Ana SayfaHaberlerEkonomiSABAH Bülteni: Dünya gündemi...

SABAH Bülteni: Dünya gündemi Covid 2ci Dalga, piyasalar ne yapacak?

İkinci dalga vakalarının artması küresel sosyal ve ekonomik yapıyı tekrardan tehdit etmeye başlamış durumda

 

 

İkinci dalga vakalarının artması küresel sosyal ve ekonomik yapıyı tekrardan tehdit etmeye başlamış durumda. Bunun üzerine yapılan IMF ve Dünya Bankası toplantısından sosyal ve ekonomik sistemi korumak için acil varlık alım programlarının artırılması talebi gündem geldi.

Kasım’da Biden’ın ve 2021’de aşının geleceği, önümüzdeki dönemi ülkeler arasındaki asimetrik toparlanmanın şekillendireceği, sıradaki büyüme modelinin belirsiz olduğu, ülkeler arası eşitsizliğin artacağı, Biden seçilse de Çin ile ticaret gerginliğinin bitmeyeceği, acil varlık alım mekanizmalarının kalıcı hale gelmesi gerektiği ve gelişen piyasa tahvillerinin pandemi ortamında daha cazip olduğu şeklinde 10 önemli başlık öne çıktı. Yaşlanan nüfus ve doğum oranlarının azalması IMF raporunda yer alan küresel sorunlar arasında yer alıyor.  Nüfus yaşlandıkça, uygulanan mali teşviklerin işe yaramadığı ve şehirler arası kurulan ağların sürdürebilirliği risk altına girdiği de belirtiliyor.

 

 

Çözüm robotlar mı?

 

Şimdilik en iyi çözümün “robotlarda” olduğu vurgulanırken robotların daha hızlı ilerlemesi/geliştirilmesi gerekiyor. Genç nüfus göçü ise elimizdeki en mantıklı çözüm. Fakat, günümüzde yapılan popülist ve milliyetçi politikalar genç nüfusun göçünü de zorlaştırıyor. Bu da gelecekti küresel ekonomik modeli ve büyüme standartları üzerinde risk oluşturabilir.

 

Avrupa salgından kırılıyor

 

Son açıklanan verilere göre küresel vaka sayıları 41 milyona yaklaştı. Böylece çoğu ülke yoksullukla beraber açlığında artacağından dolayı gıda stoklamaya başlamış durumdalar. Günlük vaka sayısı İtalya’da 15 bin 200 ve İspanya’da 16 bin 973 (vaka sayısında ilk 1 milyona ulaşan Avrupa ülkesi). Çekya’da “karantina” giren ülkeler listesine eklenirken ABD’de toplam vaka sayısı 8 milyon 523 bin 602’ye yükseldi. Toplamda 226 bin 263 kişi hayatını kaybetmiş durumda. Yunanistan’da vakaların genç nüfusu yayılması endişe verici bir durum. Türkiye’de, son bir günde, 2013 yeni vaka 1504 ağır hasta tespit edilirken 68 kişi hayatını kaybetti. Reuters verilerin gerçekleri yansıtmadığını ve gerçek vaka sayısı hasta sayısının 5 katı olduğunu belirtti.

Yakın zamanda TR’nin tekrardan “tecrit” kısıtlamalarına geri döneceğini vurgularken içişleri bu durumu yalanlaması halk arasında tekrardan bir belirsizliğe yol açabilir.

 

Aşı çalışmalarında  son gelişmeler

Oxford aşı çalışmalarında Brezilya uyrukluğu bir deneğin ölmesi aşıya yönelik gelişen olumsuz haberler arasında yer alıyor. Artan vakalarla beraber ülkelerin borçluluk oranlarının da yükseldiği IMF raporunda vurgulanan noktalar arasında yer alıyor. Son tahminlere göre Avrupa ekonomisinin bu sene %7 küçülmesi beklenirken sorunlu kredilerin artması ve mali teşvikin gecikmesi durumu daha da aaşağıya çekebilir. Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ise borçluluk artışıyla beraber finansal risklerin de yükseldiğine dikkat çekti.

 

Petrol  fiyatları düşebilir

 

İkinci dalga endişelerinin petrol fiyatlarında istikrarsız yaratması göze çarpıyor. Her ne kadar OPEC ve OPEC+ petrol fiyatlarını 2020 sonuna kadar 40$ ve üzerinde tutmaya çalışacaklarını belirtse durum giderek zorlaşıyor. Yaşanan fiyat istikrarsızlığı ve artan vakaların fiyatları baskılamaya devam etmesi petrol şirketlerini birleşmeye zorlayabilir. Sabah itibariyle ham petrol fiyatı %0,47 azalarak 39,84$’dan fiyatlanıyorken Brent %0,38 genişleyerek 41,57$’dan alıcı buluyor. ABD Petrol fonu (USO) %3,30 azalarak 28,09$’dan kapanırken 12 aylık petrol fiyat fonu (USL) %3,00 değer kaybederek 14,85$’dan işlem gördü (piyasa öncesinde tepki alımlarının gelmesiyle %0,47 primlenerek 14,92$’a yükselmiş durumda).

 

 

2ci Destek Paketi’nde hala uzlaşma yok

 

Mnuchin ve Pelosi’nin ekonomiye destek paketi konusunda anlaşamaması ve Cumhuriyetçilerin durumun yakınına bile yaklaşmaması küresel piyasalarda belirsizlikleri tekrardan yükselterek satışları öne çıkardı. Rusya ve İran’ın seçime müdahale etmeye çalışması haberi de küresel finansal varlıklar üzerindeki satışları desteklemiş olabilir. Bunun üzerine ABD’nin, Brezilya’ya 5G ağını geliştirmek için Huaweii ile anlaşmaması durumunda 1 milyar $’lık ticaret anlaşması yapması da ABD – Çin gerginliğini yükseltebilir. Paket belirsizliği üzerine altının ons fiyatı 1,915.54$’dan ve gümüş 24,93$’dan işlem görüyorlar. Her şeye rağmen dolaşımdaki para yerine fonlanan miktarın rekor seviyelere gelmesi bütün küresel risklerin “tam olarak” fiyatlanmasına engel oluyor demek yanlış olmayacaktır.

 

 

Güvenli limanlara kaçış var

 

ABD endekslerinin baskı altında kapanmasına rağmen iShares Asya 50 ve iShares Japonya dışında bütün Asya fonları ortalama %0,33 primli kapandılar. Artan belirsizliklerle riskten kaçışın yükseldiği bugün de Asya endeksleri, Singapur ve Tayvan, dışında satış baskısı altında işlem görüyorlar. Güvenli limanlara yönelik artan taleple 10 senelik samuray tahvil getirileri %14,52 gerileyerek %0,026’ya düştü. 10 senelik HK getirileri %9,03 düşerek %0,0534’ten işlem görüyorlar. HK tahvilleri Asya’da Japonya’dan sonra en fazla talep gören tahviller olarak dikkat çekiyor. Dolar/Yen 104,66 ve Dolar/Yuan 6,66 seviyelerine geri çekilerek güçlü seyirlerine devam ediyorlar. ABD’de artan belirsizlikler ve küresel vaka sayılarının yükselmeye devam etmesi Yen’in ve Yuan’ın seyrini destekleyebilir.

 

AB’nin Birleşik Krallık ile dansı devam ediyor. Görüşmelerin tıkanması üzerine Johnson “anlaşmasız ayrılmak için hazır olun” çağrısı yaparken AB’den “kendine gel” şeklinde uyarı geldi. Avrupa endeksleri dünü satıcılı kapattı. Bugün de vadeli fiyatları satış baskısı altındaki seyirlerine devam ediyorlar. 10 senelik Fransa ve Almaya getirilerinde hafif yükseliş yaşanmış durumda. EURUSD paritesi de Euro Bölgesi’ndeki deflasyon ve gelmeyen mali paket baskısıyla 1,1853$’a kadar yükselmiş durumda. Avrupa endeksleri güne satıcılı başlangıç yapabilir.

 

 

Bugün ne olacak?

Güne pozitif başlayan ABD ($) varlıkları için görünüm giderek zorlaşıyor. Paketin geçmemesi ve İran’la Rusya’nın seçimlere karışmaya çalışması haberi endekslerin yönünü aşağıya çevirdi. Gösterge endeks S&P 500 %0,22 azalırken 3,453.56$’dan kapandı. Bu sabah vadeli endeksler ortalama %0,40 azalarak satıcılı seyirlerine devam ediyorlar. ABD Dolar endeksinin vadeli fiyatı 92,70$’da gerilemiş durumda. VIX’in spotı 28,65$’dan kapanırken vadelisi 29,43$’dan alıcı buluyor. Daha önce de dediğim gibi seçim yaklaştıkça oynaklıklarda yükseliş yaşanabilir. ABD tahvillerinde yakın vadelilerden çıkışlar yaşanırken 10 ve 20 seneliklere olan talep yükselmiş durumda. ABD’de gerçekleşme ihtimali olan “mavi dalga” senaryosuna göre FED’in faizleri beklenenden daha erken artırması da, verilen aşırı kredilerden dolayı, küresel finansal sistemi zora sokabilir. S&P 500’e teknik olarak bakarsak endeksin 5 ve 10 günlük üstel ve basit hareketli ortalamalarının altında hareket ettiği görülüyor. Aşağı yönlü ivmenin devam etmesi kısa vade de endeksin yönünü tamamen Güney’e çevirebilir. Ortalamalar arasında sıkılaşma da bu durumu destekleyebilir. Teknik indikatörler arasında STOCH “aşırı satım” sinyali veriyorken ADX’in “sat”, Williams%R’ın, CCI’ın ve RSI’ın “normal” sinyallerini vermesi, haber akışıyla beraber, satışları destekleyebilir. 3,451.90$ pivot 3,468.15$ direnç ve 3,426.87$ destek seviyeleri olarak görünüyor.

 

ABD’nin eksi de kapanmasına rağmen iShares TUR fonu 123.36K’lık işlem hacmiyle %1,32 yükselerek 20,79$’dan alıcı buldu ve küresel piyasalardan pozitif ayrıştı. BIST 100 ise dünü 4,15 milyarlık işlem hacmiyle %0,09 yükselerek 1,211.51 TL’den fiyatlandı. Bankacılık en fazla primlenen sektör oldu. PPK’dan 200 bps faiz beklentisi hem dövizin gerilemesinin hem de endeksin değerlenmesinin ana nedeni olarak görülüyor. Bugün OruçReis için tekrardan NAVTEX ilan edilmesi üzerine Dolar/TL 7,82 ve Euro/TL 9,27’ye yükselmiş durumda. Reuters ve Bloomberg haberlerinde Biden’ın, Erdoğan ve TL’yi zora sokacağı belirtilmesi üzerine TL varlıklar üzerindeki baskı gelecekte artabilir. Verilen kredilerin yapılandırılması üzerine bankalara gelen “ödeyemiyoruz” haberleri de bankacılık için riskleri tekrardan artırabilir. Teknik açıdan bakacaksak endeks her ne kadar üstel ve basit hareketli ortalamalarının üzerinde hareket etse de seviyeler birbirine yaklaşarak sıkışma ihtimalini yükseltebilirler. İndikatörlerde “aşırı alım” (STOCH, RSI, Williams%R) sinyallerinin devam etmesi ve CCI seviyesinin “al” sinyalini vermesi de yakında satışları tetikleyebilir. Endeks güne, dövizin tekrardan hareketlenmesiyle, yatay başlayabilir.

 

 

 

 

 

 

Can Ilker

Ekonomist

Makro Araştırmacı / Stratejist

#sabahbulteni

 


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

2014 yılının en iyi 57 fotoğrafı

Routers'ın seçimiyle dünyanın en iyi 2014 fotoğrafları. Fotoğrafların arasında iki tane...

2015’in en iyi 10 fotoğrafı

Amerika'nın ünlü dergisi TIME, 2015'in en iyi 10 fotoğrafını seçti. En...

Haftanın En Çok Satan 15 Kitabı!

En Çok Satan 15 Kitap; Bu hafta en çok satan kitapları okuma...

10 yaşına basan Twitter’da tarihi 10 paylaşım

21 Mart’ta 10 yaşına basan sosyal paylaşım sitesi Twitter, bugün en çok...

Tartışı-Yorum

Direnen bir cennet: Küba

Tartışı-Yorum / Kemal Göktaş Küba önce "camii" ve Kristof Kolomb tartışmaları nedeniyle Türkiye'nin gündemine girdi; sonra ABD ile diplomatik ilişkilerin başlayacağının açıklanması ile dünyanın gündemine. Küba, gidenin niyetine göre görülen ülkelerden biri. Sosyalistseniz...

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde...

Üşüyor bir coğrafyanın yüreği

'Eylül Mayıs'a dönüşecek...'Geo Milev Üşüyor bir şehrin yüreği,  geceler buzdan karanlık. Yan yana dizilmiş çadırlar kanıyor. Üşüyor yeryüzü ve şehrin sokaklarında geziyor soğuk. Bir çocuk gözlerinde acının izlerini taşıyor. Bir...