Reform Paketi:   Yabancı fon ne yorum yaptı?

0


Düzeltim Paketi’ne verilen tepkileri haber olarak, yorum katmadan yayınlıyoruz. Bizlere ulaşan ilk internasyonal değerlendirme Bloomberg’e e-maille demeç veren  dünyanın ilk 10 varlık yönetim şirketi içinde yer edinen dev Fidelity Fonları para yöneticisi Paul Greer’den geldi.

Greer, paketin beklentileri doygunluk etmediğini söylerken bilhassa maliye politikası patikası hususunda belirsizliği altını çizdi.

 

E-maille müşterilerini de program hakkında bilgilendiren Greer,  kamu bankalarını tekrardan sermayelendirme fikrini mütevazi de  olsa iyimser bir gelişme olarak vasıflandırdı. Sebebi de hükümetin sonunda bankaların eriyen ana para yeterlilik oranı  ve yükselen batık kredi sıkıntısını kabullenmesi.  Öte yanda ise bu ana para aktarımının ek dış borçlanma yöntemiyle fonlanarak kamu borç yükünü çoğaltması riski oluşuyor.

Greer’in rahatsız olduğu noktalar enerji ve inşaatta biriken ödenmesi güç borçlarla iyi mi başa çıkılacağı hususunda ortaya konulmuş olan çerçevenin muğlak olması. Gene muğlak bırakılan öteki mühim noktalar ise hangi yollarla ihracata teşvik verileceği, emeklilik tasarruflarının destekleneceği ve  azan besin enflasyonu ile başa çıkılacağı.

Greer nerdeyse Türkiye’yi yakından takip eden tüm yatırımcıların ağız birliği etmiş olduğu kaygıyı da e-mailine ekledi:  TCMB F/X rezervleri fazlaca düşük. Yerleşiklerin devamlı dövize kaçması bu bağlamda kaygıları körüklerken, siyasal cephede ise İstanbul seçimlerinin sonuçlanmaması sual işaretleri yaratıyor.

Kredi hacmini genişletme çabaları iç talebi bir kez daha pompalayarak  cari fazlayı frenlemek riskini bununla beraber getiriyor.

 

E-mailde ek olarak yılan hikayesine dönen ABD’yle S-400 ihtilafı ve yükselen petrol tutarları da görünümünde göze batan riskler olarak belirtilmiş.

 

Netice olarak, Greer TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu takdir ederken, Fed’in gevşek duruşunun da Türkiye hikayesine destek vereceğini öne sürüyor.

 

Greer eleştirel yaklaşımına karşın F/X cinsel Türk Euro-bond’da fırsatları beğeniyor. Fakat, TL DİBS’den uzak duracak.

 

 

FÖŞ yazdı:  Tahvil faizleri yükselmek zorunda

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here