Rusya’nın Avrupa Konseyi’ne ‘tamamen duygusal’ dönüşü

0


Avrupa Konseyi, Mart 2014’te Ukrayna’ya ilişik Kırım’ı ilhak etmesi üstüne örgütten çıkartılan Rusya Federasyonu’nun geri dönüş yolunu açacak bir anlaşmaya varıldığını deklare etti. Rusya’nın Avrupa Konseyi’ne dönüşü ile beraber, örgütün 90 milyon avroluk bütçe açığı da kapanık olacak.

Fotoğraf: Yahoo News

Reuters’in haberine bakılırsa, Fransa ve Almanya’nın önayak olmasıyla varılan anlaşmaya bakılırsa, Rusya, Haziran ayından itibaren tekrardan Avrupa Konseyi’ndeki çalışmalara katılabilecek.

47 ülkenin üye olduğu Avrupa Konseyi’nde, altı ülkenin desteğini alabilen Ukrayna ise söz mevzusu dönüş anlaşmasını bloke etmeyi başaramadı.

Rusya’nın ‘kesinti’ları mühim!

Rusya, Avrupa Konseyi’ne dönüşünden sonrasında üyelik aidatlarını ödemeye devam edecek. Rusya’nın kesinti ödemeye başlamasıyla beraber, örgütün 90 milyon avroluk bütçe açığı da kapanık olacak. Rusya’nın, Konsey bütçesinin yüzde 7’sine katkı yapmış olduğu belirtiliyor.

Rusya, 2016’da, Avrupa Konseyi’ndeki oy verme hakkı, 2014’de Kırım’ı ilhak etmesi dolayısıyla kaldırılmış, bunun üstüne Rusya da kesinti ödemelerini durdurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dönüş anlaşmasını memnunlukla karşıladıklarını deklare etti. “Bazıları aslı astarı olmayan söylentiler çıkarsa da Avrupa Konseyi’nden ayrılmayı düşünmüyoruz” diyen Lavrov, “Tek taraflı zorlamaları kabul etmiyoruz, bilhassa de finansal olanları” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ise anlaşmayı boykot ettiklerini deklare etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya’ya yaptırımların kaldırılmasına ilişkin emekleri boykot ederek Finlandiya gezisini iptal etti. Fotoğraf: yle.fi

Ukrayna’nın yanısıra Britanya, Polonya, Gürcistan, Estonya, Letonya ve Litvanya’nın da karşı çıkmış olduğu anlaşmayı, Konsey’in 39 üyesi ise destekliyor.

Anlaşmayı eleştiren Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada ‘Rusya’nın Ukrayna’ya ve Avrupa değerlerine karşı saldırgan tutumunu sürdürdüğünü ve bunların, savunulmadığı takdirde bir anlamı kalmayacağını’ söylemiş oldu.

‘Avrupa Konseyi’nde çözülecek mevzu değil’

Ukrayna ve destekçilerinin tavırlarını anlayışla karşıladıklarını belirten Konsey yetkilileri, buna karşılık ‘Kırım problemininin çözüm yerinin Avrupa Konseyi olmadığını’ belirtiyor.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanı Nina Nordstrom, “Ukrayna, Kırım’ın iadesi ve restorasyonunu talep etmek için her türlü gerekçeye haizdir” derken, “Sadece ülkeler arasındaki harp ve sulh, bu teşkilat içinde çözülemez” ifadelerini kullandı.

Fransa Avrupa İşlerinden Görevli Bakanı Amelie de Montchalin, Avrupa Konseyi Genel sekreteri Thorbjörn Jaglund ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, Rusya’nın geri dönüşüne ilişkin anlaşmayı açıkladıkları basın toplantısında. Fotoğraf: yle.fi

Avrupa Konseyi, Avrupa’nın önde gelen en mühim ‘insan hakları gözlemcisi’ olarak kabul ediliyor.

Türkiye bekleyedursun: AB Ukrayna’ya da vizeyi kaldırdıCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here