20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 19, 2021
spot_img

SABAH Bülteni: Asya’da iyimser başlangıç Covid riskiyle yüzleşecek
[ad_1]

Herkese günaydınlar ve iyi haftalar;

 

Covid-19 artık ekonomik gündeme girdi

Cuma günü dünyada virüs kaynaklı vaka sayılarında 400 bin artış gerçekleşti. Pandeminin en hızlı yayıldığı bölge Avrupa olurken ABD’de vaka artışında yeni rekorlar kayıtlara geçti. Avrupa’da sokağa çıkma yasağı uygulayan ülkeler listesine Belçika eklenirken Almanya öngördüğü politikaları uygulamadı. Almanya Federal hükümeti ve bölge hükümetlerinin anlaşamaması üzerine Merkel Covid-19’a karşı halkı uyarmakla yetindi. Bu problem sadece Almanya’nın değil bütün Avrupa hatta Dünya’nın bir sorunu olarak görülmelidir.

 

Salgın piyasaları da vurabilir

Kış ayları yaklaştıkça ve vaka sayıları yükseldikçe hükümetler halkı korumakla ekonomiyi durdurmamak arasında seçim yapmak zorunda kalabilirler. Şu ana kadar Fransa, İspanya, Belçika ve İrlanda sokağa çıkma yasağı uygulayan ülkeler olarak biliniyor. Bu durumda finansal piyasalarla reel piyasaları aynı seviyeye gelebilir. Bu da finansal piyasalar üzerinde baskı artacağı anlamına geliyor demek yanlış olmaz.

Türkiye’de ölüm ve vakaların tekrar yükselmeye başlaması ve Bakan Koca’nın bunu teyit etmesi ekonomiye tekrardan baskı oluşturabilir. DSÖ ise tedbirlerin gevşetilmesi durumunda ölüm oranlarının 5 kat artabileceği konusunda Dünya’yı tekrardan uyardı.

 

Pfizer aşısı ne zaman?

 

Vaka sayılarının artması ve ülkelerin zor duruma düşmesi üzerine “aşı” çalışmalarından gelen olumsuz haberler piyasalar için rüzgârı tersten estirebilir. En son gerçekleşen gelişmelere göre Pfizer aşının ABD seçimlerine yetişmeyeceğini belirtti. Bu durumda pandemi kaynaklı haber akışının ABD seçim kaynaklı haberlerin önüne geçtiğini görebiliriz. Hem ABD’den teşvik paketine yönelik anlaşmazlığın devam etmesi ve küresel vaka sayılarında gerçekleşen rekor artışlar hem de AB’de enflasyonun eksi seviyelerde seyir etmesi küresel teşvik beklentilerini güçlendirebilir.

 

En son açıklanan verilere göre Avrupa’da yıllık enflasyon %-0,3 oldu. Bu rakam geçen ay %-0,2 olarak kayıtlara geçerken geçen sene aynı ay da %0,8 artış olarak gerçekleşmişti. Yıllık enflasyonun ekside seyir etmesi yatırımcıların AMB’den daha fazla mali teşvik beklentisini kuvvetlendirmiş olabilir.

 

Gün Çin GSYİH verisiyle iyimser başladı

 

Kötü gelişmelere karşın beklentilerin risk iştahını tetiklediği bir güne başlıyoruz. Her şeye rağmen yaptığı ekonomi politikasıyla ve virüsle savaşmayla “Çin” tekrardan göz önüne geliyor. Pandemi boyunca hem ekonomisini hem de ihracat ve ithalatını genişletirken virüs kaynaklı vaka sayılarını sıfıra indirmeyi başaran tek ülke olması oldukça düşündürücü olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Bu sabah Asya’da açıklana makro ekonomik verilere göre üçüncü çeyrekte Çin yıllık %4,9 (beklenti %5,2, bir önceki %3,2) ve çeyreklik %2,7 (beklenti %3,2, bir önceki veri %11,5) büyüdü.

Çin sanayi üretimi %6,9 ve perakende satışlar %3,3 genişleyerek beklentinin üzerinde gerçekleşti. İşsizlik oranı ise %5,6’dan %5,4’e düştü. Japonya’da ise ithalat %17,2 azalırken ihracat %4,9 düşüş kaydetti ve dış hesap 675 milyar Yen fazla verdi. Japonya verileri iyi gelmesine rağmen hepsi beklenti altında gerçekleşti.

ABD ve AB tarafından beklenen teşviklerin gerçekleşmemesine rağmen beklenti üzeri gelen Çin verileri Asya endekslerine destek oldu. Japon Yen’i 105,37 Yen seviyesinde güçlü seyrini korumaya devam ederken 10 senelik samuray getirileri, artan küresel vakalardan dolayı, %15 gerileyerek %0,017 seviyesine düşmüş durumda.

 

Avrupa vadelileri

Avrupa’da rekor kıran vak sayılarına rağmen Avrupa vadelileri güne, Asya’ya paralel olarak, tepki alımlarıyla başladı. 10 senelik Almanya getirileri Cuma günü %-0,626’ya kadar gerilemişti. Hem eksi enflasyon hem de teşvik beklentisi Avrupa’daki negatif getirilere karşı olan talebi daha da tetikleyebilir. EurUsd paritesi 1,1715’ten işlem görüyor. BREXIT konusun belirsizliğini koruması Avrupa ekonomisi üzerinde baskıyı tetikleyebilir.

