Sabah Bülteni / ABD ile Çin Heyetleri Görüştü

0


Bu sabah, Japonya’nın ulusal tüketici fiyat endeksi Ağustos’ta yıllık bazda %0.3 yükselerek %0.6 olan beklentinin ve %0.5 olan bir önceki verinin atlında gerçekleşti. Çin Halk Bankası faiz oranında %0.05 indirime giderek %4.25’ten %4.20 seviyesine indirdi. Hindistan yerel işlemlere yönelik vergi indirimleri yaptığını açıkladı. Dün ise uzun bir aradan sonra ABD ve Çin heyeti “ticaret anlaşması” için tekrardan masaya oturdu. Böylece daha geniş bir toplantının Ekim’de gerçekleşme ihtimali yükseldi. Fakat, Beyaz Saray Danışmanı Pillsbury’nin ticaret konusunda yakında anlaşmaya varılmazsa ABD’nin, Çin’den aldığı ürünlerde uyguladığı vergi oranlarında %50 hatta %100 artışa gidebileceğini belirtmesi karışık sinyallere neden oldu. Asya endeksleri (Singapur dışında), haber akışı doğrultusunda, alıcılı bir gün geçirdiler. Japonya, Çin ve Singapur’un 10 senelik gösterge faizleri geriledi. Ticaret görüşmelerinden ortaya çıkan karışık sinyaller tahvil alımlarını desteklemiş olabilir. Dolar 7.0859 Yuan ve 107.87 Yen’e geriledi. 

AB’nin makro verilerinde, özellikle Almanya olmak üzere, bozulma gözlemleniyor. Bu duruma ticaret savaşının etkisinin oldukça büyük olma ihtimali yüksek. İmalat PMI 47 ve kapasite kullanma oranı %81.9’a gerilemiş durumda. Sanayi üretimi ise Temmuz’da geçen seneye göre %2 daraldı. “Brexit” bölge ekonomisinin belirsizliklerini yükseltmeye devam ediyor. Çözüm olarak ise Draghi maliye politikasında kamu harcamalarını genişleterek hem reel hem de finansal piyasaları destekleyici adım atabilir. Bu sabah ise AB komisyonu Başkan’ı Juncker’ın bir anlaşmanın mümkün olduğunu açıklaması Avrupa piyasalarına rahat bir nefes aldırdı. 

Avrupa borsaları FED faiz indirimin ardından günü yükselişle kapadı ve STOXX 600 %0.61 genişleyerek 391.80 puandan işlem gördü. 10 senelik Almanya getirisi %0.20 yükselerek -%0.504’ten fiyatlanıyor. “Brexit” belirsizliğinden ötürü İngiltere Merkez Bankası faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Böylece İngiltere 10 senelik tahvil faizi Avrupa tahvil faizleri arasında genişleyen tek gösterge oldu.  Avrupa vadeli endeksleri, İngiltere dışında, yukarı yönlü açıldılar. EURUSD paritesi 1.1067 seviyesine yükseldi. 

Trump’ın dengesizliği o kadar çok göze çarptı ki Newsweek yazarının köşe yazısı konusu oldu. Trump’ın, İran’a müdahale konusunda “Orta Doğu’da neler olacağını göreceğiz. Tek bir telefon ile bir ülkeye girebiliriz” mesajı da bu dengesizliği desteklerken küresel piyasalar için riskleri arttırdı. Mike Pompeo ise Orta Doğu’daki durumu “savaş” sebebi olarak gördüğünü ve petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan Sonra İran’a karşı Basra Körfezi’ndeki bölge ülkeler koalisyon kuracaklarını açıkladı. FED’in para politikası kararını bir kez daha başarısız gördüğünü açıklayan Trump, FED’in hatalarına rağmen yapılan faiz indirimini iyi olarak belirtti. 

ABD’de endeksler dünü karışık seyirler kapadılar. Açıklanan ABD verileri ise beklenti üzeri gerçekleştiler. ABD endeks vadelileri güne alıcılı seyirler başladıkları görülüyor. ABD Dolar endeksi 98.16 seviyesinde güçlü duruşuna devam ediyor. 2 senelik ABD faizi %1.735 ve 10 senelik ABD getirisi %1.761 seviyesine gerilediler. 5 senelikler ise 1.645’ten fiyatlanıyor. Getiri eğrisi yatay olmaya yönelik trendini korumaya devam ediyor. 

Artan küresel belirsizlikler ve merkez bankalarının uyguladığı gevşek para politikaları altının yönünü tekrardan yukarıya doğru çevirmesine neden olmuş olabilir. Ons altın 1505.81 dolara genişlemiş durumda. Brent 64.91$ ve WTI ham petrolü 58.77$’dan fiyatlanıyorlar. 

Asya’daki pozitif seyir ve ABD ile Avrupa vadelilerinin alıcılı işlem görmesi BIST 100’ün alıcılı açılmasını destekledi. Dünü %1.56 gerileyerek 100338.77 TL’den kapatan endeks bugüne %0.30 yukarıdan başladı. Endeks fiyatının üstel hareketli ortalamalarının altına gerilemesi ve tüketici güveninin 55.8 açıklanarak 58.3 olan bir önceki verinin altına düşmesi endeksin satış baskısı altında kalma ihtimalini güçlendiriyor. Dolar 5.71 TL’den ve Euro 6.31 TL’den fiyatlanıyorlar. 10 senelik gösterge faiz 14.60’tan ve 2 senelik getiri 14.85’ten işlem görüyorlar. 

 

Can Ilker 

Ekonomist 

Makro Araştırmacı / StratejistCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here