Sabah Raporu: Piyasada seçim belirsizliğinin baskısı sürüyor

0


Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıklamış olduğu düzeltim paketinin peşinden bundan sonrasında uygulamaları izleyecek olan piyasada, İstanbul seçimlerine ilişkin belirsizliğin baskısı devam ediyor.

S400 mevzusu üstünden gerilmiş ABD ilişkilerinin seyri de takip edilirken, veri açısından piyasalar bugün saat 1000’da açıklanacak olan cari açık verisini izleyecek.

Reuters haberine bakılırsa, ekonomik aktivitede yavaşlama ve TL’deki kıymet kaybının ithalatı pahalı hale getirmesiyle son aylarda fazla veren ya da sınırı olan açık veren cari işlemler dengesinin Şubat ayında 850 milyon dolar açık vermesi umut ediliyor. Cari işlemler Ocak’tan sonrasında Şubat’ta da açık verecek olsa da bundan önceki yıla kıyasla açıktaki daralma trendi sürüyor.

Verinin TL varlıklar üstündeki tesirinin sınırı olan kalması umut ediliyor.

TL gelişmekte olan ülke para birimlerinden ayrılıyor

Hafta başından bu yana dolar/TL 5.60-5.73 aralığında hareket ediyor. Seçimlerin üstünden 11 gün geçmiş olmasına rağmen İstanbul’da hâlâ bir sonuca ulaşılamaması ve seçimin tekrarlanabileceği yönündeki söylemler hali hazırda TL’nin yön belirlemesi önündeki ana engel. Bundan dolayı TL gelişmekte olan piyasa para birimlerinde gözlenen pozitif performansa katılamıyor.

Analistler düzeltim paketine piyasa tepkisinin etkisiz bulunduğunu, piyasaların önümüzdeki dönemde yapısal reformların uygulanma hızı ve gelecek detayların izleneceğini belirtirken; İstanbul seçimlerinin tekrarlanabileceği endişeleri sebebiyle TL’nin kırılgan kalmaya devam edeceğini, ABD-Türkiye gerginliğinin de kaygı deposu olacağını belirtiyor.

Albayrak’ın açıklamaları öncesi dün 5.69 seviyesinde olan dolar/TL, paket açıklanmaya başladığında 5.72’ye kadar yükseldikten sonrasında yönünü aşağı çevirdi. Dolar/TL saat 1705’te 5.6895/5.6920 seviyesindeydi. Dolar/TL bu sabah saat 0846’da 5.6723/5.6875 seviyesinde bulunuyor.

Aynı saatte sepet bazında TL 6.0353/6.0518, euro/TL 6.4074/6.4104 seviyesinde.

Mahalli seçimlerin kesinleşmemiş sonuçlarına bakılırsa CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın İstanbul belediye başkan talibi Ekrem İmamoğlu, AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın talibi Binali Yıldırım’dan daha çok oy aldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) son olarak AKP’nin İstanbul’da 31 ilçede oyların tekrardan sayılması talebini reddederken, İstanbul’da 21 ilçede 51 sandıkta oyların yine sayılmasına karar verdi.
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, dün mahalli seçim sonuçlarının İstanbul açısından berraklaşmadığını belirterek, muhteşem itiraz yoluna başvuracaklarını söylemiş oldu. taraftan Albayrak, 2019 yılı düzeltim programında önceliği kamu bankalarının sermayelendirilmesine ve geri dönmeyen kredi oranı yüksek olan enerji ile inşaat kredilerinin bilanço dışına taşınarak bankaların rahatlatılmasına verdi.

Albayrak kamu bankalarına DİBS ihracı yöntemiyle 28 milyar lira tutarında ana para enjeksiyonu yapılacağını söylerken; reformların bazı unsurlarını pozitif yönde olarak niteleyen analistler, bütçe üstünde yaratabileceği baskının izleneceğini söylediler.

Programı bütçe üstünde baskı yaratma potansiyeli sebebiyle riskli gören analistler, oldukça fazla detay içermemesi sebebiyle önümüzdeki dönemde uygulamaların yakından izleneceğini belirttiler.

Albayrak ek olarak finans sektörü, sigortacılık, enflasyon, kamu maliyesi ve bütçe disiplini ana başlıkları altında bu yıl yapılacak bir takım reformun tanıtımını yapmış oldu. Albayrak atacakları adımların bütçe disiplininden ödün vermeyeceğini belirtti. bono piyasasında ise 10 senelik gösterge tahvilin bileşik faizi 29 Mart’ta bu senenin en yükseği olan yüzde 19.28 seviyesindeydi. Önceki gün spot kapanışta averaj yüzde 17.43 seviyesinde olan faiz dün spot kapanışta yüzde 17.56 seviyesindeydi.

İki senelik gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün ise spot kapanışta yüzde 21.74, valörde son işlemde yüzde 21.25 seviyesindeydi.

Emtialarda beklentiler

Altın cephesinde ise İntegral Yatırım paylaşmış olduğu notunda “Fed’in bu duruşu, Doların güçlenmesini zorlaştırıyor ve ons altının 1300$ seviyesinin üstündeki seyrini kolaylaştırıyor.” diyor ve “Ons altın 1306$ seviyesinin üstüne doğru yükselişinde ısrar eden olursa bu durumda hareketini güçlendirebilir. Yukarıda 1310$-1312$ dirençleri izlenebilir. Aşağıda ise 1300$ seviyesinin altında 1295$-1292$ destekleri takip edilebilir.” diye ekliyor.

Petrol mevzusunda ise “5 nisan haftasına bakılırsa ABD petrol üretiminin değişim göstermemesi petrol fiyatlarındaki baskıyı azaltmış olabilir. Amerikan tipi ham petrol bu sabah 64.80$ direnç seviyesinin altında, Brent petrol ise 71.40$ seviyesinde bulunmakta.” yorumunu meydana getiren İntegral Yatırım teknik analizinde “Amerikan tipi ham petrol yükselen trend eğiliminde hareket etmekte. Kısa vadede 64.80$ direnç seviyesinde oluşan geri dönüş WTI’a bir miktar güç kaybettirmiş görünüyor.” görüşüne yer veriyor.

Bugün ek olarak ABD cephesinde haftalık işsizlik başvuruları ve Mart ayı ÜFE rakamlarının açıklanması umut ediliyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here