Ana SayfaHaberlerDünyadanRusya’da üç gazete ev...

Rusya’da üç gazete ev hapsinde tutulan gazeteciye destek için aynı başyazıyla çıktı

Rusya’da, üç gazete, geçen perşembe gözaltına alındıktan sonra ev hapsinde tutulan gazeteci İvan Golunov’a destek vermek amacıyla aynı sayfa düzeni ve ‘Ben/Biz Ivan Golunov’uz’ başlıklı bir başyazıyla yayınlandı.

hakkında Rusya’da uc gazete ev hapsinde tutulan gazeteciye destek icin ayni aynı
Fotoğraf: Guardian

Ülkenin saygın gazeteleri arasında gösterilen Kommersant, Vedomosti ve RBK bugünkü baskılarında Golunov için güçbirliği yaparken, başyazıyı kaleme alan meslektaşları uyuşturucu bulundurmakla suçlanan araştırmacı gazeteci için ‘şeffaf soruşturma’ istedi.

İnternet gazetesi Meduza’da çalışan Golunov’un yolsuzluk ve yasadışı ticari ilişkilerin üzerine giden bir isim olduğuna ve tehdit edildiğine dikkat çekildi. Başyazıda, başkent Moskova’da gözaltına alınırken dövülen, 12 saat avukatsız bekletilen ve cumartesiden beri ev hapsinde tutulan Golunov hakkındaki suçlamlara dair sunulan kanıtların inandırıcı olmadığına vurgu yapıldı.

Golunov’un meslektaş ve arkadaşları, onun haklarını korumak için hükümete baskı yapacaklarını söylerken ‘MediaZona’ adlı bir haber portalında çalışan Sergey Smirnov, Rusya’da satmak amaçlı uyuşturucu bulunduranlara 20 yıla kadar hapis verildiğini anımsatarak şöyle devam etti: “Henüz net bir şey söylemek için erken. Aslında ev hapsi bile kamuoyu baskısı sayesinde oldu. Polis için bir yenilgi sayılır. Savunma makamı için ise bir zafer. Ancak yine de çok sevinmemek lazım çünkü polis ve savcılık dosyanın kapanmaması için elinden geleni yapacaktır.”

Meduza’nın yöneticisi Galina Timçenko ise “Bu bir zafer değil. Ivan’ı serbest bıraktırmanın ilk adımı. Cezaevinde olsa hayatı tehlikede olurdu” dedi.


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Londra Tarih Müzesi’nde Vahşi Doğadan Seçilen En Harika Fotoğraflar!

2014 yılında Londra Tarih müzesinin her sene teşkil ettiği ve 50....

2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’ndan derlediğimiz 18 fotoğraf

Presshaber.com -  2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması'nın ödüllü fotoğraflarını sizin için...

Sputnik’in seçimiyle en güzel 10 Rus model

Sputnik'in deyimiyle "güzellik ve zarafetleri" ile Rus kadınlarının moda dünyasında fırtına...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Tartışı-Yorum

Lale Devri ne zaman bitecek?

Ghislaine de Busbecq Kanuni Sultan Süleyman’ın armağanı olan ilk lale soğanlarını Avrupa’ya tanıttığında belli ki tarihin ilk büyük spekülasyon balonuna neden olacağını tahmin edememişti. Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya 1600’de LALE 2015’te...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep...