Rüşvet görüntüleri Avusturya başbakan yardımcısını koltuğundan etti

0


Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Heinz-Christian Strache’nin Rus bir yatırımcıya seçimlerde maddi yardımda bulunması karşılığında kamu ihalelerinde kolaylık sağlama sözü verdiği ileri sürülen gizli saklı bir pazarlık videosu gösterildi. Bunun üstüne Strache çekilme etti.

Fotoğraf: Der Spiegel

Spiegel’in haberine gore videoda Strache ile Rus yatırımcı bulunduğunu iddia eden bir kadının konuşmuş olduğu görülüyor. FPÖ Meclis Grubu Başkanı Johann Gudenus da görüşmede içeriyor. Videonun zamanı ise 2017’deki genel seçimlerin derhal öncesi.

Videonun ortaya çıkması sonrasında Strache’nin istifası Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz tarafınca kabul edildi. Kurz’un lideri olduğu Avusturya Halk Partisi (ÖVP) koalisyonu dağıtma yoluna gidebilir. Bir öteki seçenek ise FPÖ’nün yeni bir önder seçmesi ve hükümetin yeni liderle çalışmaya devam etmesi.

“Avusturya başbakan yardımcısı satılık mı?” ifadesini başlığına taşıyan Spiegel, sitesinde videodan bazı görüntülere de yer verdi.

Görüşmede Rusça konuşan hanım ve refakatçisi, Avusturya’nın tirajı en yüksek gazetelerinden Kronen Zeitung’u satın almak istediklerini belirterek Strache’den destek istiyor. Strache ise, “Eğer Kronen Zeitung’u seçime üç hafta kala alırsan ve bizi birinci parti yaparsan istediğin her şey hakkında konuşabiliriz” yanıtını veriyor ve FPÖ’nün iktidara gelmesi durumda devletin sorumluluğundaki tüm yol yapım çalışmalarını söz mevzusu kadının kuracağı bir firmaya verme vaadinde bulunuyor.

Haberde görüşmenin iki politikacıya yönelik bir tuzak olarak kurgulandığının açık bir halde belli olduğuna da yer verildi.

Görüntüler doğru sadece usulsüzlük yok

Strache, görüşmenin İbiza’daki bir villada dinlence ortamında, oldukca rahat ve alkolün de etkisiyle sınır tanımayan bir ortamda gerçekleştiğini söylemiş oldu.

Sadece ne kendisinin ne de partisinin kesinlikle yolsuzluğa bulaştığını korumak için çaba sarfeden Strache, görüştüğü kişilerden hiçbir suretle maddi bir destek almadığını da belirtti.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here