endeksi 28 seviyesine inerken, 10 yıllık ABD  tahvil faizi %0.70’in civarında kaldı. EUR/USD de yükselmeye devam  ederek 1.10 seviyesine yaklaştı. Bugün açılışta ise Asya piyasalarında  yataya yakın bir eğilim gözleniyor.  Swap anlaşmalarına dair olumlu  beklentiler ve küresel risk iştahındaki toparlanmayla beraber güçlenen TL, Katar Merkez Bankası ile güncellenen swap anlaşmasının ardından  fazla değişmedi. USD/TL 6.80’in hemen altındaki seviyelerini korudu. 5  yıllık Türkiye CDS’i ise 548 baz puana düştü. 2 yıllık tahvilde ise %9.05 bileşik faizden son işlem geçti.

 

Hazırlayanlar :

Erkin Işık

Deniz Çiçek

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

QNB Finasbank
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Dresden’de Gezilecek 8 Yer

Doğu Almanya’nın mücevheri Dresden, nefes kesici güzelliğiyle şehri çevreleyen Elbe Nehri‘ne nazır nefis bir kent.

Zygmunt Bauman: Sosyal medya çok kullanışlı ve keyifli bir tuzak

Zygmunt Bauman yakınlarda 90. doğum gününü kutladı ve Leeds’deki evinden İspanya’nın kuzeyindeki Burgos’taki bir etkinliğe gitmek için iki kez uçağa bindi. Söyleşiye başlarken yorgun...

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Marquez’in 2001’de Marcos’la yaptığı röportaj

Kendisini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (EZLN) sözcüsü olarak tanımlayan ve herkesin bir kere olsun ağzında piposuyla, yüzü gizli halde çekilmiş bir fotoğrafını görmüş, muhterem...

Son haberler

Yeni Ekonomi Programı Açıklandı; “Pozitif Büyüme Öngörüyoruz”

2021-2023 dönemine ilişkin Yeni Ekonomi Programı’nı açıklayan Albayrak, “Tüm göstergeler ‘V’ tipi toparlanmaya işaret ediyor. Temamız yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi. Salgın...

Altın Portakal bu yıl yıldızların altında: Her seansta sağlık çalışanlarına davetiye

Antalya Altın Portakal Film Festivali 3-10 Ekim tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. Festivalde bu yıl  her seans için ‘2020 yılının gerçek kahramanları’ sağlık çalışanlarına...

IMF’den kritik uyarı!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ekonomik toparlanma için altyapının önemine dikkati çekerek, orta, doğu ve güneydoğu Avrupa ülkelerinde önemli bir “altyapı...