-0.1 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

SABAH Bülteni: Çok hızlı ve sert fiyatlamalar yaşanıyor!

Viyana’da saldırıyı aralarında Türkiye ve Almanya’nın da olduğu çok sayıda ülke kınadı. Merkel, Avusturya ile dayanışma açıklamasında “İslamcı terör ortak düşmanımız” dedi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da dört kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırı uluslararası düzeyde tepkiyle karşılandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Viyana’daki saldırı kınanarak “Onyıllardır terörün her türlüsüyle mücadele eden Türkiye bu zor zamanda Avusturya halkı ile dayanışma içindedir” ifadesi kullanıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Viyana’da terör karanlık yüzünü bir kez daha gösterdi. Terörizm tüm insanlığın ortak düşmanıdır” dedi. “Bu belaya karşı samimi bir uluslararası işbirliği gerekir” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, Avusturya halkının yanında olduklarını dile getirdi.

Türk Dışişleri Bakanlığı ayrıca Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’le telefonda görüştüğünü ve taziyelerini ilettiğini de duyurdu.

Merkel: İslamcı terör ortak düşmanımız

Almanya Başbakanı Angela Merkel de yaptığı yazılı açıklamada Avusturya ile dayanışma mesajı verdi. Kurbanların yakınlarına taziyelerini, yaralılara geçmiş olsun dileklerini ileten Merkel, “İslamcı terör bizim ortak düşmanımız. Bu katillere ve azmettiricilere karşı mücadele bizim ortak mücadelemiz” ifadesini kullandı.

İngiltere Başkanı Boris Johnson da saldırıdan derin üzüntü duyduğunu belirterek “Düşüncelerimiz Avusturya’da yaşamını yitirenler insanlarla birlikte, sizinle birlikte teröre karşı duruyoruz” ifadesini kullandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin de saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Rivlin Twitter paylaşımda “Viyana’da dün akşam düzenlenen aşağılık saldırıyı endişe ile takip ederken, düşüncelerimiz ve dualarımız Avusturyalılarla birlikte” ifadesini kullandı.

“Biz terör ve nefretten güçlüyüz”

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Viyana’daki vahşi saldırıdan dolayı üzüntü” duyduğunu belirterek Avusturya halkına ve kurbanların ailelerine taziyelerini iletti. Von der Leyen “Avrupa tam dayanışma ile Avusturya’nın yanındadır. Biz nefret ve terörden daha güçlüyüz” ifadesini kullandı.
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,302BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler