QUEEN

0

Queen, 1970 yılında vokalde Freddie Mercury, gitarda Brian May, davulda Roger Taylor ve basta John Deacon tarafından kurulmuş bir İngiliz rock grubudur. Bazı üyelerinin olmamasına rağmen, grup 2009 yılına kadar aktif bir şekilde kaldı.

Freddie Mercury, üyelerinin burçlarından esinlenerek grubun logosunu tasarladı: bu yüzden Deacon ve Taylor tarafından Leo olan iki aslan görüyorsunuz, Yengeç olan Mayıs için bir yengeç ve Başak olan Merkür için iki peri.

1974’te Queen, Seven Seas of Rhye’ı oynadığı Top of the Pops’ta göründü. Bu sunum, temayı büyük ölçüde destekleyen televizyonda yayınlandı. Hızlı bir şekilde şarkı ve See What A Fool I’ve Been ile birlikte bir single yayınlayan EMI, en az on hafta boyunca en çok dinlenen 10 şarkı arasında yer almayı başardı. Aynı yıl, grubun ikinci albümü Queen II yayınlandı ve İngilizce listesinde 5. sırada yer aldı. Bu iki başarı sayesinde Queen, açılış şovu olmadan ilk turunu Birleşik Krallık’ta yaptı.

Aynı yılın Kasım ayında, Killer Queen ve Flick of the Wrist’in Amerikan listelerine girmeyi başardığı Sheer Heart Attack adlı üçüncü albüm yayınlandı. Bunlardan sonra Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’yı gezdiler.

1975’te bir sonraki albümünün ilk single’ı olan Bohemian Rhapsody’yi yayınladılar ve 18 ay boyunca Birleşik Krallık’ta liste başı oldular ve Mercury’ye ikinci kez Ivor Novello Ödülü’nü verdi.

1987’de Mercury’nin çifti Jim Hutton, grubun tüm üyeleri reddetmesine rağmen şarkıcının AIDS olduğunu açıkladı. Ancak 1991’de Mercury yaptığı açıklamada hastalığa sahip olduğunu söyledi. Aynı metinde, hastalıkla mücadele için halkının ve dostlarının desteğini istedi. Buna rağmen, iki gün sonra, 24 Kasım’da Freddie Mercury sadece 45 yaşında öldü.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version