Rusya’da iPhone yasak!

0

Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasındaki politik kriz iPhone’a çattı. Rusya’da hükümet kaynakları en geç 2 ay içinde iPhone ve iPad cihazlarının satışlarının tamamen duracağını belirtiyor.

 

Rusya ABD’nin hiç  beklemediği bir işe girişiyor. Alınan bilgilere göre hükümet yetkililerinin verdiği kararlar neticesinde Apple’ın akıllı telefon serisi iPhone ve tablet serisi iPad ülke genelinde satıştan çekilecek ve kullanımına yasak getirilecek. Bu şaşırtan atılımın başlangıç tarihinin ise Yılbaşı dönemi olacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde St. Petersburg’ta yer alan Steve Jobs anıtına yapılan saldırının da küçük bir işaret olabileceği konuşulurken, asıl sebebin ülke güvenliği olduğu belirtiliyor. Rus basınında yer alan habere göre iCloud bulut hizmetini içeren her bir cihaz ülke genelinde satışa çıkamayacak ve hatta kullanım dışı bırakılacak.

Sebep Ülke güvenliği

Bu önemli yasak için gösterilen gerekçe, iCloud servisinin bünyesinde barındırdığı kullanıcı verilerini Rusya’da değil de Amerikan topraklarında saklıyor olması. Bir başka deyişle Rusya, Rus halkının en ufak bir verisinin dahi Amerika’nın eline geçmesini istemiyor. Bu ister bir telefon numarası olsun, ister bir not, isterse birkaç video.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here