3 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Rusya: Türk gözlemciler Dağlık Karabağ’a girmeyecek; ateşkes İHA’larla denetlenecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’daki durumun izlenmesi için kurulan Rus-Türk gözlem merkezinin insansız hava araçları (İHA) yardımıyla uzaktan görev yapacağını ve Türk gözlemcilerin Dağlık Karabağ’a girmeyeceğini ifade etti.

Fotoğraf: Reuters

Rus ve yabancı medya kuruluşlarının temsilcilerine demeç veren Lavrov, şöyle konuştu: “Merkez, İHA’lar ve sahadaki özellikle de tüm temas hattındaki durumu tespit etme imkanı sunan diğer teknolojiler de dahil teknik objektif izleme araçlarını kullanarak uzaktan çalışacak ve hangi tarafın ateşkese uyduğunu, hangisinin ateşkesin ve tüm askeri faaliyetlerin koşullarını ihlal ettiğini belirleyecek.”

Reklam
Azerbaycan ve Ermenistan 10 Kasım’da ateşkes anlaşması imzalamış, anlaşmayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin duyurmuştu.

Anlaşmaya göre Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ’da beş yıl süreyle kalacak, taraflar itiraz etmezse bu süre uzatılacak.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bölgede Türk askerinin de konuşlanacağını söylemiş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Rusya ile Türkiye’nin denetimde işbirliği yapacağını belirtse de Türk ordusunun bölgedeki rolünün ne olacağını netleştirmemişti.

Reklam
Reuters analizi: Putin Karabağ’da 20 yıllık hayalini gerçekleştirdi

Erdoğan duyurdu: Türkiye ile Rusya, Dağlık Karabağ’da ateşkesi denetleyecek

Kremlin: Dağlık Karabağ’a Türk barış gücünün konuşlandırılması konusunda anlaşma bulunmuyor

Dağlık Karabağ’da ateşkes: Rus barış güçleri en az beş yıl bölgede


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,302BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler