S-400 rüyasına devam: “Farklı ülkelerle geliştirdiğimiz ilişkiler birbirine alternatifi değil”

0


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Türkiye’nin değişik ülke ve bölgelerle geliştirdiği ilişkiler, birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır.” dedi.

Ankara’da düzenlenen NATO Konseyi ve NATO Akdeniz Diyaloğu Ortakları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı bölümler:

“Türkiye’nin egemenlik haklarına giren S-400’ler benzer biçimde bazı güncel meseleler üstünden bu şekilde bir münakaşanın alevlendirilmeye çalışılmasını kesinlikle tasvip etmiyoruz. NATO ittifakı çerçevesinde ulusal güvenliğimizi tahkim gayesiyle attığımız adımları gene kendi mecrasında değerlendirmek gerekir.”

ABD ve NATO, Türkiye’nin S-400 alımına niçin karşı çıkıyor?

ABD, Türkiye’nin S-400 sistemlerine birçok nedenden dolayı karşı çıkıyor:

  • NATO’nun en stratejik üyelerinden birisi olan Türkiye’nin ittifakın en mühim hasmı konumundaki Rusya ile geliştirdiği bu birlikteliğin ortak güvenlik mimarisini zafiyete uğratacak olması kaygısı.
  • ABD müdafa sanayiinin en mühim müşterilerinden olan Türkiye’nin başka üreticilere kaptırılması riski.
  • Türkiye’nin S-400 tedariğinin, ABD Kongresi’nin 2017 Ağustos ayında çıkardığı ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yöntemiyle Savaşım Etme Yasası (CAATSA) kapsamına girmesinden dolayı yaptırımlara muhatap olacak olması ve dolayısıyla Türk-Amerikan ilişkilerine yeni bir darbe vurulacak olması.
  • Türkiye’nin de üretim programında yer almış olduğu ve konuşlandıracağı 5. dönem cenk uçağı F-35’lerin duyarlı ve üstün özelliklerinin ek olarak her türlü faaliyetlerinin S-400 radar sistemi tarafınca ele geçirilebilecek olması kaygısı. Dolayısıyla Türkiye’nin F-35 projesinin haricinde bırakılması ve parasını verdiği uçakların teslim edilmeme olasılığının artmış olması.

NATO açısından ise öne çıkan iki unsur bulunuyor. Birincisi, Türkiye’nin S-400 hava müdafa sistemlerinin hiçbir şekilde NATO’nun mevcut müdafa ve radar sistemlerine entegre edilemeyecek olması.

İkincisi ve daha önemlisi NATO-Rusya ilişkileri. Türkiye’nin son dönemde Rusya ile geliştirdiği yakın ortaklaşa iş, Suriye iç savaşının sonlandırılması sürecinde Astana Süreci’ni geliştirmesi ve hem de başta ABD olmak suretiyle geleneksel Batılı müttefikleriyle Suriye ve öteki mevzularda giderek daha gerilmiş bir ilişki içinde olması NATO tarafınca oldukca yakından izleniyor.

Kuruluşunun 70. senesini kutlayan NATO’nun halen en büyük hasmının Rusya olması, caydırıcılık açısından hem Doğu Avrupa hem de Karadeniz bölgesinde yeni askeri yapılanmalar sürecinde olması Türkiye’nin S-400 müdafa sistemlerini alma kararını daha da karmaşık hale getiriyor.

NATO yetkilileri, bu sürecin ittifak içinde bir çatlak yaratmasından ve ortak müdafa yapısına zarar gelmesinden kaygı duyduklarını saklamıyorlar.

Türkiye’nin,

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here