Sabah Raporu:  Küresel yatırımcılar ticaret müzakerelerinde netlik bekliyor

0


  • Çin’de Kasım üretici enflasyonu yılık bazda %1,4 geriledi
  • Ülkede yıllık tüketici fiyatları ise, yılık bazda %4,5 artış gösterdi
  • Yurt içinde bugün Hazine borçlanma ihaleleri takip edilecek

Küresel piyasalarda yatırımcılar, ABD’nin Çin mallarına yönelik  planladığı ek tarifelerin uygulanma tarihi olan 15 Aralık tarihi  yaklaşırken, iki ülke arasında devam eden ticaret müzakerelerine  ilişkin, netlik kazandırıcı haber akışı bekliyor. Çin’de ise  bu sabah  açıklanan verilerde, üretici fiyatları Kasım’da yıllık bazda art arda  beşinci ayda gerilerken, tüketici fiyatları, gıda fiyatları kaynaklı  hızlı yükseliş gösterdi.

İngiltere’de ise  Başbakan Johnson, ülkede bu Perşembe günü  gerçekleştirilecek seçimler öncesinde, tekrar seçilmesi durumunda,  ülkenin AB’den ayrılma sürecini 31 Ocak’a kadar tamamlayacağını, bu  politik belirsizliğin ortadan kalkmasıyla ülkenin önemli derecede  yabancı yatırım çekebileceğini belirtti. Diğer taraftan  Brexit, ülke  ekonomisi için olumsuz sonuçlar doğurabileceğine ilişkin de hükümetin  yayımladığı bir rapor var. Seçim öncesi £/$ paritesi  1,3150  düzeylerinde, haftalık bazda %1,6 primli seyrediyor.

Piyasalarda  dün devam eden ticaret belirsizlikleriyle ABD temel  hisse senedi endeksleri %0,3 ilâ %0,4 sınırlı gerilerken, bu sabah Asya hisse senedi piyasalarında da hafif satıcılı bir eğilim  gözleniyor. Dolar endeksi, 97,6 düzeylerinde. ABD 10 yıllık devlet  tahvili getirileri %1.81 düzeylerinde. Hafta boyunca ayrıca Çarşamba  günü Fed ve Perşembe günü ECB faiz kararları takip edilecek.

Yurt içinde ise  dün TCMB Aralık ayı beklenti anketi verilerinde, Dolar/TL ve enflasyon beklentilerinde düşüş devam ederken, TCMB’nin Perşembe günü 150 baz puan faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Büyüme  beklentilerinde iyileşme devam ederken, bu yıl cari dengenin, Kasım  ayı beklentilerine göre, daha fazla pozitif vermesi bekleniyor. 12 ay  sonrası, yani 2020 yıl sonu, enflasyon beklentisi %10,46’dan %10,07’ye  24 ay sonrası enflasyon beklentisi %9,16’dan %8,94’e  geriledi. 12 ay sonrası politika faizi beklentisi ise %10,60  düzeylerinde. Dolayısıyla  1 yıllık vadede sınırlı bir reel faiz  beklentisi mevcut.

$/TL güne 5,80 düzeylerinden başlıyor. Devlet borçlanma  piyasasında gösterge faiz sınırlı artışla günü %12,17, 10 yıl vadeli  tahvil getirileri 21 baz puan yükselişle %12,61 seviyesinden  tamamladı. Hazine bugün 6 ay vadeli hazine bonosu ve 7 yıl vadeli  değişken faizli devlet tahvili ihaleleri düzenleyecek. Aralık ayının  tamamında 11,7 milyar TL iç borç ödemesine karşılık, 11,2 milyar TL iç  borçlanma planlanıyor. Gelecek hafta da 2 yıllık sabit kuponlu, 2  yıllık kira sertifikası ve 5 yıllık TÜFE’ye endeksli tahvil ihaleleri  gerçekleştirecek.

Döviz piyasalarında sakin bir seyir hakim. Euro/$, 1,1070’lerde.

USD/JPY, 108,6’larda. Gelişmekte olan ülke para birimleri ise güne  hafif pozitif bir başlangıç yapıyorlar. Avrupa borsaları haftaya  düşüşle başladı. Eurostoxx-600 günü %0,2, teknoloji endeksi de %0,3  düşüşle tamamladı.”

 

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bölümü, Foreks

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here