21.5 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 24, 2021
spot_img

Sabah Analizi:  Yabancı yatırımcı yeniden Borsa İstanbul’a dönecek
[ad_1]

 

Reel anlamda normalleşme, finansal anlamda getiri arayışı!

 

Küresel mali piyasaların temkinli iyimser modu korunuyor. Yatırımcılar ruh hali, virüsün reel sektör üzerinde yarattığı tahribattan ziyade, gerek maliye, gerekse de para politikasının görülmemiş derecede desteleyici duruşu ile dün yerine yarına bakma üzerine kuruluyor.

Bu bağlamda, getiri arayışı Avrupa seansında dün de korunurken, Türk mali piyasaları birkaç gündür negatif ayrışmasına son vererek iyimserliğe eşlik etti: 5 yıllık CDS primi 450 baz puan seviyesine gerilerken, USD/TRY kuru 6,74-6,76 bandında gün boyu salındı. BİST100 endeksi ise günü %0,5’e yakın kazançla tamamladı.

 

 

Türk CDS’lerin hücum

Düşük faiz ortamı ve dolar bazında oldukça ucuz olan Türk hisse senetlerine, yerli yatırımcılardan gelen talep, endeksi dün önemsediğimiz 109bin seviyesinin üzerine itti.

Her ne kadar, TCMB’nin her hafta açıkladığı menkul kıymet raporu yabancı yatırımcıların hisse senedi ve tahvil piyasasından uzak durduklarını gösterse de, küresel düşük faiz ortamı ve getiri arayışı. bir noktada, yabancı yatırımcıya da yeniden Borsa İstanbul’un ev sahipliğine getirecektir.

Dolar bazında bakılırsa, borsanın tepesinin 51bin dolar olduğu ve şu anda yükselmiş hali ile birlikte 16bin seviyelerinde olduğunu göz ardı edemeyiz. Bu bağlamda, koronavirüs sonrası döneme ait, hikayesi olan, temettü getirisi yüksek şirketlere portföylerde yer verilmesi gerektiği yönündeki görüşümüzü koruyoruz.

 

Küresel piyasalarda risk iştahı sürüyor

 

Dün gözler günün ikinci yarısında Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına çevrildi. Ekonomiye desteğini tahvil alım programının büyüklüğünü 600 milyar Euro artırarak veren ECB, vadeyi de uzattı. ECB’nin tahminleri aşan hamlesi, küresel piyasalarda alımları destekledi.

ECB’nin yarattığı risk iştahı ile dolar endeksi sert bir şekilde gerilerken (dolar değer kaybedeken) Euro değerlendi. EUR/USD paritesi 1,1360 seviyesine kadar yürüyerek 11 Mart’tan beri en yüksek seviyeye yükseldi. Teknik manada, 1,1375 seviyesi önem arz ediyor. Aşılması durumunda 1,17 seviyeleri radar menziline girecektir.

Dün, petrol fiyatları Irak engeline takılarak bir milktar gerileme kaydetmişti. Bu sabah, Suudi Arabistan ile Rusya’nın petrol kesintilerinin uzatılması ile ilgili anlaşmaya varırken kurallara uymayan Irak’ı da ikna ettiğini okuyoruz. Haberin etkisi ile Brent petrolün varil fiyatı yeniden 40 dolara yükseldi.

ABD borsaları dün akşam sınırlı kar satışlarına sahne olurken, bu sabah Asya açılısında ve ABD borsalarının vadeli işlemlerinde havanın yeniden ılımlıya döndüğünü görüyoruz.

Her ayın ilk Cuması olduğu üzere bugün ABD’de açıklanacak resmi istihdam verisi yakından takip edilecektir. Reuters anketine göre tarım dışı istihdamın 8 milyon kişi azalması, işsizlik oranının %19,8’e yükselmesi bekleniyor.

Türk mali piyasalarının yurtdışı iyimserliğe istinaden bugünkü işlemlerde temkinli ama iyimser bir seyir izlemeye devam edeceğini düşünüyoruz. Borsa cephesinde yükselişin, USD/TRY kurunda ise, büyük resimde, geri çekilmenin kademeli de olsa devam etmesini öngörüyoruz.

 

EUR/USD paritesi iki seneyi aşkın bir süredir geriliyor. Teknik bir bakış açısı ile, düşüş trend çizgisinin tepesi dün akşam ECB toplantısı ardından test edildi. Eğer 1,1375 üzerinde gecelik bir kapanış görürsek, düşüş trendinin sona erdiğini ve 1,17 hareketinin başladığına inanmaya başlayacağız.

 

Haftalık grafiklerde, EUR’nun, 1,1375 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda, daha da yukarda 1,17 seviyesini test etmek isteyeceğini öngörüyoruz.

Dolar endeksinde gerileme devam ediyor. Eğer EUR 1,1375 seviyesini aşarsa, %100 geri çekilme 94.650 seviyesine kadar devam edecektir.

 

 

Kıbırs İktisat Bankası, Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)

Grup Müdürü • Group Manager

Hazine Bölümü • Treasury Department

 

 

Yabancı kaçmaya devam ediyor…

 

Vatandaş dövize doyamadı!

 

Dünya Bankası’ndan Hüzünlü Uyarı: Yaralar Kalıcı Olacak!

 

Euro-tahvillere talep yağdı 

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,087TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler