Ana SayfaHaberlerBilimRusya dünyanın ilk biyomalzeme...

Rusya dünyanın ilk biyomalzeme bankasını kuruyor!

Moskova Devlet Üniversitesi’nin (MGU), yeryüzündeki tüm canlı organizmalara ait biyomalzemelerin toplandığı bir banka kuracağı bildirildi. Bankanın dünyada bir ilk olacağı belirtildi.

Konuya ilişkin bilgi veren MGU Rektörü Viktor Sadovniçiy, “Biz, Rusya Bilim Vakfı’nın en büyük hibesini aldık. Bu projeyi, “Nuh’un Gemisi” olarak adlandırıyorum. Eskiden var olanlar, yok olmak üzere olanlar ve iyi durumda bulunanlar dâhil Dünya’daki tüm canlı organizmaların veri bankasının kurulmasını öngörüyor. Amacımız, böyle bir koleksiyon oluşturmak” şeklinde konuştu.

İlk aşamada proje için 1 milyar ruble ayrıldığını belirten Rektör, biyomalzeme deposunun üniversitenin “Vorobyevı Gorı” vadisindeki yeni arazisinde inşa edileceğini anlattı.

Sadovniçiy, “Orada, daha sonra reprodüksiyonu yapılacak çeşitli hücresel materyaller için kriyodepolama fırsatı olacak. Orada bilgi sistemleri olacak. Her şeyi tüplerde bulundurmaya gerek yok” dedi.

MGU Rektörü, ayrıca bu veri bankasını Rusya ve yurtdışındaki benzer bankalara bağlayacak sistemin oluşturulacağını söyledi.

“Bu proje hayata geçirilirse Rusya tarihinde bir atılım olacak. Rusya, Nuh’un Gemisi’ni yaratacak ilk ülke olacak” diyen Sadovniçiy, dünyada henüz böyle bir biyomalzeme bankasının olmadığını kaydetti.

MGU Basın Hizmeti, bankanın temelini üniversitenin sahip olduğu koleksiyonların oluşturacağını anlattı. Proje, üniversitenin birçok bölümünün çabalarını bir araya getirecek. Projeye öncelikle MGU’nun genç bilim adamları çekilecek.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

17 Fotoğrafla bitmeyen savaşların muhabiri Robert Capa kimdir?

Savaşın fotoğrafı dendiğinde kaçınılmaz olarak ilk akla gelen isin Robert Capa...

25 Of The Best Award-Winning Wedding Photos Taken In 2014

1st Place in All About Light, Winter 2013, Taipei, Taiwan1st Place...

2015 yılının en iyi 10 yerli filmi

2015 yılı kuşkusuz sinemamız anlamında çok verimli ve hareketli oldu. Sinemamızın...

Trabzonda Gezilecek Tarihi Yerler

1. SÜMELA MANASTIRITrabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı’nın tam...

Tartışı-Yorum

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri...

Unutmayın, Affetmeyin, Delirin!

Sizlere bir ruh sağlığı uzmanı olarak, görüntüleri izlemeyin, izlettirmeyin demeyeceğim. Sizlere bu anın, bu dehşetin görüntülerini izlettirmek insanları travmatize eder, güvensiz hissettirir, katliamı yapanlara hizmet eder de demeyeceğim. İsrail’den,...

İşini hakkıyla yapmak seküler bir namus yeminidir

Barış Ünlü’nün bugün davası vardı, Ankara Adliyesinde, DTCF’nin tam karşısı; çok farklı dönemlerin mimari anlayışını yansıtmakla beraber her ikisi de olabildiğince “çatık kaşlı”. Sosyoloji bölümünün eski dersliği, 433 diye...