 

 

Türkiye:  Vaka sayıları yükselirken, TCMB bekleniyor

 

Türkiye’de vaka sayıları yükselirken ölüm rakamları 70’lerdeki yüksek seyrine devam ediyor. Bu da Avrupa’ya paralel olarak Türkiye’nin de “tecrit” önlemlerinde sıkılaştırmaya gitme ihtimalini güçlendirebilir. Son açıklanan verilerde kısa vadeli borç stoku geçen seneye göre %7,8 yükselerek 132,8 milyar dolar oldu. Merkez’in en son yayınladığı beklenti anketinde Dolar/TL’nin yıl sonu beklentisi 7,60 TL’den 7,90 TL’ye yükseldi. 12 aylık kur beklentisi ise 8.31 TL’ye revize olurken sene sonu enflasyon %11,76’ya çıkarıldı.

22 Ekim Perşembe günü yapılacak olan PPK toplantısı piyasalar için kilit rol durumunda. Her ne kadar Merkez’den, ortalama olarak 200 baz puan, faiz artırımı beklense de beklenti anketindeki yukarı yönlü revizyonlar bu durumun ihtimalini zayıflatıyor.

 

Wall Street nasıl başlayacak?

 

ABD’de “ekonomiye destek paketi” üzerinde çalışmalar devam ediyor. En son yapılan açıklamalara göre somut bir ilerleme henüz kaydedilemedi. Fakat, üst düzey yetkililerin konu üzerinde çalışmaya devam edeceklerini belirtmesi riskli varlıklara destek oluyor olabilir. ABD endeks vadelileri güne pozitif başlarken VIX’in vadeli kontratı geriliyor. ABD Dolar endeksinin vadelisi ise 93,718$ ile 94$’ın hemen altında işlem görüyor. ABD üzerindeki belirsizlikler devam ettiğinden dolayı gösterge endeks yatay seyrini koruyabilir. Hem seçimler hem de Trump’ın seçim sonrası davranışları olsun aksi bir tutumun endeksi baskılama ihtimali oldukça yüksek.

 

Türkiye:  Siyaset ve döviz

 

Türkiye’nin S-400 füzelerini denediği haberi hem NATO’nun hem de Pentagon’un dikkatini çekti. Deneyip denemediği bilinmemekle beraber her 2 ülke de TR’yi yaptırım uygulamakta tehdit etmeye devam ediyor. Özellikle ABD’nin Sn. Erdoğan’ı “demokratik olmamak” ve “TR’yi NATO’dan uzaklaştırmakla” eleştirmesi dövizin yukarı yönlü trendini destekleyebilir. Bunun üzerine Maas’ın Türkiye ziyaretine Doğu Akdeniz’den yaşanan gelişmelerden dolayı iptal etmesi finansal piyasalardaki baskıyı güçlendirebilir.

Şahsen her iki konuda da TR’nin haklı olduğunu düşünenler arasındayım. Ermenistan ve Azerbaycan arasında yapılan ateşkes üzerine Ermenistan’ın durumu ihlal ederek sivilleri vurması tansiyonu daha da yükselterek dövizi tetikleyebilir.

 

Can Ilker, Ekonomist

Makro Araştırmacı / Stratejist

#sabahbulteni

–       “Fiat iustitia nec pereat mundus” – “Dünya yıkılsa bile adalet yerini bulmalıdır” – “Let justice be done, though the World perish” – Ferdinand 1, Holy Roman Emperor

–       “Bolluk, kolay borç vermeyi getirir, bu da akılsıza krediler verilmesine neden olur; akılsızca dağıtılan krediler büyük zararlara yol açar; zararlar kredilerin durdurulmasına neden olur; kredilerin durdurulması bolluk dönemini sona erdirir ve bu döngü böylece devam eder.” – Dalgaları Yönetmek Howard Marks

–       “Likidite açısında müzik durduğunda, işler karışacak. Fakat müzik devam ettiği sürece kalkıp dans etmelisiniz. Biz hala dans etmekteyiz.” – Citigroup CEO’su Charles Prince

–       “Başkaları işlerini yürütürken ne kadar ihtiyatsızsa, biz kendi işimizi o kadar ihtiyatlı yapmalıyız.” Warren Buffet

–       “Güven ruh gibidir. Terk edildiği bedene asla dönmez.” – W. Shakespeare

–       “Dolar bizim paramız, ama sizin probleminiz” – ABD Eski Hazine Bakanı John Connally

–       “The needs of Main Street should come before those of Wall Street.”

–       “It is impossible to have lived without failing at something, unless you live so cautiously that you might as well have not lived at all — in which case you fail by default.” — J. K. Rowling

–       Zamanın ilerisinde olmak yanlış olmaktan farksızdır.

–       “İçimizdeki gereksiz öfke olmadık düşmanlar yaratmamıza yol açar.” – Çin Atasözü

 

ParaAnaliz Online Seminerler eğitmen kadrosu ve içerik bilgileri linkte

 

Haftanın makro-ekonomi gündemi: Başrol Merkez Bankası’nın

 

Piyasaların yönünü siyaset belirleyecek | Atilla Yeşilada

 

Hasan Kösebalaban: İkinci dalgaya hazır mıyız?[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler