13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Rezervleri güçlendirmek için Türk Lirası’na yeni getirilen kısıtlamaların maliyeti uzun vadede çıkacak
Türkiye’nin 37 milyar dolarlık Londra lira pazarında gerçekleştirilen swap işlemlerini baskılamak üzere attığı son adım, kıt döviz rezervlerini artırmayı başarabili; ancak analistler liranın düşüşünü engellemeyeceğini ve ülkenin yabancı sermayeye bağımlılığı göze alındığında bu adımların ters tepebileceğini söylüyor.

BDDK Pazar günü yaptığı açıklamada, para takası, vadeli işlem ve opsiyon işlemleri yapma kabiliyetini sınırladığını açıkladı. Her bankanın söz konusu işlem limitini daha önceki %10 seviyesinden sermayesinin %1’ine indirdi.

Bu, Türk bankalarının para arzını sıkarak yurtdışına lira borç verme kabiliyetini etkili bir şekilde kısıtlamakta. Analistler, yurtdışındaki karşı taraflarla takas pozisyonu açmayı caydıran önlemler nedeniyle bankaların ellerindeki lirayı Türkiye’de tutabileceğini söylüyor.

Liranın değerinde sene başından bugüne kadar gerçekleşen %14 düşüşü takip eden adım, piyasaları şaşırtmış gibi görünmüyor. Swap işlemlerinin liraya değer kaybettirdiğine ikna olan Ankara, daha önce de benzer kısıtlayıcı önlemler almıştı.

Commerzbank’taki FX stratejisi başkanı Ulrich Leuchtmann, “Korona krizi ve 2018 kur krizi sırasında, Türkiye’nin genellikle Londra’daki FX trafiği özgürlüğünü kısıtlayarak sermaye akışlarını kontrol etme eğiliminde olduğunu gördük” dedi.

Leuchtman, nihayetinde bu tür sermaye kısıtlamalarının bankaların bir ülkenin finansman ihtiyaçlarını karşılama istekliliğine zarar verebileceğini söyledi. Dahası, söz konusu takas piyasası aynı zamanda Türkiye’nin her yıl milyarlarca dolarlık hisse senedi ve tahvil akışlarını da destekliyor.

Şubat ayında 1,2 milyar dolar olan cari açık ve hükümetin koronavirüsün verdiği zarara karşı koyabilmek için acil olarak ekonomiyi teşvik etme ihtiyacı göz önüne alındığında, riskler yüksek.

Geçen yıl açık takas piyasalarında yaratılan benzer bir sıkışma gecelik borçlanma oranlarını %1,000’in üzerine çıkarmıştı ve lirayı sadece kısmen güçlendirmişti. Bu sefer lira takas oranları <TRYCCSONZ = R> eksi % -8’e düştü.

Traderlar, uluslararası bankaların genel olarak Türk lirasında “uzun” pozisyon taşıdıklarını ve normal şartlar altında bu pozisyonlarını Türk bankalarında tuttuklarını söylüyorlar. Ancak yeni kurallar bunu yapmayı kısıtlıyor, bu da bir döviz traderının “saçma” olarak adlandırdığı lira fazlası ve negatif fonlama oranlarıyla sonuçlanıyor.

Rezervler

BofA’daki analistler, Türkiye’nin mevcut bankacılık sektörü sermayesini yaklaşık 100 milyar dolar olarak hesaplıyor, bu nedenle yeni kurallara göre bankaların yurtdışında işlem yapabileceği lira swap hacminin 1 milyar doların altına düşeceğini söylüyorlar.

Pazar günü, BDDK açıklamasında getirilen kısıtlamanın finansal istikrarı korumak ve küresel koronavirüs salgınının yol açtığı riskleri yönetmek için yapıldığını söyledi.

BDDK, ilave yorum taleplerine cevap vermedi.

Analistler, hareketin liranın değerini yükseltme arzusundan çok rezervleri artırma amacı taşıyor olabileceğini düşünüyorlar.
BofA’dan Ferhan Salman müşterilere verdiği demeçte, “Bankalar, offshore pyasalardan onshore piyasakaya yönelerek takas işlemlerini merkez bankası ile yapmaya başlayınca bu da bankanın döviz rezervlerine olumlu yansıyacak” dedi.

Türkiye’nin net uluslararası rezervleri geçtiğimiz hafta 27.14 milyar dolara düştü, bir önceki haftaya göre bu seviye yaklaşık 5 milyar dolar daha düşük ve Ocak başındaki 40 milyar doların oldukça altında.

Yatırımcılar, tükenmiş döviz rezervlerinin COVID-19’un yayılmasını durdurmak için alınan tedbirlerin getirdiği ekonomik durgunluğu kötüleştirebileceğinden endişe duyuyor.

Türkiye, Borsa İstanbul altında yurtiçi takas pazarı açtı. Yerel bankalar bu tesisi kullanmaya başladılar, ancak yabancı yatırımcılar, uluslararası borç verenlerden kredi limiti almanın daha kolay olduğu offshore piyasalarını tercih ediyor.

Son kararlar offshore lira ticaretindeki hacim düşüşünü daha da kötüleştirebilir. Bank of England verilerine göre, Londra’daki ortalama günlük lira ticaret hacmi 2016 yılında 51 milyar dolardan geçen Ekim ayında 37 milyar dolara geriledi. Toplam döviz işlemleri içindeki pay da bu nedenle %2,3’ten %1,3’e geriledi.

Çelişkiler

Türkiye’nin offshore piyasalarıyla uğraşması ilk değil – Tayland’dan İzlanda’ya kadar birçok ülke ülkelerinin para birimlerinin değer kaybını durdurmak veya engellemek için bu piyasaları bastırmaya çalıştı.

Ancak Türkiye lirayı bu şekilde korumayı zor bulabilir. Birincisi, kendi vatandaşlarının yoğun dolar talebi muhtemelen lira üzerinde yabancı spekülatörlerden çok daha büyük baskısı kaynağı – geçen ay yerlilerin döviz mevduatlarının toplamı rekor 201.7 milyar dolara yükselmişti.

İkincisi, AllianceBernstein’de stratejist Okan Akın, Türkiye “imkansız üçlü” elde etmeye çalışıyor, diyor.

Akın, “Bu tipik bir üçlü çelişki vakasıdır – açık sermaye hesapları olan bir ekonomide hem para birimini hem de faiz oranlarını kontrol edemezsiniz” diye hatırlatıyor.

Akın, Türkiye’nin para birimini savunmak için faiz oranlarını yükseltmek konusunda isteksiz olduğunu ve bunun yerine Mart ayında ard arda yedinci kesintisini yaptığını kaydetti.

Goldman Sachs analisti Murat Unur, “liraya ihtiyaç duyan yabancılar Türk hisse ve tahvil varlıklarını satmayı tercih edebilirler ve bu da lira üzerinde ayrı bir baskı kaynağı olacaktır” diyor.

NYTimes
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,300BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler