Ana SayfaHaberlerEkonomiSABAH Bülteni: Riskten...

SABAH Bülteni: Riskten kaçış yavaşladı, ama riskler yükseliyor

[ad_1]

Günlük vaka sayılarının Avrupa’da tekrardan rekor kırmaya başlaması, ABD’de üçüncü kez 41 eyalette zirveye çıkması ve DSÖ’nün ülkeleri ciddi önlemler almaları konusunda uyarması küresel finansal piyasalarda baskı oluşturmaya devam edebilir. Pandemi etkisinin devam ettiği bu zamanda ABD’nin teşvik paketi konusunda uzlaşmaya varamaması da baskıyı artıracak nedenler arasında yer alıyor. Anlaşma olmamasına rağmen Mnuchin’in anlaşma olana kadar müzakerelere devam edeceği açıklaması başta ABD olmak üzere küresel piyasalarda yaşanan kayıpların sınırlı kalmasına neden oldu. Fakat, Trump yönetimi dışındaki senatonun 1,8 trilyon $ değil de 500 milyon $’lık yardım paketi istemesi de finansal piyasalar açısından olumsuz olabilir.

 

Asya’da gündem

 

Açıklanan Asya verilerinde Yeni Zelanda işletme satın alma müdürleri endeksi Eylül’de 54 olarak bir önceki veri olan 50.7’nin üzerinde gerçekleşti. Güney Kore’de işsizlik %3,2’den %3,9’a yükseldi. Singapur ticaret dengesi ise 3.100 milyar Singapur Dolar’ı oldu (bir önceki 5.800 milyar SGD).

Azalan risk iştahına paralel olarak ABD seansında iShares Asya 50 ve iShares Japonya dışında bütün Asya ortalama %1,00 değer kaybederek 74,40$ ve 79,30$’dan fiyatlandılar. Haftalık bazda iShares Asya 50 ETF’i %-0,59 düşüş yaşarken sene başından bugüne %12,73 değer kazanmış oldu. Japonya dışında bütün Asya ETF’i haftalık %-1,02 aşınırken sene başından itibaren %7,89 yükseliş kaydetti.

Bu sabah Asya endeksleri Tayvan, Singapur, Hindistan ve HK dışında satıcılı işlem görüyorlar. USDJPY paritesi 105,25 Yen’de güçlü durmaya devam ederken 10 senelik samuray getirileri %2,00 gerileyerek %0,025’ten fiyatlanıyorlar. USDCNY 6,7203’e çekilmiş durumda.

 

Avrupa’da satış baskısı sürecek mi?

 

Dünkü kapanışta Avrupa gösterge endeksi STOXX 600 %2,00 aşınarak 362,91 Euro’dan işlem gördü. “BREXIT” belirsizliğinin devam etmesi artan vaka sayılarının yanında AB endeksleri üzerinde baskı oluşturabilir. AB “BREXIT” sonrası İngiltere ile ticari ilişkilere devam kararı alırken üye ülkeleri anlaşmazlığa hazırlıklı olmaları için çağrıda bulundu. Artan vakalar ve hastane doluluk oranlarının kritik seviyeye gelmesi parite üzerinde de baskıyı artırabilir. EURUSD 1,1705’ten fiyatlanıyor. Almanya, İngiltere ve gösterge endeks vadelileri güne yataya yakın pozitif seyirle başladılar. Vakalara yönelik haber akışının devam etmesi durumunda Avrupa spotları güne satıcılı başlayabilirler.

 

 

ABD:  Ekonomi gevşiyor

 

ABD tarafında beklenti altında kalan makroekonomik veriler ve işsizlik maaşı başvurularının tekrardan yükselemeye başlaması da endekslerdeki satışları destekledi. DJ %0,07 gerileyerek 28.494,92$’a düşerken gösterge endeks S&P 500 %0,13 kayıpla 3.483,34$’dan fiyatlandı. Sabah saatlerinde endekslerin vadeli kontratları, her ne kadar güçlü olmasa da, negatif işlem görüyorlar. VIX’in spotu 26,97$’a yükselirken vadeli fiyatı 27,82$’dan alıcı buluyor. ABD Dolar vadelisi 93,83$’a yükselirken 94$ sınırını zorlamaya başladı.

Artan güvenli liman talebiyle ABD tahvil getirileri, uzun bir aradan sonra, her vade de gerilediler. En büyüklerden biri olan Morgan Stanley üçüncü çeyrek bilançosunda karını %25 artırarak 2,7 milyar $ olduğunu açıkladı. Hisse başı kazancının 1,25$’dan 1,66$’a yükseldiğini bildirdi.

 

Teknik Analiz

 

Gösterge endekse (S&P 500) grafik ve teknik olarak bakarsan endeksin yeni bir zirveden aşağı döndüğünü görüyoruz. 5 günlük üstel hareketli ortalamasının altında işlem görmeye devam etmesi endeksi biraz daha değer kaybına uğratabilir. Üstel hareketli ortalamalar arasındaki farklarında azalması dikkat çekiyor. 50 günlük üstel hareketli ortalaması olan 3.369,22$ seviyesinin %3,36 üzerinde işlem gören S&P ilk sert geri çekilmede buraları test edebilir. RSI indikatörü 58,6’ya gevşerken STOCH 61,28 seviyesine düşmüş durumda. “Aşırı alım” ya da “aşırı değerli” sinyallerinin kaybolması ekstra olumsuz bir haber gelmedikçe sert satışların yaşanma ihtimalini azaltabilir.

 

Seçimlerin gerçekleşmesine haftalar kaldı ve ABD’de şimdiden seçim sonrası ortaya çıkabilecek ayaklanmalardan bahsediliyor. Trump’ın pozisyonunu bırakmama durumunu ya da kullanacağı üslubu düşünürsek bu olasılığı göz ardı edemeyiz. Şu ana kadar 17 milyondan fazla seçmenin erken oy kullanıldığı bildirildi. Piyasalarda ise hala bir seçim fiyatlaması durumu söz konusu değil. Belki de bu kadar belirsizlik içinde neyi ve nasıl fiyatlayacağını kimse kestiremiyor.

Seçimlere günler kala ABD’nin bir yerleri bombalama/savaş çıkarma senaryosu da hala masada olabilir. Çin’de bunu bildiğinden ötürü Başkan Şi askerlere “savaşa her durumda hazırlı olun” çağrısında bulundu. Şi Mayıs’ta Ulusal Halk Kongresi’nde askerlere aynı çağrıyı yaparak savunma harcamalarını %6,6 arttırmıştı.

 

TL varlıklara bakış

 

Haftanın dördüncü gününde TL varlıkları da küresel satış dalgasından etkilendi ve endeks %0,74 düşüşle 1.180,43 TL’den alıcı buldu. Jeopolitik gelişmelerin baskın olmasından dolayı Dolat/TL’nin 7,93’e ve Euro/TL’nin 9,28 yükselmesi açılışta endeksi baskılayabilir. Her ne kadar kurumlar vergisinin %20’nin altına indirmeye çalışmaları olumlu bir haber olarak görünse de rezervlerin azalmaya devam etmesi bütçe açığının geçen seneye göre %63,8 yükselmesi dengeleri bozabilir. 10 senelik tahvil getirisi %3,50 genişleyerek %13,76’ya ve 2 senelik gösterge %3,32 yükselerek %13,71’e çıkmış durumda.

 

Borsa teknik analiz

 

Dolar bazında endeks 148,84$’dan kapandı. 147,88$ olan 20 günlük üstel hareketli ortalamasının üzerinde fakat 149,90$ olan 50 günlük üstel hareketli ortalamasının ve 159,53$ olan 200 günlük üstel hareketli ortalamasının altında işlem gördü. 50 günlüğü kıramadığı için dolar bazında orta ve uzun vade de bir trendden söz etmek zor. Yaşanan sıkışma dolar bazı üstel hareketli ortalamalarda da göze çarpıyor.

 

Can Ilker, Ekonomist

Makro Araştırmacı / Stratejist

#sabahbulteni

 

ParaAnaliz Online Seminerler eğitmen kadrosu ve içerik bilgileri linkte

 

Faiz artışı yetmedi, dövize kaçış sürüyor!

 

Dünya borsalarında “İkinci Dalga” satışları

 

Reuters: %12.15 faiz dövizi kesmedi

 [ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Bilim dünyasına iz bırakan 5 kadın!

İş hayatında cinsiyet eşitliği en çok tartışılan konulardan biri. Tüm dünyada...

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya dizilerinin karakterleri hangi partiye oy verdi

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya gibi dizilere imza atan senarist ve...

Toplum sorunlarını en iyi anlatan 7 illüstrasyon

Toplumsal hayatımızda farkında olarak ya da olmayarak, bizim yaptığımız ve ya...

Ahmet Kaya albümlerinden alternatif bir siyasi tarih

Halk ozanı Ahmet Kaya, 16 yıl önce aramızdan ayrıldı. Adıyaman'a bağlı Çelikhan'da,...

Tartışı-Yorum

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki ara renklere hiç yer yok. İki renk var, siyah ve beyaz. Yazılanı değerli ya da geçersiz yapan “kimci”...

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor.1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt, hiç bir ortak payeleri olmayan iki grup olarak belletilen sağ ve sol ne çok şeyin altına ortak imzalarını...

Hani biz de imza atmıştık ya, şu müstemleke aydınları!

Tanımlar, Sınırlar, Ötekiler Dün telefon açtım ona, yengeyle çocuklar güvende mi diye sordum, malum, lojmanlar yakın… İyiler dedi. N’olur dikkat edin kendinize dedim. Kendisi Sur’da, malum mesele, hani biz de imza atmıştık ya, şu müstemleke aydınları… Ahh hocam dedi, Ahh komutanım dedim… Dün akşam, patlamadan sonra babam şöyle bana...