16 C
İstanbul
Salı, Mayıs 11, 2021
spot_img

SABAH Bülteni: Pazara dönen küresel piyasalar…
[ad_1]

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” – Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü belki de her zamankinden daha çok saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

 

Herkese günaydınlar;

 

Dün, enteresan olayların olduğu ve enteresan fiyatlamaların yaşandığı bir güne şahit olduk. Biden seçimi ve Pfizer’ın aşı haberi risk iştahını desteklerken iç piyasada Ağbal’ın TCMB guvernörü oluşunun ve Albayrak istifasının fiyatlamalara pozitif yansımasını izledik.

 

Yurt dışına odaklanırsak, FED bilançoyu genişletmeye ve %0’a yakın faizlerle kredi vermeye başladığından beri “hangi risk düzgün fiyatlanıyor” diye sormak gerektiğini düşünüyorum. Hatırlatmak isterim ki, ABD sosyal/ekonomik olarak kapanmışken ve işsiz ordusunun sayısı artmaya devam ederken finansal piyasalar, reel piyasalardan ayrılıp rekor üzerine rekor kırıyordu. Seçimler daha gerçeklememişken kaos senaryolarının ortaya atılıyordu ve ekonomiye destek paketi belirsizliğini koruyordu. Finansal piyasalar ise yükselişlerine biraz ara vererek devam etti. Şimdi seçimlerin bitmesine rağmen Trump’tan saçma saçma açıklamalar gelmeye devam ediyor (Örnek dün Savunma Bakanı’nın kovdu).

Avrupa tekrar kapanmış durumda ve küresel vaka sayısı 51 milyonu aşmışken ABD en fazla vaka yaşanan ülke oldu. Biden’ın Corona danışmanından gelen “Önlem almazsak ABD corona cehennemi yaşayacak” açıklaması durumun ne kadar kritik olduğuna işaret ediyor. ABD’de ekonomiye destek paketi konusunda hala bir anlaşma yok ve işsizler ordusunda azalma olsa da istihdam piyasası kendine gelemedi… Bütün bu riskler devam ederken Pfizer’ın aşı haberinde yaşanan pozitif gelişmeye fazlasıyla olumlu tepki veren piyasalar (ABD’de gün içinde %4-%5 primler yaşandı) aslında risk algısının ve risk fiyatlamalarının ne kadar bozulduğunu gösteriyor demek yanlış olamayacaktır.

 

Aynı durum yurt içi piyasalar için de geçerli. Başka bir ülkede ekonominin en üstü istifa etse ve 1 gün boyunca konuya ilişkin bir açıklama yapılmasa döviz yukarı yönlü hareketine devam edecekken Türkiye’de döviz gevşedi. Yapılanlar ve söylenenlerden sonra gevşemesini çok da garipsememek gerekiyor. Fakat, işin aslıyla hareket edersek bu durum da anormal fiyat hareketlerinin yaşandığını gösteren başkan bir neden. TCMB hala tam bağımsız değil ve gelecek isim sadece güven oluşumunda ilk adımı sağlayabilir. Güven için Merkez’in ne kadar bağımsız olup olmadığı görülmek istenecektir.

Bunun üzerine bir de Merkez’den 19 Kasım’da beklenen faiz artırımı konusuna değinmek istiyorum. Küresel faiz ortamlarının %0’a yakın olduğu yerde Merkez’den radikal bir faiz artırımı beklememek gerektiğine inanıyorum. Zaten Ağbal’ın gelişi ve “gerekirse tüm araçları kullanmaya hazırlıklıyız” mesajı aynı etkiyi yaratmış olabilir ya da yaratabilir. Yine de 150 – 200 baz puanlık göstermelik bir faiz artırımı yaşanabilir. Söylenenlere göre çarşamba günü hükümetten kabine değişikliği bekleniyor. Lütfi Elvan’ın ise Albayrak’ın yerine atandığı haberiyle Dolar/TK %3,55 primle 8,34 TL’ye ve Euro/TL %3,71 yükselişle 9,87 TL’ye yerleşti. Dövizin yükselmesi ve gelen ismin beklentiyi karşılamamasıyla endeks güne satıcılı başlayabilir.

 

Risk iştahının açılmasıyla ABD seansında iShares 50 Asya ETF’i %0,45 primlenerek 80,16$ ve iShares Japonya dışında bütün Asya %0,48 yükselerek 84,21$’dan fiyatlandılar. iShares fonlarının kendi içinde bakacak olursak IVV (S&P500) %1,26 ve IEV (Europe – STOXX 600) %2,92 yükselirken Asya ETF’lerinin aşıya sınırlı tepki verdiğini görebiliriz. Bunun nedenleri ikinci dalgadan Asya’nın daha az etkilenmesi, Avrupa’nın virüsün merkezi haline gelmesi ve güncel olarak en yüksek vaka sayısının ABD’de yaşanması olarak sıralanabilir. Sabah saatlerinde aşı haberi ve Biden etkisinin Çin ve Tayvan dışında bütün Asya endekslerinde devam ettiği görülüyor. Çin’de beklenti altında kalan aylık ve yıllık TÜFE verilerinin (aylık -%0,3 beklenti %0,2 ve yıllık %0,5 beklenti %0,8) gelen kar satışlarıyla beraber başta Çin olmak üzere ABD ve Avrupa vadelilerinde baskı oluşturuyor (ABD vadelileri ortalama %0,60 satılırken Avrupa vadelisi %1,35, DAX %0,42 ve FTSE %1,17 aşağıdan işlem görüyor). Satışların devam etmesi durumunda spot endeksler aşağı yönlü açılabilir.

 

Ekonomiye destek paketi belirsizliğini korurken aşıda yaşanan pozitif gelişme/haber değerli metallerde derin satışlara neden oldu. Gümüş %7,20 satılarak 24,07$’dan günü tamamlarken altın %4,94 güç kaybederek 1,861.86$’dan fiyatlandı. Yaşanan gerilemelerle altın/gümüş oranı %2,21 primlenerek 77,18$’a yükseldi. Ağır satışlara rağmen bugün gümüş 24,04$’a ve altın 1883,91$’a yükseldiği görülüyor. Temel nedene bakacak olursak en başta saydığım risklerde, işsizlik dışında, elde tutulur bir azalma yok. Gelişen aşı haberi en çok petrol fiyatlarına yaradı. Arz ve talebin daha stabil olacağı beklentisiyle WTI ham petrolü 39,75$ ve brent 41,98$’a kadar genişledi, Amerika petrol fonu %6,08 yükselerek 28,08$’dan işlem gördü. 12 aylık petrol fiyatı da %5,31 primlenerek 14,87$’dan talep buldu.

 

VIX endeksi her ne kadar 25,75$’a kadar gerilemiş olsa da vadelilerde yaşanan satışlara paralel olarak yönünü tekrardan yukarıya çevirebilir. VIX’in vadeli fiyatı %0,37 primle 25,67$’dan işlem görüyor.

 

Can Ilker, Ekonomist, Stratejist

#sabahbulteni

 

Atatürk’ün her gün yeniden doğumunu kutlarız

Ekonomide Lütfi Elvan dönemi

Goldman Sachs: Sabır, “V” yola çıktı

 

FÖŞ anlattı: İnsanlığı Bekleyen Uzun ve Soğuk Kış

 

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler